Europa

góry

Dreszcze na plecach, wiatr we włosach i podwyższone tętno to dla wielu osób warunki udanego wypoczynku. Form aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu jest wiele, a do tego regularnie pojawiają się nowe sporty dla miłośników silnych wrażeń. Jeśli wakacje bez adrenaliny nie wchodzą Twoim zdaniem w rachubę, a do tego planujesz wybrać się na Bałkany, w poniższym artykule znajdziesz wartościowe informacje!

 

Łakomy kąsek dla pasjonatów wspinaczki górskiej

Bałkańskie rejony każdego roku odwiedzane są przez amatorów dalekich górskich przepraw. Od szlaków dla spacerowiczów, przez bardziej zaawansowane trasy dla miłośników trekkingu, aż po skaliste szczyty dla zaprawionych alpinistów – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Największe na całych Bałkanach pasmo górskie – Riła – to miejsce rozsławione wśród wspinaczy skałkowych z całego świata. Znajdujące się w Czarnogórze Góry Durmitor są równie chętnie odwiedzanym rejonem wyżynnym, w którym nie brakuje tras dla poszukiwaczy mocnych wrażeń. Jeżeli wybierasz się do kraju ze stolicą w Podgoricy, dobierz odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, którego oferty znajdziesz na stronie https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ubezpieczenie-turystyczne-do-czarnogory.

Tylko nie patrz w dół!

Tereny skaliste są często odwiedzane przez śmiałków skaczących na bungee. Wizyta na Bałkanach może być pretekstem do tego, aby w końcu oddać swój pierwszy skok. Znajdujący się w tym niepowtarzalnym kraju most  Ura e Fshejtë oraz czarnogórski most Tara są jednymi z najsłynniejszych punktów wśród miłośników skoków na linie. Decydując się na taką aktywność, koniecznie wykup ubezpieczenie podróżne zawierające odpowiednie zapisy obejmujące sporty ekstremalne.

Wycieczka w nieznane

Jedni chodzą po górach, inni wolą badać wnętrza jaskiń. Jeśli jesteś grotołazem, na Bałkanach możesz odwiedzić setki podziemnych kompleksów. Do najgłębszych z nich należy jaskinia Lukina Jama w Chorwacji (1400 m).

Pojedź rowerem do lasu

Czarnogórskie Góry Durmitor są wręcz idealne dla rowerzystów górskich. Upodobali oni sobie ten rejon równie mocno co albański Park Narodowy Słowińskiego. Nie da się ukryć, że malowniczych i wypełnionych przeszkodami terenowymi tras jest na terytorium Bałkanów całe mnóstwo. Jeśli wybierasz się do Albanii własnym autem, w przygotowaniach do podróży pomoże Ci artykuł na stronie https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/albania-samochodem-jak-sie-przygotowac-i-o-czym-pamietac.

Wspinaczka tylko dla najwytrwalszych

Dla niektórych nawet najbardziej strome szczyty to wciąż za mało. Osoby, którym niestraszne niskie temperatury i mroźny wiatr, kierują się zimą w stronę ulokowanego w Czarnogórze kanionu Nevidio po to, aby wspinać się na oblodzone szczyty.

Popłyń rwącymi bałkańskimi rzekami

Kajakarstwo górskie jest jednym ze sportów wodnych, które powodują przyspieszone bicie serca. Płynąca przez Czarnogórę rzeka Tara jest przepełniona trasami dla osób o różnym stopniu doświadczenia, a zewsząd otaczają ją zapierające dech krajobrazy. Ze względu na mnogość rzek znajdujących się na Bałkanach zarówno kajakarze, jak i amatorzy raftingu regularnie odwiedzają ten region świata.

Zastrzyk adrenaliny dla każdego

Jeżeli po zejściu z kajaka czy pontonu wciąż brakuje Ci wody, możesz zanurkować w bałkańskich głębinach, aby samotnie bądź w towarzystwie instruktora odkrywać ich tajemnice. Nic nie stoi na przeszkodzie przed wykupieniem lotu paralotnią, przejażdżki quadem czy skoku ze spadochronem. Powodzenia!