Europa

Rejs w Chorwacji

Chorwacja jak wiadomo jest to piękny kraj przyciągający mnóstwo turystów także z Polski. Niezliczona ilość wysp, ciepły klimat, Morze Adriatyckie, góry i jeszcze inne cuda sprawiają, że warto tu przyjechać. Także dla pięknej pogody, o której w Polsce czasami możemy tylko pomarzyć. Czy pomyśleliście kiedyś, żeby zobaczyć jak to wszystko wygląda z pokładu statku? Może dacie się skusić na rejsy rodzinne. Chorwacja na Was czeka.

 

Najpiękniejsze miasta nad morzem w Chorwacji

Wynajmując jacht (na przykład w firmie Globe Sailor) i płynąc od portu do portu możecie zwiedzić znacznie więcej niż podczas stacjonarnego pobytu w hotelu. Linia brzegowa Chorwacji ma aż 6278 kilometrów. Z tego więcej niż dwie trzecie przypada na wyspy, których doliczono się tutaj 1244. Zamieszkanych jest około 50 z nich, a największe nazywają się Krk i Cres.

Najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym miastem na chorwackim wybrzeżu jest Dubrownik. Jego walory doceniono wpisem na słynną listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto tam zwiedzić miedzy innymi słynną twierdzę świętego Jana.

Kolejną prawdziwą perełką, o której nie możemy zapomnieć jest Split. Największe miasto Dalmacji i drugie co do wielkości w całym państwie. Przyciąga między innymi wspaniałymi plażami.

Następnie wspomnimy Trogir. Tu na jednej z wysp znajdziecie piętnastowieczny zamek. Trogir też jest umieszczony na liście UNESCO. W porównaniu z poprzednimi dwoma wielkimi miastami Trogir jest mały - liczy bowiem niewiele ponad 10 tysięcy stałych mieszkańców, ale naprawdę warto go zobaczyć.

Wymieniać kolejne ciekawe miejsca można by długo. Bo przecież jest jeszcze półwysep Istria z Rovinj, Zadar w Dalmacji, portowa Rijeka i mnóstwo innych wspaniałości. Gdyby ktoś z Was naprawdę chciał się wybrać w tamte strony to najlepiej zaopatrzyć się w dobrą, mapę, przewodnik, albo - co jeszcze ciekawsze wybrać rejsy ze skipperem, który zawiezie Was tam gdzie będziecie chcieli i pokaże najciekawsze atrakcje wokoło.

Jak się załapać na rejsy w Chorwacji?

Firmy specjalizujące się w wynajmie jachtów mają zawsze do wyboru mnóstwo propozycji. W zależności od tego ile chcecie wziąć ze sobą osób, dokąd chcecie płynąć, na jaki możecie sobie pozwolić koszt pomogą Wam w podjęciu najlepszej decyzji.

Wbrew pozorom rejs taki może być wcale nie droższy niż pokój w stacjonarnym hotelu, a wrażenia będą niezapomniane. Jacht będzie dla Was jednocześnie mieszkaniem i środkiem transportu. Najtańsze (tygodniowe) opcje dla kilku osób kosztują poniżej 600 euro. Ale jeżeli macie w zapasie dużo gotówki to i bardzo drogie propozycje też się znajdą.

Można wypożyczyć jachty motorowe, żaglowe luksusowe, także katamarany. Jeżeli nie potraficie sami prowadzić takiej jednostki pływającej można poprosić o skippera.

Załatwianie formalności odbywa się poprzez stronę internetową nieco podobną do tych, które używamy zwykle do wynajmu pokojów hotelowych. Obsługiwane są w języku polskim. Po wpisaniu interesujących Was danych wkrótce otrzymacie kontakt od pracownika wypożyczalni, który Was w odpowiedni sposób poprowadzi przez dalsze procedury. Niekoniecznie musi to być latem. Jeżeli w Internecie napiszecie frazę "majówka Chorwacja - jachty" wyjazd może być jeszcze lepszy ze względu na mniejsze upały.