Europa

Flam trasa kolejowa w Norwegii - Piękne krajobrazy

Stromo pnąca się pod górę linia kolejowa prowadzi obok malowniczych wodospadów, przez pokryte śniegiem góry aż do Aurlandsfjordu. Trasa kolejki Flåm (Flåmsbana) zatacza pętlę z Myrdal do leżącego 865 metrów niżej Flåm, wtulonego w najdalszy zakątek Aurlandfjordu.

Co roku ten emocjonujący odcinek linii kolejowej przyciąga ludzi ze wszystkich zakątków świata, czyniąc kolejkę Flåm jedną z największych i najbardziej spektakularnych atrakcji turystycznych Norwegii.

Podróż tą kolejką stwarza doskonałą okazję do oglądania najbardziej dziewiczych i wspaniałych krajobrazów Norwegii. Na dwudziestokilometrowej trasie można podziwiać rzeki głęboko wcięte w wąwozy, wodospady spadające kaskadami po stromych zboczach ośnieżonych gór oraz górskie farmy wczepione w niemal pionowe stoki.

Wśród linii kolejowych o normalnym rozstawie torów trasa kolejki Flåm jest jedną z najbardziej stromych na świecie. Jej nachylenie na prawie 80 procentach długości trasy wynosi 55‰ . Biegnące spiralnie przez góry kręte tunele są najbardziej śmiałym i najdoskonalszym technicznie przykładem sztuki inżynierskiej w historii norweskich kolei.

Dolina Flam - Norwegia

U podnóża gór można podziwiać naturalne piękno Doliny Flåm i majestatyczny Aurlandfjord – odnogę Sognefjordu, najdłuższego norweskiego fiordu.
Odpowiednia pora na podróż

Przejażdżka kolejką Flåm jest tak samo niezwykła w lecie, jak i w zimie. Naprawdę, jeśli nadarzy się taka okazja, warto wybrać się w letnią i zimową podróż, aby zobaczyć jak bardzo zmienia się krajobraz w zależności od pory roku.

Każdy, kto zdecyduje się na wyprawę w zimie, powinien pamiętać, że o tej porze roku dni są krótsze, a więc lepiej jest odbyć podróż za dnia (między 9:00 a 16:00). O ile będą to wcześniejsze lub późniejsze godziny, wtedy na pewno będzie jeszcze zbyt ciemno, aby podziwiać wspaniałe krajobrazy po drodze. Najlepszy okres w zimie to koniec lutego i początek marca.

Podróż z Myrdal do Flåm trwa około godziny.

Mapa - Trasa Flam ( niedaleko trasy Oslo - Bergen)

Address : Radius :