Wydawać by się mogło, że jeśli wyjeżdżamy na wypoczynek w góry, to oczywiste, że chcemy tych gór jak najbardziej doświadczyć – zdobywać kolejne szczyty, przemierzać kilometry szlaków i napawać się niczym niezmąconą górską przyrodą. Ale to nie jedyny sposób na spędzenie wakacji w tym zakątku kraju. Jak zatem zaplanować rodzinny pobyt w górach, by każdy był zadowolony i jak najwięcej skorzystał na wyjeździe?
Szklarska Poręba to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Polsce. Wiele osób wraca tu zarówno latem, jak i zimą, korzystając z orzeźwiającego klimatu i znakomitych warunków do uprawiania wielu różnych sportów. W związku z dużą ilością turystów, w miejscowości dostępne jest mnóstwo propozycji noclegowych: między innymi apartamenty w willach, kwatery prywatne czy pokoje w hotelach. Które z nich są najbardziej komfortowe?
W górach można ciekawie spędzić czas, jedni postawią na aktywność, inni na podziwianie widoków, spora grupa osób przyjedzie tam po to, by poznać kulturę oraz tradycje. Wiosna, lato, jesień, zima – każda pora roku dobra jest na wizytę w Tatrach, choć według wielu ta ostatnia przyciąga najbardziej. Trudno nie zgodzić się z faktem, że ma w sobie coś szczególnego. Górskie szczyty „ubrane” w biel robią ogromne wrażenie.
Zakopane nie zaczyna się na Krupówkach, ani nie kończy na szczycie Giewontu. Stolica Tatr może dostarczyć znacznie więcej nietypowych wrażeń, jeśli tylko spojrzymy na nią z innej perspektywy i wykorzystamy to, co oferuje ona najlepszego.
Organizując wakacje w górach czy ferie zimowe pierwszym zadaniem oprócz ustalenia terminu jest znalezienie odpowiedniego zakwaterowania. Wbrew pozorom poszukiwanie noclegu nie jest łatwym zadaniem i nie powinniśmy zostawiać tego na ostatnią chwilą. W dużej mierze, to gdzie się zatrzymamy wpłynie na komfort naszego odpoczynku. Dlatego poświęćmy czas i podejmijmy przemyślaną decyzję.
Polanica zdrój od wielu lat przyciąga turystów z całej Polski. Sprawdź, gdzie leży to piękne miasteczko, co należy w nim zwiedzić i gdzie warto odpocząć.
Klasyczny wyjazd w góry to równie klasyczne dwie główne atrakcje: narty zimą i wędrówki latem. Niewielki Polańczyk przełamuje te stereotypy ukazując całe piękno Bieszczad w zupełnie nowej odsłonie, która urzekła i z pewnością urzeknie niejednego turystę. Nie trzeba być fanem sportów zimowych czy całodziennego spacerowania po niewysokich, ale czasami wymagających górach, aby spędzić tu fantastyczny urlop.
Krok po kroku zbliża się Majówka 2019. W tym roku można zaplanować sobie długi weekend zaczynając wolne już w środę - wystarczy jedynie wziąć wolny czwartek z pracy. Jest wiele różnych sposobów na spędzenie weekendu majowego: niektórzy odwiedzają rodzinę, inny wybierają się na city break w granicach Unii Europejskiej, a jeszcze inni decydują się na wyjazd nad polskie morze lub w góry. Jako, że Bałtyk w maju jeszcze nie sprzyja morskim kąpielom, polecamy ten pierwszy ciepły i wolny weekend spędzić w Karkonoszach. Bez względu na to, czy wybierzemy się tam we dwoje, z rodziną, czy z przyjaciółmi, wyjazd z całą pewnością będzie należeć do udanych.
Wielu turystów omija najwyższe polskie góry z uwagi na tłumy i wybiera mniej zatłoczone Bieszczady, Pieniny, Sudety, Gorce czy Babią Górę. Tymczasem niektóre pasma górskie pozostają nadal niedocenione pomimo pięknych krajobrazów mogących spokojnie konkurować z wyżej wymienionymi. Jednym z takich pasm jest właśnie Beskid Mały.
Międzybrodzie Żywieckie to miejscowość w Beskidzie Małym w powiecie żywieckim, w województwie śląskim, 15km od miasta Żywiec. Leży na południowym zboczu Góry Żar i na wschodnim brzegu Jeziora Międzybrodzkiego.
Międzybrodzie Żywieckie jest ośrodkiem wypoczynkowym i sportowym, a ze względu na walory przyrodnicze jest idealną bazą wypadową w okoliczne lasy i górskie szlaki turystyczne. Sama miejscowość stanowi również atrakcyjne i ciekawe miejsce do wypoczynku.
Góry Stołowe są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Jest to masyw górski w Sudetach Środkowych wypiętrzony przed 30 milionami lat. Zachodnia część gór leży po stronie czeskiej, natomiast nazwa wywodzi się stąd, iż płyty ułożone są w sposób poziomy czyli płaskie jak stół. To właśnie budowa i rzeźba jest podstawowym walorem, który decyduje o ich atrakcyjności. Niezapomniane widoki roztaczające się w różnych punktach widokowych przemawiają za tym, że watro zwiedzić owe góry.
Najbardziej atrakcyjne góry w Polsce? Choć można na ten temat dyskutować, nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Tatry znajdują się na jednym z najwyższych miejsc rankingu. Jeśli właśnie tutaj planujesz spędzić urlop, koniecznie poznaj Białkę Tatrzańską. To miejscowość, która kryje w sobie wyjątkowy urok i wiele ciekawych opcji wypoczynkowych.
Polscy turyści jako miejsce wypraw górskich wybierają najczęściej Tatry. I to w dodatku tylko Tatry Wysokie. Morskie Oko, Giewont, Kasprowy Wierch i Krupówki – do tego ogranicza się turystyka masowa. Tymczasem nasz kraj skrywa wiele równie pięknych, górzystych zakątków, które mogą zaskoczyć zapierającymi dech w piersiach widokami, mrocznymi legendami, autentyczną historią, kulturą miejscowej ludności czy wreszcie pięknem przyrody. Amatorzy górskich krajobrazów mogą nasycić się tymi i innymi doznaniami również w Beskidach.
Założenie Ustronia datuje się na początek XIV w. jako jedną z wsi w Beskidzie Śląskim nad brzegiem rzeki Wisły. Prawa miejskie otrzymał w 1956 roku, a populacja miasta (dane na rok 2014) liczy około 16000 mieszkańców. Miejscowość jest dobrze skomunikowana - z Górnego Śląska można dojechać drogą krajową nr 81, z zachodu (od granicy z Czechami) oraz ze wschodu (z Bielska-Białej) droga ekspresowa S52, natomiast na południe w kierunku kolejnej perełki Beskidów i jednocześnie źródła najdłuższej polskiej rzeki - Wisły zaprowadzi nas droga wojewódzka nr 941.
Województwo świętokrzyskie jest naprawdę magiczne, jeśli ktoś planuje aktywny wypoczynek jest to miejsce idealne. Na początku wyprawy w tą wyjątkową krainę polecam zdobycie szczytu jednych z najstarszych gór w Polsce i Europie. Zwie się on Łysa Góra. Na szczyt możemy dostać się dwiema trasami (a dla bardziej odważnych można kierować się lasem).
Łysa Góra (Święty Krzyż) ma wysokość 594m n.p.m. leży w Górach Świętokrzyskich w Nowej Słupi na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Spośród polskich Beskidów najczęściej wybieramy wycieczkę na Babią Górę, w Bieszczady, rzadziej w Gorce, Beskid Żywiecki, Sądecki czy Śląski. Wielu amatorów górskich wędrówek decyduje się na pokonanie Głównego Szlaku Beskidzkiego – najdłuższego szlaku w polskich górach. Tymczasem GSB omija trzy pasma, które również mogą dostarczyć zwiedzającym pozytywnych wrażeń: Beskid Mały, Makowski (zwany również Beskidem Średnim) i Wyspowy. Przez pasma te przeprowadzono Mały Szlak Beskidzki. Oznaczony czerwonym kolorem MSB ma długość 137 kilometrów, zaczyna się w Straconce w Bielsku-Białej, a kończy na Luboniu Wielkim. Jest czwartym co do długości szlakiem w polskiej części Karpat.
Wąwóz Homole to dolina w Małych Pieninach znajdująca się w Jaworkach, koło Szczawnicy, pod najwyższym szczytem Pienin – Wysoką - Wysokie Skałki (1049,9 m). Jedna z największych atrakcji turystycznych Pienin i okolic Szczawnicy. Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od ruskiego słowa Homoła, Gomoła, co znaczy obły, bezrogi i nawiązuje do kształtu wąwozu. Dolina ma długość 800 metrów, zaczyna się w Jaworkach, a kończy na Dubantowskiej Dolince.
Wąwóz Homole przyciąga turystów przede wszystkim przepięknymi kaskadami potoku Kamionka, wijącego się pośród głazów, skalnymi ścianami wyżłobionymi przez tysiąclecia erozji, zbudowanymi z białego i czerwonego wapienia krynoidowego oraz rzadkimi okazami fauny i flory.
Korona Gór Polskich to 28 najwyższych szczytów pasm górskich znajdujących się na terenie Polski. Wyjątkiem są Góry Bialskie i Góry Złote, ponieważ na najwyższe szczyty tych pasm nie prowadzi znakowany szlak turystyczny. W tych dwóch przypadkach wybrano więc najwyższe szczyty, przez które przechodzi szlak.
Brenna to urokliwa wieś leżąca na południu Polski, na Śląsku Cieszyńskim. Swoją malowniczą okolicą i dobrym położeniem zachęca do odwiedzin nie tylko w sezonie letnim, ale także jesienią i zimą. Planując wypoczynek warto wziąć pod uwagę właśnie to piękne miejsce.
Beskid Śląski to część Beskidów Zachodnich, najbardziej na zachód wysunięty fragment polskiej części Karpat, obecnie w całości położony na terenie województwa śląskiego oraz częściowo na Słowacji i w Czechach. Graniczy z Beskidem Żywieckim i Kotliną Żywiecką na wschodzie oraz Beskidem Małym i Pogórzem Śląskim na północy. Podzielony jest na dwie mniejsze partie: Pasmo Czantorii i Pasmo Baraniej Góry. Najwyższym szczytem jest Skrzyczne (1257 m).
Tatry wielu z nas kojarzą się przede wszystkim z Zakopanem. Jednak każdy, kto uwielbia górską przyrodę, ciszą oraz spokój, wie, że zimowa stolica Polski z roku na rok staje się coraz mniej atrakcyjną propozycją na urlop. Gdy chcesz jednak wyruszyć właśnie w tym kierunku, zatrzymaj się w innej miejscowości – Kościelisku. To właśnie ta perła wśród Tatr jest dzisiaj coraz częściej odwiedzana. Dlaczego warto wziąć ją pod uwagę?
Znane są z pięknych widoków, cennych zabytków i miejsc, które z przyrodniczego punktu widzenia mają wyjątkową wartość. Sudety są też terenem idealnym dla tych, którzy lubią spędzać czas w sposób aktywny.
Uznawane za jedno z ciekawszych pasm w Sudetach, przyciągają łagodnym klimatem oraz licznymi pamiątkami po tak prężnie rozwijającym się tu niegdyś górnictwie złota. Góry Opawskie – mezoregion wchodzący w skład pasma górskiego Jesioników, w Sudetach Wschodnich, w Czechach i częściowo w Polsce z najwyższym szczytem: Příčný vrch, położonym na terenie Czech. Góry Opawskie, tutaj najlepszymi punktami wypadowymi na ich teren są Pokrzywna oraz Jarnołtówek. Ogromne znaczenie w turystyce mają tu również Głuchołazy, choć wczasy w tym mieście wybierają raczej osoby starsze lub rodziny z dziećmi. Dla tych, których głównym celem są piesze wędrówki, najlepszym miejscem na wczasy są właśnie dwie sąsiadujące ze sobą wsie: Pokrzywna oraz Jarnołtówek.
Wakacje trwają, a Ty wciąż nie zaplanowałeś gdzie wybrać się na nadchodzący wielkimi krokami urlop? A może potrzebujesz weekendowego odpoczynku w samotności lub też radosnego wypadu z rodzinką w góry? Z pewnością, któraś z tych opcji idealnie pasuje do Ciebie, tak więc pozwól sobie przedstawić przepiękne, malownicze miejsce w którym ziścić się mogą plany na najlepsze wakacje.
Ta niewielka osada w sezonie turystycznym zmienia się w tętniące życiem letnisko. Bliskość Tarnicy i Połoniny Caryńskiej, gęsta sieć szlaków turystycznych oraz wyjątkowa atmosfera panująca w Ustrzykach sprawiają, że każdy może spędzić tu czas w atrakcyjny sposób. Choć stałych mieszkańców jest tu niewielu, noclegi można znaleźć bez problemów. Kuszą schroniska oraz gospodarstwa agroturystyczne, dzięki którym można w tym pięknym zakątku spędzić wyjątkowy urlop.