Europa

Lubisz podróżować? Wiele widziałeś, zwiedziłeś, ale ciągnie Cię w górę mapy – do Szwecji? Przedstawiamy subiektywny wybór najpiękniejszych miast w Szwecji, które musisz zobaczyć! Ale uwaga – z zachwytu może zakręcić się w głowie nawet największym obieżyświatom!

 

Sztokholm

Największe miasto Szwecji i zarazem jej stolica to popularny kierunek turystyczny. Zabytków jest tu wiele, ale przede wszystkim warto zobaczyć Stare Miasto z Zamkiem Królewskim oraz reprezentacyjną siedzibą szwedzkiego parlamentu. Niewielka, tętniąca życiem wyspa Gamla Stan to starówka, która zachwyca piękną architekturą, wąskimi, brukowanymi uliczkami, fasadami wysokich kamienic i kolorowymi budynkami z XVII i XVIII wieku. Dzisiejszy Sztokholm położony jest na 14 wyspach i otoczony jednym z największych archipelagów na Morzu Bałtyckim. Ze względu na to malownicze położenie, bywa nazywany Wenecją Północy. Zwiedzanie największego miasta w Szwecji to także okazja do odkrycia jej zachwycającej przyrody. Jednym z wartych zobaczenia miejsc jest z pewnością wyspa Djurgården – dawniej znajdowały się tu królewskie tereny łowieckie, dziś to popularne miejsce spacerów i wycieczek. Na turystów czeka skansen z popularnym ZOO z ekspozycją zwierząt Szwecji, Muzeum Abba, Junibacken, Muzeum Nordiska i wiele więcej. Zachwycające widoki gwarantowane – by zobaczyć rozsiane u wybrzeży miasta granitowe wyspy przybywają tu turyści z całego świata!

Visby

Turyści, zakochani w historii, którzy zastanawiają się, jakie miasto w Szwecji odwiedzić, na swoją listę koniecznie powinni wpisać Visby. Pomiędzy XII a XIV wiekiem to miasto w Szwecji położone nad Morzem Bałtyckim, w zachodniej części wyspy Gotlandia, dzisiejsza stolica regionu Gotland i gminy Gotland, było głównym ośrodkiem Hanzy na Bałtyku. I choć Wikingowie odeszli już do historii, do dziś Visby jest najlepiej zachowanym miastem warownym i handlowym Europy Północnej. Z tego powodu to miasto w Szwecji znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W Visby zachowało się ponad 200 średniowiecznych budynków z kamienia, ruiny 23 kościołów i gotycka Katedra Najświętszej Marii Panny, protestancka świątynia zbudowana w XII wieku. Centrum otacza wspaniale zachowany średniowieczny mur obronny o długości ok. 3,5 km i wysokości 11 metrów z ponad 50 wieżami. Miejsce to warto odwiedzić zwłaszcza w sierpniu, kiedy organizowany jest tu Tydzień Średniowieczny (Medeltidsveckan). W czasie imprezy, całe miasto w Szwecji przenosi się w czasie aż do średniowiecza. Mieszkańcy i turyści z całego świata chodzą po urokliwych uliczkach Visby w strojach z epoki, odbywają się pokazy rękodzieła, biesiady czy średniowieczne jarmarki, a parki zmieniają się w arenę turniejów i konkursów rycerskich.

Karlskrona

Wybierając prom Stena Line jako środek transportu z Polski do Szwecji (tu można poznać szczegóły oferty i zarezerwować miejsce: https://www.stenaline.pl/do-szwecji) na ląd schodzi się w mieście Karlskrona. Nie jest ono, jak Sztokholm, stolicą kraju, ani jak Visby, uznane w całości za zabytek światowej klasy, ale nie można odmówić temu urokliwemu miastu w Szwecji licznych atrakcji i ciekawostek turystycznych. Położona na 33 wyspach Karlskrona przyciąga zwiedzających niepowtarzalnym klimatem i krajobrazem. Jedną z największych atrakcji miasta jest Port Marynarki Wojennej, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W Muzeum Morskim na odkrycie przez turystów czekają liczne interaktywne wystawy i olbrzymia kolekcję modeli okrętów. Zwiedzając to miasto w Szwecji, nie można zapomnieć także o Wielkim Rynku (największym w całej Skandynawii!) z zabytkowymi kościołami i ratuszem. Nie brak tu także rozrywek – na dorosłych miłośników aktywności czeka między innymi pełen zagadek i wyzwań labirynt przygód Boda Borg, a dzieciaki ucieszą atrakcje takie jak wioska dziecięca Barnens Gård, liczne place zabaw w mieście czy Busfabriken, czyli ogromny figloraj. Zwiedzanie Karlskrony to pomysł na bogatą w atrakcje turystyczne wycieczkę do Szwecji, niezależnie od tego, czy będzie ono tylko początkiem podróży czy też głównym celem wyprawy.

Te trzy wybrane przez nas miasta w Szwecji różnią się od siebie i nie sposób je porównywać, ale jedno jest pewne – warto je zobaczyć. Już teraz zaplanuj podróż, bo do odkrycia jest znacznie więcej wspaniałych miast w Szwecji!

Artykuł sponsorowany