Europa

Szwecja

Ystad to urocze szwedzkie miasteczko, które zachwyca średniowieczną starówką. To także jedno z pierwszych miejsc, jakie odwiedzają turyści płynący promem do Szwecji. Wycieczka jednodniowa w zupełności wystarczy, by zwiedzić Ystad, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zostać tam dłużej! Co warto zobaczyć podczas pobytu w tym urokliwym mieście portowym?

 

Ystad śladami Wallandera

Nie ulega wątpliwości, że Ystad to jedno z najpopularniejszych miejsc podróży wśród miłośników skandynawskich kryminałów. To właśnie tutaj rozgrywała się akcja powieści Henninga Mankella, których głównym bohaterem był komisarz Kurt Wallander. Wycieczka do Ystad śladami Wallandera to nie lada gratka dla miłośników serii książek Mankella. Ulice, po których poruszał się Wallander, istnieją naprawdę, dlatego możesz zjeść śniadanie przy jego ulubionym stoliku albo przejść się trasą, którą najczęściej wybierał.

Obowiązkowe atrakcje w Ystad dla miłośników Wallandera to:

  • Port Ystad – główny cel porannych spacerów komisarza, który przychodził tu, by popatrzeć na statki.

  • Mariagatan 10 – pod tym adresem, w jednej z małych kamieniczek, mieszkał Kurt Wallander.

  • Hotel Continental (Hamngatan 13) – komisarz często bywał w barze najstarszego szwedzkiego hotelu, by delektować się ulubionym drinkiem, jakim było whisky bez lodu.

  • Fridolfs Konditori (Lingsgatan 3) – ulubiona kawiarnia Wallandera, w której najczęściej zamawiał małą czarną lub piwo i kanapkę ze śledziem. W ofercie obiektu znajduje się specjalne ciasto Wallandera, czyli biszkopt z bitą śmietaną.

  • Redakcja Ystads Allehanda (Österportstorg 1) – warto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie pod siedzibą redakcji gazety, którą codziennie czytał komisarz.

  • Posterunek policji (Kristianstadsvägen 51) – na tym komisariacie pracował Wallander.

  • Księgarnia Bokhandeln i Ystad (Stortorget 3) – ulubiona księgarnia komisarza, w której warto zaopatrzyć się choćby w jedną książkę Mankella w oryginale.

Ystad śladami Kurta Wallandera to niezapomniane przeżycie dla miłośników książek i filmów o słynnym komisarzu. Warto też poświęcić nieco czasu na wizytę w innych popularnych wśród turystów lokalizacjach, które nie są bezpośrednio związane z postacią Wallandera.

Zwiedzanie Ystad – co warto zobaczyć?

Ystad nie jest dużym miastem, dlatego na jego zwiedzanie w zupełności wystarczy jeden dzień. Warto tu przyjechać, by zachwycić się jego wyjątkowym klimatem i doskonale zachowaną średniowieczną starówką. Ystad urzeka XIII-wiecznym układem uliczek oraz szachulcowymi kamieniczkami. Zabudowa szachulcowa w Ystad, która wyróżnia się drewnianymi elementami ozdobnymi na elewacji budynków, jest największym tego typu zespołem w całej Skandynawii.

Do zabytków, które warto zobaczyć podczas wizyty w mieście, zaliczamy też dwa ceglane kościoły gotyckie. Kościół Mariacki, z którego co wieczór między 21:15 i 1:00 rozbrzmiewa hejnał grany co kwadrans na cztery strony świata, to zabytek sakralny, którego budowę rozpoczęto ok. 1200 roku. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, a w latach 20. XX wieku przywrócono kościołowi jego pierwotny wygląd. Kościół Mariacki w Ystad znajduje się na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Ten obiekt powinni również odwiedzić fani Wallandera – to właśnie tutaj odbył się ślub słynnego komisarza.

Cennym zabytkiem architektonicznym w Ystad, a zarazem jednym z największych szwedzkich zespołów klasztornych, jest XIII-wieczny Kościół św. Piotra z klasztorem franciszkanów. W XVI wieku, wraz z nadejściem reformacji, zakonnicy zostali wyrzuceni z klasztoru – w obiekcie otwarto szpital, który działał tam aż do 1777 roku, a kościół przemianowano na zwykły kościół parafialny. W 1967 roku obiekt poddano renowacji – dziś w jego wschodnim skrzydle znajduje się muzeum miejskie Ystads Stadsmuseum.

Jedną z lokalnych atrakcji jest też latarnia morska Sandhammaren, która znajduje się na podejściu do portu Ystad, od wschodniej strony. Jest to szwedzka latarnia morska umiejscowiona najbliżej Polski. Wieża latarni została postawiona w 1862 roku i aż do 1952 roku była oświetlana olejem rzepakowym.

Najważniejszym punktem miasta jest bez wątpienia port w Ystad, do którego od 1964 roku dobijają promy ze Świnoujścia. Miasto jest bardzo istotnym elementem infrastruktury dla transportu środkowoeuropejskiego – promy do Ystad łączą Skandynawię z Europą Środkową i Południową, a także kraje bałtyckie z Europą Zachodnią.

Wycieczka jednodniowa do Ystad – jak ją zorganizować?

Najlepszym środkiem transportu będzie prom do Ystad, który wypływa ze Świnoujścia. Możesz zorganizować wyjazd samodzielnie lub skorzystać z gotowej oferty przygotowanej przez operatora promowego Unity Line. W ofercie przewoźnika znajduje się wycieczka jednodniowa do Ystad wraz z wyżywieniem i atrakcjami dostępnymi na promie. Po dopłynięciu do Ystad pasażerowie mogą udać się na spacer malowniczymi uliczkami miasta. Promy do Ystad ze Świnoujścia odpływają codziennie, dlatego możesz zaplanować wyjazd na dowolny dzień tygodnia i ulubioną porę roku. Jeśli chcesz poczuć klimat rodem ze skandynawskich kryminałów, najlepiej wybrać się do Ystad jesienią lub zimą.