Góry w Polsce

Ustroń - Informacje ogólne

Założenie Ustronia datuje się na początek XIV w. jako jedną z wsi w Beskidzie Śląskim nad brzegiem rzeki Wisły. Prawa miejskie otrzymał w 1956 roku, a populacja miasta (dane na rok 2014) liczy około 16000 mieszkańców. Miejscowość jest dobrze skomunikowana - z Górnego Śląska można dojechać drogą krajową nr 81, z zachodu (od granicy z Czechami) oraz ze wschodu (z Bielska-Białej) droga ekspresowa S52, natomiast na południe w kierunku kolejnej perełki Beskidów i jednocześnie źródła najdłuższej polskiej rzeki - Wisły zaprowadzi nas droga wojewódzka nr 941.

 

Sama nazwa miejscowości podpowiada nam gdzie trafiliśmy - miejsca cichego, spokojnego, ustronnego. Szczyty okalające miejscowość znajdującą się w dolinie - od zachodu Czantoria, od wschodu Równica tworzy niepowtarzalny klimat miejsca, w którym odpoczniemy od wielkomiejskiego gwaru. Ustroń kieruje swoją bogatą ofertę zarówno do turystów, którzy chcą odpocząć latem oraz zimą.

Atrakcje turystyczne w Ustroniu - Lato:

Z dworca PKP (Ustroń Zdrój), który znajduje się w centrum miejscowości rozchodzą się główne szlaki:

  • 1) Żółty, który zaprowadzi nas na Małą Czantorię (858 m n. p.m.) dalej przechodząc w czarny szlak na Wielką Czantorię (995 m n. p.m.). Na ten sam szczyt dotrzemy wybierając szlak niebieski, który w dużej mierze prowadzić nas będzie malowniczym brzegiem rzeki Wisły.
  • 2) Czerwony jeżeli będziemy chcieli wybrać się na szczyt Równicy, na której na wysokości 758 m n. p.m. znajduje się schronisko PTTK oraz rozciąga się wspaniała panorama na Górny Śląsk z widokiem na zbiornik Goczałkowicki (największy sztuczny zbiornik w Polsce).

Ustroń jest atrakcyjny nie tylko z uwagi na turystów kochających piesze wędrówki. Na oba najwyższe szczyty otulające miejscowość możemy dotrzeć bez wysiłku – na Czantorię kursuje kolejka linowa, natomiast na Równicę można wyjechać asfaltową drogą i zostawić samochód na strzeżonym parkingu. W obu tych przypadkach do szczytów dotrzemy w nieco ponad pół godziny pieszo. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną atrakcję wschodniego szczytu górującego nad Ustroniem – to Leśny Park Niespodzianek (Adres: Zdrojowa 16, Ustroń). Znajduje się on u stóp Równicy, a swoją ofertę kieruje do najmłodszych turystów. Spacerując malowniczymi ścieżkami po zboczu góry będziemy mogli podejść, pogłaskać i nakarmić żywe leśne zwierzęta przechadzające się swobodnie obok zwiedzających.

Nie zapominajmy, że jesteśmy w górach, a restauratorzy oraz właściciele obiektów noclegowych prześcigają się w pomysłach na umilenie i urozmaicenie wypoczynku gościom. Przytulne, drewniane góralskie karczmy mają w swojej ofercie pyszne regionalne dania oraz trunki. Ustroń, jako jedna z beskidzkich miejscowości co roku gości uczestników Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Na Czantorii z kolei w ostatni weekend wakacji odbywa się Festiwal Kolorów. To tylko niektóre z atrakcji jakie czekają na turystów odwiedzających tą malowniczą miejscowość.

Ustroń zimą:

Oczywiście wielu turystów o wypoczynku w górach myśli wyłącznie zimą. I tutaj Ustroń skutecznie konkuruje z pozostałymi miejscowościami Beskidu Śląskiego – wspomniana wcześniej kolej linowa Czantoria (Adres: 3 Maja 130, Ustroń) to cały kompleks narciarski – z pięcioma trasami oraz wyciągami krzesełkowym, orczykowym oraz talerzykowym. Pozostałe stoki, na których miłośnicy białego szaleństwa znajdą coś dla siebie to Duża Palenica oraz Poniwiec (również z wyciągiem krzesełkowym), Mała Palenica, Pod Skalicą i Zawodzie (orczyki).

Oferta noclegowa w Ustroniu:

Jak wygląda oferta noclegowa Ustronia? Trzeba przyznać, że bardzo interesująco i zróżnicowanie. Miejscowość ma bardzo bogatą bazę hotelową. Zarówno przeciętny Kowalski jak i bardziej wymagający Nowak znajdą tutaj coś dla siebie. Do najbardziej ekskluzywnych obiektów zaliczają się pięciogwiazdkowy Hotel Belweder oraz czterogwiazdkowy Olympic. Wjeżdżając do Ustronia od północy w oczy rzucą się na pewno ciekawe architektonicznie obiekty przypominające swoim kształtem piramidy. To obiekty zbudowane około pół wieku temu w uzdrowiskowej dzielnicy Ustronia – Zawodziu. Portal internetowy Booking. com prezentuje ofertę aż 74 obiektów noclegowych z Ustronia w różnych przedziałach cenowych.

Ustroń to również doskonała baza wypadowa dla okolicznych atrakcji i zabytków – zabytkowa starówka w Cieszynie z mostem przyjaźni polsko-czeskiej, starówka w Skoczowie i Bielsku-Białej z Zamkiem Sułkowskich i masą innych atrakcji, miasto Wisła ze skocznią im. Adama Małysza w Malince, na której organizowane są zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, Istebna czy Koniaków ze sławnymi na cały świat koniakowskimi koronkami.

Niewątpliwie jeżeli szukamy miejsca, które nie pozwoli się nam nudzić, jednocześnie dając możliwość odpoczynku od gwaru miasta, Ustroń będzie rewelacyjnym wyborem. To połączenie góralskiej gościnności i urokliwej okolicy sprawia, że urlop staje się motorem napędowym na kolejny rok pracy.

Address : Radius :