Europa

Stambuł

Stambuł to miasto na pograniczu Europy i Azji. Jest to największe miasto Turcji, które stanowi serce turystyki i biznesu kraju. Stambuł podzielony jest przez cieśninę Bosfor, która łączy ze sobą Morze Czarne i Morze Marmara. W okresie wakacyjnym średnie temperatury w mieście wynoszą około 25 stopni Celsjusza. Stambuł położony jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Miasto posiada ogromną ilość atrakcji a wśród nich kilka absolutnie niezwykłych.

 

Hagia Sophia

Sercem Stambułu jest Hagia Sophia - niezwykły meczet, którego widok i zwiedzanie wprawia w zachwyt. Świątynia ma prawie 2 tysiące lat. Wnętrze meczetu stanowi kwintesencję sztuki bizantyjskiej. Ściany ozdobione są wyjątkowymi mozaikami i hagiografiami. Świątynia początkowo była chrześcijańska, następnie islamska, a obecnie stanowi muzeum. Jej bogata historia sprawia, że jest to numer 1 na liście atrakcji Stambułu.

Błękitny meczet

Meczet Sułtana Ahmeda, zwany błękitnym, znajduje się na placu, do którego prowadzi pięć bram. Sama świątynia liczy 400 lat. Budowla cechuje się licznymi kolumnami, wyjątkowymi sklepieniami i krużgankami. Jej wnętrze wypełnia ponad 20 tysięcy ręcznie wykonanych kafelków. Na kolumnach znajdują się cytaty z Koranu. Warto zwrócić uwagę, że wejście do każdego meczetu w Turcji jest bezpłatne. Należy jednak pamiętać o prawidłowym okryciu i zdjęciu butów. Panie muszą mieć na głowie chustę, a także zasłonięte ramiona i kolana.

 

błękitny meczet

 

Pałac Dolmbahcze

Pałac Dolmbahcze mieści się po europejskiej stronie Stambułu. W XIX i XX wieku stanowił główną siedzibę administracji Imperium osmańskiego. Jego wybudowanie kosztowało 35 ton złota. Koszt pałacu świadczy o bogactwie i przepychu jakie w nim panują. Kryształowe schody, 4 i pół tonowy żyrandol, niezwykle bogata w zbiory biblioteka, barokowa łaźnia to tylko kilka z licznych przykładów pięknych elementów pałacu. Zwiedzanie pałacu z przewodnikiem to koszy około 150 zł.

Meczet Sulejmana

Położony na wzgórzu meczet został wybudowany w latach 1550-1557 przez sułtana Imperium osmańskiego Sulejmana. Świątynia wybudowana została w stylu bizantyjskim. Skrywa ona w sobie także grobowce. W jednym z nich spoczywa sam sułtan Sulejman Wspaniały. W pozostałych pochowana została córka i żona sułtana. Wstęp do meczetu jest bezpłatny, ale nie należy wchodzić do świątyni w godzinach przeznaczonych na modlitwę wiernych. Meczet znajduje się w dzielnicy Fatih. Najłatwiej dojechać tu linią M2 metra.

Pałac Topkapi

Pałac Topkapi również związany jest z postacią sułtana Sulejmana Wspaniałego. To właśnie tutaj wielki władca mieszkał na co dzień. Samo położenie pałacu też nie jest przypadkowe. Leży on bowiem na cyplu, co jest doskonałym miejscem z punktu widzenia strategicznego. Pałac ten rozsławiony został na cały świat za sprawą popularnego także w Polsce serialu "wspaniałe stulecie". Pałac i jego ogrody są tak wielkie, że ich zwiedzanie może zająć nawet cały dzień. Bilet upoważniający do wstępu na teren pałacu można kupić online. Muzeum jest nieczynne we wtorki. Bilet wstępu kosztuje około 100 TL.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem NaWakacje.eu

Tematy: