Uznawane za jedno z ciekawszych pasm w Sudetach, przyciągają łagodnym klimatem oraz licznymi pamiątkami po tak prężnie rozwijającym się tu niegdyś górnictwie złota. Góry Opawskie – mezoregion wchodzący w skład pasma górskiego Jesioników, w Sudetach Wschodnich, w Czechach i częściowo w Polsce z najwyższym szczytem: Příčný vrch, położonym na terenie Czech. Góry Opawskie, tutaj najlepszymi punktami wypadowymi na ich teren są Pokrzywna oraz Jarnołtówek. Ogromne znaczenie w turystyce mają tu również Głuchołazy, choć wczasy w tym mieście wybierają raczej osoby starsze lub rodziny z dziećmi. Dla tych, których głównym celem są piesze wędrówki, najlepszym miejscem na wczasy są właśnie dwie sąsiadujące ze sobą wsie: Pokrzywna oraz Jarnołtówek.
To właśnie na ich terenie zaczynają swój bieg najciekawsze szlaki turystyczne, dzięki którym można dostać się na najwyższy i najbardziej znany szczyt w Górach Opawskich. Jest nim Biskupia Kopa, na której granicznym szczycie wznosi się oryginalna wieża widokowa - jedna z najpiękniejszych konstrukcji tego typu w Sudetach. W rejonie Pokrzywnej wielką atrakcją jest też znajdująca się przy szlaku prowadzącym na Biskupią Kopę Gwarkowa Perć. To dawne wyrobisko kojarzone jest przede wszystkim z charakterystyczną drabinką, dzięki której można pokonać stromą skałę i dalej wędrować po Górach Opawskich.
Odwiedź tutaj:
Prudnik to ciekawe miasto położone na terenie województwa opolskiego, z którego można już obserwować masyw pobliskich Gór Opawskich. Leżący na Płaskowyżu Głubczyckim ośrodek miejski może pochwalić się długą i ciekawą historią, o której przypominają znajdujące się na terenie miasta zabytki.
Prudnik swą historią sięga zamierzchłych czasów. Już w okresie piastowskim zaczął tu powstawać ośrodek miejski, którego mieszkańcami byli głównie Polacy. Oni zawsze byli tu dominującą grupą narodowościową, o czym można było się przekonać m. in. w początkach XX wieku oraz w okresie powstań śląskich.
Złotym okresem w dziejach miasta okazał się czas od XVI do XIX wieku. Wtedy Prudnik był doskonale znany z produkcji płótna lnianego. Bliskość ważnych szlaków sprawiała, że miasto mogło się pomyślnie rozwijać, a jego mieszkańcy – wznosić okazałe kamienice i gmachy użyteczności publicznej.
Najpiękniejsze budowle można ujrzeć podczas wizyty na prudnickim rynku. Tu znajdują się najpiękniejsze kamienice oraz okazały ratusz. W jego formie można ujrzeć ślady takich nurtów w architekturze, jak renesans, barok oraz klasycyzm. Do dnia dzisiejszego mieszczą się w nim biura i urzędy. Na rynku można ujrzeć również ciekawą kolumnę maryjną oraz okazałą, barokową figurę św. Jana Nepomucena.
Nie są to jednak jedyne atrakcje turystyczne, które czekają na zwiedzających w centrum miasta. Warto zwrócić uwagę na zachowane tu pozostałości dawnych umocnień miejskich, wśród których wyróżnia się średniowieczna wieża zamkowa. Zachowała się również wieża Bramy Dolnej, a stara część miasta do dnia dzisiejszego zachwyca swym historycznym układem urbanistycznym. W dawnym arsenale, który jest dodatkową atrakcją dla miłośników architektury obronnej, mieści się obecnie Muzeum Ziemi Prudnickiej. Można to ujrzeć ciekawą wystawę o tematyce archeologicznej oraz etnograficznej, nie brak tu również ciekawych dokumentów związanych z historią miasta.
Warto też zwrócić uwagę na zabytki sakralne. Tu wzrok przyciąga zarówno barokowy kościółek Bonifratrów, jak i okazały kościół św. Michała Archanioła, będący pięknym przykładem architektury barokowej.