Europa

Ostrawa, panorama

Ostrawa to popularne wśród turystów, także tych polskich, miasto w Czechach. Jeśli planujemy wypoczynek w kraju naszych południowych sąsiadów, koniecznie dowiedzmy się, jakie atrakcje znajdują się w Ostrawie. Dobra wiadomość jest z pewnością taka, że jest ich całkiem sporo.

 

1. Dolne Witkowice

Adres: Ruska 2993, tel: +420 724 955 121

Dolne Witkowice to tak naprawdę kompleks o charakterze przemysłowym. Współcześnie pełni on jednak inną rolę. Został bowiem przekształcony w centrum edukacji oraz kultury. Trzeba przyznać, że miejsce to jest niebanalne, wyróżniające się organizacją licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym. W miejscu tym można też liczyć na zwiedzanie pomieszczeń, które pełniły dawniej rolę hal produkcyjnych. Najwięcej ciekawych koncertów i festiwali odbywa się tu rzecz jasna w sezonie letnim. Dobra wiadomość jest taka, że z niektórych z nich można korzystać za darmo lub za niewielką opłatą.

2. Ogród zoologiczny

Adres: Michalkovicka 197, tel: +420 596 241 269

Ostrawski ogród zoologiczny może być atrakcją nie tylko dla osób dorosłych, ale i dla dzieci. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale jest to jeden z największych tego typu ogrodów w kraju naszych południowych sąsiadów. Turyści i mieszkańcy odwiedzający to miejsce mogą liczyć tu na podziwianie mnóstwa różnych gatunków zwierząt. Mowa tu zarówno o tych występujących lokalnie, jak i o zwierzętach egzotycznych. Obiekt ten jest naprawdę sporych rozmiarów, dlatego warto poświęcić trochę czasu na dokładne jego zwiedzenie.

Czytaj więcej na: Atrakcje w Ostrawie

3. Nowy Ratusz

Adres: Prokesovo 1803, tel: +420 599 443 096

Budynek Nowego Ratusza prezentuje się bardzo atrakcyjnie pod względem wizualnym, dlatego zwraca uwagę nie tylko mieszkańców, ale i licznych turystów przybywających do Ostrawy. Jeśli tu jesteśmy, koniecznie musimy to miejsce odwiedzić. Budynek reprezentuje styl modernistyczny i został wzniesiony pomiędzy 1925 a 1930 rokiem. Imponująca jest jego wieża, która osiąga wysokość aż 86 metrów. Co ważne, udostępnia się ją osobom z zewnątrz jedynie dwa razy w ciągu roku. Taras widokowy znajdujący się na szczycie wieży prezentuje się naprawdę wyjątkowo. Roztacza się stamtąd doskonały widok, który zachwyci nie tylko dorosłych, ale i dzieci.

4. Stary Ratusz

Adres: Masarykovo 2

Stary Ratusz jest budynkiem, którego powstanie datuje się nawet na rok 1539. Warto dodać, że aż do lat 30 wieku XX znajdowała się tutaj siedziba władz miasta Ostrawa. Trzeba jednak zaznaczyć, że budynek ten był wielokrotnie przebudowywany i właśnie na skutek tego jego wygląd uległ znaczącej przemianie. Współcześnie nie ma tu rzecz jasna siedziby władz miasta. Dziś znajduje się tu siedziba Muzeum Ostrawskiego, jak również biura informacji turystycznej, która udziela wsparcia osobom odwiedzającym to wyjątkowe miejsce.

5. Dom Polski

Adres: Strelnicni 28/209

Dom Polski uznawany jest przez wiele osób odwiedzających to miejsce za klejnot architektoniczny secesji. Został on zaprojektowany przez znanego architekta pochodzącego z Krakowa, Stanisława Bandrowskiego. Obiekt ten wzniesiono jeszcze na początku wieku XX. Co ciekawe, fundusze na jego wzniesienie pochodziły w głównej mierze z Krakowa. Dom Polski wzniesiono przede wszystkim po to, aby krzewić polską edukację i kulturę w regionie Ostrawy. W czasach późniejszych mieścił się tu między innymi hotel, który z czasem został zakmknięty. Mimo to, po dziś dzień obiekt ten prezentuje się naprawdę przepięknie.

6. Muzeum Browarnictwa Ostravar

Adres: Hornopolni 57

Muzeum Browarnictwa to prawdziwa gratka dla osób, które są zakochane w złocistych trunkach. Mieści się ono w nieczynnej już obecnie warzelni piwa. Jeśli wybierzemy się do tego miejsca, najlepiej skorzystać z usług przewodnika, który opowie nam ciekawe historie. Przedstawi on osobom odwiedzającym historię dotyczącą historii piwa, jak i metod jego produkcji. Dobra wiadomość jest też taka, że na zakończenie zwiedzania każdego turystę czeka degustacja smakowitego złocistego trunku.

7. Kościół świętego Wacława

Adres: Moravska, tel: +420 599 443 096

Kościół świętego Wacława jest najstarszym ze wszystkich obiektów sakralnych znajdujących się w Ostrawie. Na tym jednak nie koniec. Jest to równocześnie najstarsza budowla w tym mieście. Obiekt ten wzniesiony został jeszcze w XIII wieku. Reprezentuje on styl gotycki. Niestety, w wieku XIV miał tutaj miejsce pożar, na skutek którego konieczne było dokonanie przebudowy. Kolejne zmiany konieczne były w wieku XIX. Co ciekawe, wówczas znaczącej zmianie uległ wygląd całego obiektu sakralnego. Stał się on pełnoprawną budowlą w stylu klasycystycznym, a nie gotyckim. Kościół świętego Wacława zwraca uwagę nie tylko ciekawym wyglądem zewnętrznym, ale i wewnętrznym. Mieszczą się tu wspaniałe malowidła, a także liczne rzeźby i płaskorzeźby. Jeśli odwiedzimy ten kościół będziemy mogli też wykonać pamiątkowe zdjęcia.

Czytaj inne: najlepsze atrakcje dla dzieci w Czechach