Europa

Skandynawia

Szukasz pomysłu na długi weekend? Jeśli odwiedziłeś już najciekawsze miejsca w Polsce lub masz ochotę na wyjazd za granicę, zdecyduj się na Skandynawię. Wycieczki do Skandynawii to dobra opcja zarówno dla tych, którzy chcą wyjechać na dłużej, jak i dla podróżnych szukających atrakcyjnej lokalizacji na długi weekend. Jakie miejsca warto odwiedzić i jak zorganizować wyjazd?

 

Ystad śladami Henninga Mankella

Wycieczki promem ze Świnoujścia kończą się w szwedzkim Ystad. Warto zatrzymać się w tym mieście portowym, by odpocząć po podróży i trochę pozwiedzać. Wizyta w Ystad to nie lada gratka dla miłośników twórczości Henninga Mankella – właśnie tutaj rozgrywa się akcja wielu powieści detektywistycznych Szweda. Fani twórczości pisarza powinni udać się na ulicę Mariagatan 10, gdzie mieszkał słynny komisarz Kurt Wallander. Ten adres to odpowiednik brytyjskiego 221B Baker Street, czyli adresu Sherlocka Holmesa. Co jeszcze warto zobaczyć w Ystad? To świetne miejsce na spacer, gdyż miasto portowe Skanii zachwyca XIII-wiecznym układem uliczek i szachulcowymi kamieniczkami. Będąc w mieście, warto też odwiedzić przepiękny Kościół Najświętszej Marii Panny oraz klasztor Franciszkanów z 1267 roku.

Malmö – na granicy dwóch państw

Wizyta w Malmö to obowiązkowy element podróży ze Szwecji do Danii. To właśnie tutaj znajduje się jeden z krańców słynnego mostu Øresund, który łączy Malmö i Kopenhagę. Most ten jest nie tylko najdłuższym europejskim połączeniem między dwoma państwami (7845 m), lecz także bohaterem jednego z najsłynniejszych skandynawskich seriali kryminalnych („Most nad Sundem”).

W samym Malmö można zobaczyć znacznie więcej niż most. Jest to siedziba Muzeum Techniki i Komunikacji (Teknikens och Sjöfartens hus), którego największą atrakcją jest okręt podwodny U3. Zwiedzający mogą też podziwiać kokpity samolotów, silniki odrzutowe czy wnętrze symulatora kontroli lotów. W mieście znajduje się także Malmöhus, czyli najstarszy renesansowy zamek w Skandynawii. Stolica Skanii, a zarazem trzecie co do wielkości miasto Szwecji, to miejsce, w którym przeszłość spotyka się z przyszłością. Doskonałym tego przykładem jest zderzenie zabytkowej części miasta, gdzie mieści się XVI-wieczny Ratusz (Rådhuset), z nowoczesnym budynkiem Turning Torso, który jest zarazem najwyższym budynkiem mieszkalnym w całej Szwecji.

Kopenhaga – z wizytą u Małej Syrenki

Odwiedzając Malmö, koniecznie trzeba udać się na drugi koniec mostu Øresund, który wiedzie prosto do Kopenhagi. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest słynna Mała Syrenka – symbol miasta, który znajdziemy tuż obok Przystani Królewskiej i Parku Langeline. Podczas wycieczki do Skandynawii warto zobaczyć też Pałac Amalienborg, czyli zimową rezydencję duńskiej rodziny królewskiej, a także Port Nyhavn z uroczymi kamieniczkami oraz niezliczoną ilością restauracji, kawiarni i barów.

Sporą atrakcją dla zwiedzających jest rejs kanałami Kopenhagi, który pozwala spojrzeć na miasto z zupełnie innej perspektywy. Warto też znaleźć czas na spacer najdłuższym deptakiem Kopenhagi Strøget, który jest dostępny wyłącznie dla pieszych. Jeśli wystarczy ci czasu, polecamy odwiedzić Tivoli, założony w 1843 roku lunapark, który tak spodobał się Michaelowi Jacksonowi, że ten zapragnął go kupić.

Helsingør i Helsingborg

Te dwa miasta o łudząco podobnych nazwach leżą naprzeciwko siebie – jeden w Danii, a drugi w Szwecji. Aby dostać się na drugi brzeg, trzeba skorzystać z przeprawy promowej. Helsingør, znany w Polsce jako Elsynor, to miasto słynące z Zamku Kronborg, czyli Zamku Hamleta. To właśnie tutaj miała rozgrywać się akcja jednej z najsłynniejszych tragedii Szekspira.

Z kolei Helsingborg w południowo-zachodniej Szwecji zachwyca barokowymi uliczkami i secesyjnym Ratuszem z wysoką wieżą. Stare Miasto w Helsingborgu uznawane jest za jedno z najpiękniejszych w całej Szwecji, a sporą atrakcją jest XIV-wieczny Kościół Najświętszej Marii Panny, który urzeka pięknym wnętrzem i gotycką zabudową. W Helsingborgu znajduje się też Pałac Sofiero, który w 1864 roku król Oskar II wzniósł dla swojej żony Zofii. Wokół tego imponującego obiektu rozciąga się wspaniały park słynący z rododendronów i tematycznych ogrodów.

Jak zorganizować weekendową wycieczkę do Skandynawii?

Weekendowa wyprawa wymaga dobrej organizacji – wszystkie przejazdy powinny być bowiem zaplanowane w taki sposób, by zobaczyć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Jeśli nie jesteś urodzonym organizatorem lub martwisz się, że popełnisz błąd podczas rezerwacji promu, hotelu czy biletów wstępu, wybierz się na wycieczkę zorganizowaną.

Wycieczki do Skandynawii ze Szczecina znajdziesz na przykład w ofercie portalu Skandynawskie Podróże. Rejsy do Skandynawii obejmują przeprawę promową na trasie Świnoujście - Ystad, wyżywienie, zakwaterowanie w hotelu oraz zwiedzanie najciekawszych miejsc, takich jak Kopenhaga, Helsingborg, Malmö i Ystad. To świetna opcja dla osób, które nie znają języka obcego, nie lubią zajmować się kwestiami organizacyjnymi lub nie mają samochodu. Weekendową wycieczkę można też zorganizować samodzielnie – należy jednak przy tym pamiętać zarówno o bilecie na prom, jak i rezerwacji hotelu czy wypożyczeniu auta.