Europa

Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Albania to piękne bałkańskie państwo, które jeszcze niedawno było raczej pomijane przez turystów z Polski i z pewnością nie należało do najczęściej uczęszczanych bałkańskich kierunków. Od pewnego czasu wiele w tej kwestii zaczęło się zmieniać. Polacy chętnie odwiedzają Albanię i to nie tylko latem. Sprawdź Albania - pogoda i przekonaj się, dlaczego warto obrać właśnie ten kierunek.

1. Albania - pogoda w poszczególnych miesiącach

2. Czy warto jechać do Albanii?

3. Albania z dziećmi

4. Albania - waluta

 

Patrzysz za okno i masz dość szarości? Tęsknisz za słońcem i marzysz o tym, żeby wygrzewać się na pięknej plaży w niezwykłych warunkach przyrody? Jeśli tak jak my tęsknisz za zagranicznymi podróżami lub po prostu chcesz zaplanować tegoroczne wakacje, daj sobie szansę na to, by odkryć nowy kraj i zakochać się w Albanii.

1. Albania - pogoda w poszczególnych miesiącach

Albania leży na Bałkanach w południowo-wschodniej Europie. Zachód kraju położony jest nad Morzem Adriatyckim, z kolei południowy-zachód leży nad Morzem Jońskim. Tak czy siak, w Albanii z pewnością możesz liczyć na środziemnomorskie klimaty. co oznacza ciepłe lata i raczej łagodne zimy, cieplejsze niż w u nas. Zatem nie musisz czekać na lato, by pojechać do Albanii. Jaka pogoda Albania jest w poszczególnych miesiącach?

W styczniu w Albanii średnia temperatura utrzymuje się na poziomie 11 stopni Celsjusza. Raczej nie pojawiają się opady śniegu, natomiast z pewnością występuje duże ryzyko, że pojawią się opady deszczu. Zatem styczniowa aura nie sprzyja wylegiwaniu się na plaży ani zwiedzaniu.

Podobnie jest w lutym, gdy temperatura powietrza jest zbliżona do ten ze stycznia. W dodatku jest też dużo dni deszczowych. Warto jednak podkreślić, że styczeń i luty to miesiące, w których można zwiedzać Albanię w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Jeśli zatem nie zależy Ci na tym, by pogoda w Albanii była typowo wakacyjna, warto rozważyć wyjazd właśnie w tych miesiącach.

W marcu średnie temperatury rosną, dobijając do 13 stopni Celsjusza. Jeśli występują opady, to są one przelotne, coraz częściej pojawia się za to słońce.

Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Kwiecień to doskonały moment na intensywne zwiedzanie - w słoneczne dni słońce świeci nawet przez 13 godzin, a termometry wskazują średnio 15 stopni Celsjusza.

Zdecydowanie cieplej jest w maju - to pierwszy miesiąc, w którym temperatura wody pozwala na to, by rozpocząć morskie kąpiele. Tym samym Albania powoli zapełnia się turystami.

W czerwcu temperatura powietrza zaczyna sięgać 23 stopni Celsjusza taka sama jest temperatura wody. Rozpoczyna się gorący sezon - a warunki są idealne, by wypocząć z dziećmi.

W lipcu i sierpniu mówimy już o szczycie sezonu - wówczas pogoda w Albanii to czas pięknego lata. Jest bardzo ciepło, sucho i słonecznie. Ci, którzy kochają wysokie temperatury i są amatorami morskich kąpieli, z pewnością się nie zawiodą. W tych miesiącach trzeba się jednak przygotować na większe wydatki i zdecydowanie więcej turystów. Ci, którzy chcą uniknąć tłoków, z powodzeniem mogą wybrać się na albańskie wczasy we wrześniu. i wtedy nie będą narzekać na brak słońca.

Warto podkreślić, że w Albanii także w październiku, listopadzie i grudniu jest dość ciepło (w grudniu temperatura powietrza wynosi średnio12 stopni) , pojawia się jednak więcej deszczowych dni.

 

obraz_2.jpg - Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Jeśli chcesz sprawdzić szczegółową prognozę pogody w Albanii, przekonać się kiedy jest najniższa temperatura i który miesiąc wybrać na wczasy w Albanii, zobacz na turystycznyninja.pl kiedy najlepiej jechać do Albanii.

2. Czy warto jechać do Albanii?

Jeśli masz dość tłoczenia się na włoskich, chorwackich, greckich czy hiszpańskich plażach i szukasz nowego kierunku na wypoczynek, Albania na pewno Cię nie rozczaruje. Ten kraj to nie tylko dobra pogoda. Po pierwsze, urzekną Cię piękne piaszczyste plaży i woda o turkusowym kolorze. A kiedy już znudzi Ci się plażowanie, możesz wybrać się w góry, bo niemal ¾ kraju to tereny górzyste.

Po drugie, jeśli lubisz zwiedzanie, w Albanii nie zabraknie ci atrakcji. Warto zobaczyć albańskie Pompeje i miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Gjirokastrię i Berat.

Albania z pewnością nie rozczaruje miłośników wyśmienitej kuchni. W Albanii na turystów czeka doskonała bałkańska kuchnia z włoskimi, tureckimi oraz greckimi wpływami.

 

Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

3. Albania z dziećmi

W Albanii jest wiele miejsc, idealnych do wypoczynku z dziećmi. Doskonałym wyborem na rodzinne wczasy jest region Durres i Golem, a także położony na północy kraju kurort Shengjin. Albańczycy są bardzo przyjaźnie nastawieni wobec dzieci, a hotele coraz częściej oferują apartamenty, w których można wypoczywać także z młodszymi pociechami. Jeśli chodzi o warunki pogodowe i liczbę godzin słonecznych, idealnym miesiącem na wypoczynek z dziećmi jest czerwiec.

4. Albania - waluta

Wielu turystów przyjeżdża do Albanii ze względu na atrakcyjne ceny. Warto jednak pamiętać, że walutą Albanii jest lek albański, który w Polsce nie jest powszechnie dostępny. Dlatego lepiej zabrać ze sobą euro, a następnie wymienić pieniądze w lokalnym kantorze.