Europa

Zakynthos, Grecja

Zakynthos jest jedną z najchętniej odwiedzanych greckich wysp. Jaki jest sekret tego niezwykłego i magicznego miejsca, na którym prężnie rozwinęła się turystyka? Powodów tak sporego zainteresowania jest bardzo dużo.

 

Przede wszystkim, Zakynthos obfituje w niezwykle piękne plaże. Zadowoleni będą miłośnicy plaż piaszczystych, które można spotkać na wschodnim brzegu wyspy. Są to plaże bardzo szerokie, z łagodnym zejściem do morza i stosunkowo płytką wodą blisko brzegu. Woda jest bardzo czysta i nie widać w niej tłumu ludzi. Plaże takie można odwiedzić na przykład w miejscowości Laganas czy Tsivili. Jednakże dla osób, które wolą plaże skałkowe, kamieniste, z krystalicznie czystą, lazurową wodą Zakynthos oferuje szereg tego typu plaż na zachodzie wyspy. Z pięknych klifów można wskoczyć wprost do morza, które ma temperaturę idealną do kąpieli.

To właśnie z pięknych plaż Zakynthos jest najbardziej znane. Najpopularniejszą z nich jest niewątpliwie Zatoka Wraku, które jest uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie! Turkusowa woda, która swój kolor zawdzięcza znajdującym się na dnie wapieniom, jasny piasek i ogromne, robiące piorunujące wrażenie klify… Oraz zniszczony już przez ząb czasu wrak statku, z którym wiążę się niejedna legenda. Niektórzy uważają, że służył on jako statek przemytniczy i dostarczał towarów włoskiej mafii. Nikt nie jest do końca pewny, jak pojawił się na plaży. Są osoby, które sądzą, że został specjalnie tu umiejscowiony, żeby wzbudzać zainteresowanie turystów. Plażę Navagio, czyli Zatokę Wraku po prostu trzeba odwiedzić, spędzając wakacje na Zakynthos. Jedynym sposobem, żeby się na nią dostać, jest dopłynięcie statkiem lub łódką. Jednak jeśli zechcemy wybrać się do zatoki samochodem, będziemy mogli podziwiać ją jedynie z góry, z balkonu widokowego, który powstał specjalnie dla tego zapierającego dech widoku.

Inną plażą wartą odwiedzenia, jest tak zwana Xigia, która od innych różni się tym, że w jej wodzie znajduje się duża ilość siarki, która wypływa wprost ze skał. Ujścia siarki możemy rozpoznać po tym, że woda w okolicy jej wypływu jest niemal biała. Xigia nazywana jest darmowym spa wyspy Zakynthos. Otacza ją dużo jaskiń wydrążonych w klifach, do których można wpłynąć. Do Xigii można albo przypłynąć łódką, albo też podjechać samochodem i zejść po stromych schodach na plażę.

Kąpieli zażyjemy również w bajkowych Niebieskich Jaskiniach. Statki i łódki często zatrzymują się tu, aby turyści mogli popływać. Jaskinie robią piorunujące wrażenie. Woda dookoła nich jest bardzo zasolona, w dodatku dużą rolę gra światło odbijające się od kamieni – i dlatego morze przybiera tu cudowną, lazurową barwę. Niektóre mniejsze łódki mogą również wpłynąć do środka jaskiń!

W dużej bliskości Zakynthos znajduję się również wyspa Marathonisi, zwana inaczej Wyspą Żółwia. Będąc na Zakynthos, koniecznie trzeba ją odwiedzić. Plaża na niej jest absolutnie zachwycająca a woda niemal całkowicie przeźroczysta i turkusowa. Dla turystów wydzielony jest jedynie wąski pas piasku, bowiem Wyspę Żółwia szczególnie umiłowały sobie… żółwie Caretta Caretta, zwierzęta szczególnie charakterystyczne dla Zakynthos. Na Marathonisi wykluwa się nawet około 12% ich greckiej populacji, a miejsca gniazd są specjalnie oznakowane i nie można koło nich chodzić. Z jednego gniazda może wykluć się nawet 80 małych żółwi, które w momencie wyklucia ważą około 16 gram i instynktownie, acz niezdarnie zaczynają podążać w kierunku morza. Nie można im wtedy przeszkadzać, ani im pomagać, bowiem w tym momencie żółwią wykształca się cały układ mięśniowy i odpornościowy. Niestety na te małe stworzenia w oceanie czeka jednak mnóstwo niebezpieczeństw i z tysiąca wyklutych żółwi wieku dorosłego dożyje… tylko jeden. Żółwie Caretta Caretta mogą mieć nawet 150 centymetrów długości i ważyć 100 kilogramów! Na wolności dożywają one nawet do dwustu lat. Obserwowanie tych niezwykłych stworzeń pływających w morzu, raz na jakiś czas wynurzających się, aby zaczerpnąć dech powietrza, jest doświadczeniem niezwykłym i z tego powodu warto będąc na Zakynthos wybrać się w okolicę zatoki Laganas i Marathonisi.

Oczywiście będąc na wyspie, warto zajrzeć do stolicy, noszącej tą samą nazwę. Jest to najludniejsza miejscowość z około 40 000 mieszkańcami i największym na wyspie portem. Niestety w roku 1953 nastąpiło poważne trzęsienie ziemi, które uszkodziło ponad 90% zabudować na wyspie, jednak mimo to warto przejść się typowymi, greckimi uliczkami, na których można znaleźć wiele tawern serwujących owoce morza, sklepów z lokalnymi pamiątkami, a nawet eleganckich butików. Najważniejszym zabytkiem miasta, jednym z nielicznych budynków, który ocalał po trzęsieniu ziemi, jest monastyr św. Dionizosa, patrona wyspy. Warto zobaczyć jego wnętrze, które jest niemal całkowicie pozłacane. W środku znajduje się również specjalna kaplica z sarkofagiem św. Dionizosa, który lokalni mieszkańcy całują podczas modlitwy.

Podsumowując, wyspa Zakynthos oferuje bardzo wiele atrakcji. Zadowoleni będą miłośnicy plażowania, sportów wodnych, zachwyceni niezwykłymi widokami fani dzikiej przyrody, a i miłośnicy historii znajdą coś dla siebie, wszak z Zakynthos niedaleko do pięknej Kefalonii, czy półwyspu Peloponez, na którym znajduje się starożytna Olimpia.