Europa

Polskie i europejskie góry przyciągają co roku miliony turystów spragnionych wypoczynku, także tego dynamicznego. Zimą do dyspozycji są sporty zimowe, latem wspinaczka, trekking czy rower, a to wszystko blisko natury i z najpiękniejszymi widokami.

Wyjazd w góry może być pełen niezapomnianych wrażeń. Wystarczy tylko znaleźć dla siebie interesujący sposób na spędzenie wolnego czasu. Na początek nie warto rzucać się na głęboką wodę i wybierać tras i dyscyplin przeznaczonych raczej dla zawodowców. Im większy wysiłek na początku, tym większa szansa na kontuzje i w efekcie zniechęcenie. Od czego zacząć?

Zimą czy latem?

W okresie zimowym największym powodzeniem cieszą się głównie stoki narciarskie. Dla osób, które nie miały jeszcze okazji nauczyć się jazdy na nartach czy snowboardzie, to najlepszy czas na szkolenie. Ci, którzy mają już doświadczenie, mogą szlifować swoje umiejętności na trudniejszych zboczach. Gdy fundusze pozwalają, warto pomyśleć o wyjeździe poza granice Polski, na przykład do Włoch – to tutaj koncentrują się jedne z najlepszych ośrodków narciarskich na całym świecie.

Latem góry także zapewniają mnóstwo atrakcji dla poszukujących aktywnego wypoczynku. Trekking, wspinaczka, jazda na rowerach, eksplorowanie jaskiń, nordic walking, jazda konna i wiele innych. Każdy zainteresowany może dobrać coś do swojego gustu. Latem dodatkowo w górach organizowane są różnego rodzaju imprezy sportowe, na przykład biegi, podjazdy rowerami, więc można spróbować swoich sił w starcie z innymi zawodnikami.

Doskonała rozrywka także dla całej rodziny

W góry warto nie tylko pojechać samemu lub ze znajomymi, aby poświęcić się ulubionym dyscyplinom sportowym. To także mnóstwo interesujących atrakcji dla całej rodziny, dlatego jeżeli poszukuje się ciekawych pomysłów na wspólne wczasy, aktywny wypoczynek w górach może być strzałem w dziesiątkę. Teraz wielu rodziców wybiera właśnie takie atrakcje, także dla młodszych dzieci – nosidełko lub specjalny wózek pomogą w przemierzaniu mniej skomplikowanych górskich szlaków. Dla starszych dzieci dobrym wyborem są rowery czy wędrówki górskie. Naturalnie, gdy planuje się rodzinny relaks w górach, warto dobrze zaplanować najdrobniejsze szczegóły, w tym miejsce noclegu, trasy na każdy dzień, wyżywienie, co jest szczególnie ważne w przypadku młodszych dzieci.

Do dyspozycji jest na szczęście wiele obiektów noclegowych skoncentrowanych na potrzebach rodziców z dziećmi. Także wtedy, gdy zamierza się wyjazd zagraniczny, można skorzystać z ofert biur podróży, które przygotują wakacje kompleksowo tak, aby każdy członek rodziny był z nich zadowolony w stu procentach.

Wczasy zarówno w polskich górach, jak i za granicą to naprawdę doborowy pomysł dla turystów doceniających aktywny wypoczynek. Teraz, gdy wybór obiektów noclegowych i atrakcji, a także wycieczek organizowanych przez biura podróży, jest tak duży, bez problemów można zaplanować własny urlop w Tatrach, Bieszczadach czy Alpach!