Europa

Wiatrak, Holandia

Holandia to kraj, który większości Polaków kojarzy się z polami tulipanów i wiatrakami. Nie ulega wątpliwości, że jest to piękne miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Holandia zachwyci nas swoimi zabytkami, wąskimi, klimatycznymi uliczkami, a także malowniczymi kanałami. Do zorganizowania krótszej lub dłuższej wycieczki do tego kraju skłania także świetne połączenie Polski z Holandią, które zapewniają nie tylko linie lotnicze, ale także codziennie kursujące busy z Polski do Holandii i z powrotem.

 

Co warto zobaczyć w Holandii?

Na pierwszą wyprawę do Holandii warto wybrać stolicę tego kraju, czyli malowniczy Amsterdam. Jest to przepiękne, klimatyczne miasto, które słynie z zabytkowych kamieniczek, wąskich uliczek o średniowiecznym rodowodzie, a także z gęstej sieci kanałów, po których możemy przemieszczać się łodziami. Charakterystycznym elementem krajobrazu Amsterdamu są „krzywe domki” na balach zlokalizowane w pobliżu kanałów – ich konstrukcja uległa naruszeniu przez wilgoć, a kamieniczki zachwycają swoim niesamowitym klimatem zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

W Amsterdamie nie sposób narzekać na nudę. Miasto to słynie na całą Europę ze swoich liberalnych klimatów i swobodnego podejścia do życia. To świetne miejsce dla miłośników długich spacerów, relaksu w lokalach, a także zwiedzania. W Amsterdamie możemy odwiedzić m. in. słynne Muzeum van Gogha i zobaczyć na własne oczy jego „Słoneczniki”, Rijkmuseum kryjące największe skarby holenderskiego „złotego wieku” (znajdziemy tu m. in. obrazy Rembrandta i Vermeera), dom Anny Frank i wiele innych zabytków oraz obiektów wartych zobaczenia.

autobus

Stolicę Holandii warto odwiedzić tym bardziej, że do dyspozycji turystów są komfortowe busy z Polski do Holandii, które kursują codziennie. Za ich pomocą można prosto z własnego domu dojechać do miejsca zakwaterowania w Holandii oraz równie komfortowo wrócić do Polski po zakończonym wyjeździe. To wygoda, z której korzysta coraz więcej turystów!

Holenderskie wiatraki i pola tulipanów

Nie ma chyba kojarzących się bardziej z Holandią budynków niż wiatraki. Przed rewolucją przemysłową to właśnie one napędzały miejscowy przemysł, służąc do zasilania młynów, tartaków i innych obiektów. W czasach największego rozkwitu Holandii, na jej terenie pracowało blisko 10 tys. wiatraków. Do naszych czasów zachowało się ich ok. 1000.

Aby zobaczyć słynne holenderskie wiatraki, musimy udać się poza teren wielkich miast – na prowincję. W niektórych z nich zostały utworzone muzea, inne natomiast można zwiedzać w określone dni. Miejscem szczególnie polecanym do odwiedzenia dla osób zafascynowanych wiatrakami jest Zaanse Schans, czyli skansen z wiatrakami, zlokalizowany niedaleko Amsterdamu.

Turyści, którzy planują odwiedzenie Holandii w okresie wiosennym, muszą koniecznie zajrzeć do słynnego wiosennego ogrodu Kaukenhof. Jest to jedna z największych turystycznych atrakcji tego kraju, czynna wyłącznie wiosną, między 23 marca a 14 maja. Każdego roku rozkwitają tu miliony różnobarwnych kwiatów, w tym kolorowych tulipanów – drugiego, obok wiatraków, symbolu Holandii. Dotarcie w to wyjątkowe miejsce nie sprawi żadnych problemów, zwłaszcza jeśli skorzystamy z oferty busów z Polski do Holandii, które dowiozą nas pod dowolny adres na mapie Holandii.