Góry w Polsce

Aktywny wypoczynek w Sudetach

Znane są z pięknych widoków, cennych zabytków i miejsc, które z przyrodniczego punktu widzenia mają wyjątkową wartość. Sudety są też terenem idealnym dla tych, którzy lubią spędzać czas w sposób aktywny.

  • Sudety to przede wszystkim idealne miejsce na piesze wycieczki. Wędrówki górskimi szlakami dają nie tylko okazję spędzenia czasu na świeżym powietrzu, ale i ujrzenia najpiękniejszych zakątków tych gór. Wędrować można Głównym Szlakiem Sudeckim, można też korzystać z krótszych, mniej forsownych tras. Karkonosze, Góry Stołowe oraz Masyw Śnieżnika są tymi rejonami, w których skoncentrowała się turystyka. Warto jednak zwrócić uwagę i na mniej znane pasma. Góry Bystrzyckie i Orlickie, Góry Złote – to tereny równie atrakcyjne, na obszarze których nie brak ciekawych szlaków.
  • Oprócz szlaków pieszych w Sudetach czeka na aktywnych gęsta sieć szlaków rowerowych, które dość często pokrywają się z trasami dla piechurów. Rowerzystom zaleca się zatem zachowanie uwagi, gdyż na niektórych odcinkach szaleńcza jazda może się skończyć kolizją z pieszymi.
  • Sudety są idealnym miejscem i dla tych, którzy kochają sporty zimowe. Nie brak tu miejscowości, do których można wybrać się na narty. Liczne wyciągi narciarskie i atrakcyjne trasy zjazdowe stały się największymi atrakcjami takich kurortów, jak Szklarska Poręba czy Karpacz. Na narty można się również wybrać w rejon Kamienicy i Czarnej Góry, ważnym ośrodkiem dla narciarzy jest też Zieleniec. W wielu z tych miejscowości czekają nie tylko nartostrady, ale i tereny przygotowane dla miłośników narciarstwa biegowego. Tu prym wiodą okolice Szklarskiej Poręby, choć i w pobliżu Karpacza można uprawiać tę dyscyplinę.
  • Wspinaczka skałkowa oraz jaskiniowa to kolejna forma aktywności, którą w Sudetach można się zajmować bez obaw. Idealnym miejscem dla amatorów tych dyscyplin są wąwozy w okolicy zamku Książ oraz Rudawy Janowickie.
  • Popularnym sportem w Sudetach staje się też jazda konna. Z takich atrakcji można skorzystać zarówno w renomowanych stadninach, jak i w niektórych gospodarstwach agroturystycznych. (np. Stanica Jesionów )
  • Dla miłośników historii polecamy wyprawę do kompleksu sztolni Riese w Osówce
  • Sudety to także piękne zamki, twierdze czy pałace. Najchętniej odwiedzane to Twierdza Srebrnogórska, Książ, Twierdza Kłodzko, Zamek Chojnik, Zamek Bolczów, Zamek Niesytno, Zamek w Bolkowie

Address : Radius :