Europa

Długa linia brzegowa Norwegii jest słynna na całym świecie ze wspaniałych fiordów, ale z setkami fiordów do wyboru, to może być trudne, aby wiedzieć, które z nich powinno się zobaczyć, gdy  jesteśmy na wakacjach w Norwegii.

W tym poradniku otrzymasz listę 10 największych, najdłuższych, skarbów Norwegii, m.in. najbardziej spektakularnych i ukrytych fiordów.

Naeroyfjord

Naeroyfjord - Top 10 Fiordy w Norwegii

Wspaniały Naeroyfjord jest prawdopodobnie najbardziej spektakularny ze wszystkich norweskich fiordów, a także występuje na  Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Aby zobaczyć fiord można wybrać się na jeden z wielu rejsów. Można również wypożyczyć kajaki i przyjrzeć się bliżej okolicy lub wybrać się w góry wokół fiordu.

Wioska na końcu fiordu, Gudvangen jest popularnym miejscem na spędzenie nocy lub dwóch, podczas zwiedzania regionu.

Naeroyfjord - rejs statkiem

Jeśli podróżujesz samochodem, codziennie możemy skorzystać z promu między Gudvangen-Kaupanger-Laerdal w miesiącach od maja do września. Mniejszy prom pasażerski działa przez cały rok.

Sognefjord

Wizyta w zachodniej Norwegii nie będzie spełniona, nie widząc na fiordu, który jest również nazywany "Królem fiordów".

 

Sognefjord najdłuższy fiord w Norwegii

204km długości - to najdłuższy fiord w Norwegii, a drugi najdłuższy na świecie.

Większość statków wycieczkowych odwiedzających zachodnie wybrzeża Norwegii obiera kurs rejsu właśnie na Sognefjord, a w tym samym czasie możemy również odwiedzić Nærøy-i Aurlandfjords.

Jednym z najbardziej znanych zabytków wzdłuż fiordu jest ogromny lodowiec Jostedals, który obejmuje góry w kierunku wewnętrznego końca fiordu i jest największym lodowcem w Europie kontynentalnej.
Spacery z przewodnikiem na lodowiec są dostępne od kilku dostawców w okolicy.

Inne atrakcje: to jedne z najlepiej zachowanych w Norwegii drewniane kościoły, które można zobaczyć z fiordu w Kaupanger i Urnes.

Geirangerfjord

Geirangerfjord jest jednym z najbardziej znanych fiordów norweskich, a także jednym z najczęściej odwiedzanych.

Geirangerfjord - wodospady - fiord

To 20 km, w kształcie litery S. Fiordu nie można pominąć podczas wizyty w Norwegii.
Góry wznoszące się na 1700 metrów wyrastające prosto z wody.
Imponujące wodospady do fiordu i stare gospodarstwa Nestle.

Geirangerfjord - Fiordy w Norwegii

Geirangerfjord jest również notowany na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz znany z odcinku między wsią Geiranger i Hellesylt nazywany jako "Perła fiordów".

Większość statków wycieczkowych odwiedzających zachodniej Norwegii przyjedzie do fiordu Geiranger.

Fiord widać także jadąc samochodem, po malowniczej Oernevegen (droga orła), który skrada się na górę z Geiranger do Eidsdal.

Hardangerfjord

Hardangerfjord jest kolejnym "must see" fiordem Norwegii.
Znajduje się w niewielkiej odległości od Bergen , Hardangerfjord jest łatwym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy nie mają czasu na dłuższe rejsy fiordami.

 

Hardangerfjord - Najpiękniejsze fiordy Norwegii

Zabytki to Folgefonna lodowiec, wodospad Voeringsfossen jako The Barony Rosendal.

Większość statków wycieczkowych odwiedzi Hardangerfjord, ale można też dojechać na fiord samochodem po drodze nr 7 lub 13, lub dołączyć do jednej z wielu rejsów na fiord i wycieczek kajakowych organizowanych z Bergen lub Voss.

Lysefjord

Innym prostym rozwiązaniem dla użytkowników, bez nadmiaru czasu na pełną wycieczkę po norweskich fiordach tzw "Fjord Cruise".
Lysefjord znajduje się na liście jednej z atrakcji najbardziej znanych norweskich fjordów, a głównym jej celem jest Pulpit Rock, charakterystyczna formacja skalna, który wznosi się nad fiordem.

 

Lysefjord - Rock Pulpit

Na Lysefjord łatwo dojechać ze stolicy Norwegii i Stavanger.

Fiord możesz zobaczyć tylko z łodzi, ponieważ góry tutaj są zbyt strome dla dróg, ale można również dołączyć do wycieczki na fiordu od Stavanger.

 

Lysefjord - Rock Pulpit - Wielkie atrakcje Norwegii

Obszar ten jest także ulubionym miejscem dla turystów. Rock Pulpit i góra Kjerag jest jednym z najbardziej popularnych szczytów.

Address : Radius :