Europa

Sintra, Portugalia

Sintra stanowi wyjątkowe miejsce na mapie turystycznej Portugalii. Właściwie każdy podróżnik zatrzymujący się w stolicy tego iberyjskiego kraju, zmierza w stronę tej górzystej krainy, w której dominują urokliwe zabytki, czy też zapierające dech w piersiach atrakcje przyrodnicze.

 

Najbardziej charakterystyczne miejsca i atrakcje

Z pewnością każdy turysta nocujący w Lizbonie odwiedził główne atrakcje pobliskiej Sintry. Wielbiciele historii dynastycznej Portugalii docenią wyjątkowość, przepych wnętrz i zaskakujące rozwiązania architektoniczne Pałacu Pena. Osoby o romantycznym usposobieniu nie przejdą obojętnie wobec intrygujących ogród rozsianych po wzgórzach. Jednym z nich jest owiana tajemnicą i masońską mistyką Quinta da Regaleira. Zwiedzający oczytani z historią natrafią na zaklęte w skale tajemnice takich miejsc jak stary klasztor Convento dos Caputos oraz Castelo dos Mouros. Pełny przewodnik po miejscach w Sintrze znajdziesz na doportugalii.pl.

Atrakcje często zapominane

Świadomy turysta powinien zdawać sobie sprawę, że Sintra to nie tylko i wyłącznie szeroko obfotografowane zabytki. Miejscowość tuż obok Lizbony ma w sobie liczne, często zaskakujące atrakcje, godne nadłożenia do nich drogi.

Stare miasto w Sintrze

Jeśli turysta przyjedzie do Sintry rano, pierwszą rzeczą, którą powinien zrobić, jest piesza wycieczka po centrum miasteczka. Trzeba to zrobić wcześnie, kiedy świat jeszcze się budzi, bo do późnych godzin rannych ulice zapełniają się zwiedzającymi. Zwarty rdzeń starówki wije się w stromą dolinę i po krętych, brukowanych uliczkach, wąskich schodach. Zewsząd słychać dzwony licznych kościołów i widać piękne rezydencje, a także urokliwe kamienice. Niektóre z nich mieszczą w sobie ciekawe muzea, takie jak Museu Anjos Texeira i Museu de História Natural, a inne można podziwiać, czy fotografować tylko z zewnątrz.

Museu do Ar

Aby zmienić tempo zwiedzania z wykwintnych pałaców i niedostępnych wzgórz, warto wstąpić do bazy lotniczej Sintra, gdzie znajduje się muzeum lotnictwa portugalskich sił powietrznych. W 2010 roku flota samolotów została przeniesiona z Alverca do ogromnego hangaru, z okazji pięćdziesiątych urodzin instytucji. Ten obiekt kultury zachwyca zainteresowane osoby dużą flotą samolotów, helikopterów, śmigieł, sprzętu nawigacyjnego, tablic przyrządów i tonami innych akcesoriów. Wystawa rozpoczyna się od osi czasu wczesnych eksperymentów lotniczych w czasach renesansu, przechodząc przez prymitywne dwupłatowce, takie jak Tiger Moths, do samolotów z drugiej wojny światowej, takich jak Spitfire, a następnie w epokę odrzutowców. Najważniejszym eksponatem, będącym chlubą tego miejsca jest Douglas C-47A Dakota, na który można wejść, ale tylko w towarzystwie personelu Força Aérea.

Muzeum wiadomości

Ta nowa stała wystawa, znajdująca się w tym samym budynku, w którym mieściło się niegdysiejsze Muzeum Zabawek, zwraca uwagę na rolę, jaką wiadomości, media i komunikacja odgrywają we współczesnym świecie. Szybko stała się cenioną atrakcją turystyczną. Przekaz instytucji prezentowany w sposób fizyczny, praktyczny, a także przekazywany wirtualnie, umożliwia odwiedzającym interakcję z audycjami radiowymi i telewizyjnymi, w których transmitowane są relacje z epizodów z najnowszej historii. Ponowna wizyta daje możliwość oceny tego, co się wydarzyło i stwarza chęć zadania pytań, czy historia została opowiedziana bezstronnie i z pozbawieniem uprzedzeń. Szczegółowo zbadano zjawisko „fałszywych wiadomości”. Inne badane tematy obejmują domniemane użycie technik propagandowych w branży Public Relations. Fascynująca i niepokojąca w równym stopniu, wystawa poświęcona jest także roli fotografa bojowego i zawiera otwierający oczy pokaz kultowego fotoreportażu, na który składają się takie zdjęcia, jak portret Che Guevary autorstwa Alberto Kordy, czyli najczęściej reprodukowany obraz w historii fotografii oraz astronauty Buzza Aldrina na Księżycu, wykonane przez Neila Armstronga. Być może miejsce to jest niezgodne z romantycznym i klasycznym otoczeniem Sintry, jednakże ten bardzo nowoczesny i współczesny obiekt rodzi interesujące pytania dotyczące roli, jaką media odgrywają lub mają stanowić w XXI wieku.

Tematy: