Jest jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości w Sudetach, a dokładniej Karkonoszach w niedalekiej odległości od Kowar (6km), w dolinie rzeki Łomnica. Latem zaglądają tu ci, dla których najważniejsze są wycieczki górskie, zimą zmienia się w miejscowość idealną dla narciarzy. Leżący u stóp Śnieżki Karpacz nie bez powodu cieszy się taką popularnością. Prawa miasta Karpacz otrzymał w 1960 roku, obecnie liczy ok. 7000 mieszkańców. Jakimi atrakcjami kusi Karpacz?
Karkonosze położone na granicy polsko-czeskiej (od przełęczy Szklarskiej po przełęcz Kowarską i Okraj) są bez wątpienia najpopularniejszym wśród turystów i najwyższym zarazem pasmem górskim w Sudetach. Dla wielu główną bazą wypadową w góry staje się Karpacz oraz Szklarska Poręba. Dzięki licznym pensjonatom oraz kwaterom prywatnym, w tych miejscowościach noclegi można znaleźć niemal na każdym kroku. Karkonosze to również gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych, jak i spora grupa wyciągów narciarskich. Nie brak tu również tras, które czekają na miłośników narciarstwa biegowego.
Malownicze zakątki i piękne krajobrazy to największy walor, jakim mogą się pochwalić Karkonosze. Szczytem, będącym najważniejszym celem niemal każdej wycieczki górskiej, jest Śnieżka. To najwyższy szczyt w Karkonoszach, który przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale również z Czech i Niemiec. Można na nią wejść na własnych nogach, choć specjalne kolejki ułatwiają dotarcie na tę górę i mniej aktywnym turystom. W czasie wycieczki po Karkonoszach warto też zatrzymać się przy Śnieżnych Kotłach, które są jedną z najważniejszych atrakcji w całych Sudetach. Karkonosze to również piękne krajobrazy i bezcenne zabytki, z którymi można się spotkać w wielu miejscach. Wielką atrakcją są też ruiny zamku Chojnik oraz wspaniałe muzea, które można zwiedzić w czasie wycieczki do Szklarskiej Poręby. W pobliżu tej miejscowości czekają też tak znane atrakcje, jak wodospady Szklarki i Kamieńczyka. I one zasługują na uwagę, podobnie jak malownicza Szrenica, która dumnie wznosi się nad Szklarską Porębą.
Rudawy Janowickie górskie pasmo, które leży w części wschodniej Sudetów Zachodnich (do 1947r. znane jako Góry Łomnickie)
Rudawy Janowickie to jedna z najciekawszych grup górskich w Sudetach. Warto wspiąć się na Skalnik (945m n.p.m.), który jest najwyższym szczytem w tym paśmie górskim. Popularnym szczytem jest tu również Sokolik, którego najbardziej charakterystyczną cechą są dwie skalne wieże, liczące sobie blisko 30 m wysokości. Na jednej z nich znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać Sudety i ich poszczególne pasma górskie. Pięknie prezentują się i Karkonosze, i Góry Kaczawskie. Warto też zwrócić uwagę na panoramę Kotliny Jeleniogórskiej. Na miłośników zabytków czekają tu z kolei takie zabytki, jak neogotycki zamek w Karpnikach oraz zamek Bolczów. Piękny zespół parkowo-pałacowy stał się natomiast symbolem Janowic Wielkich, na teren których chętnie zaglądają też miłośnicy przyrody. Dla nich wielką atrakcją jest tutejsza aleja jarząbów, uznana oficjalnie za pomnik przyrody. Dla przyrodników innym skarbem tego pasma górskiego są słynne Kolorowe Jeziorka, które można zobaczyć w czasie wycieczki w Masywie Wielkiej Kopy.