Góry w Polsce

Polscy turyści jako miejsce wypraw górskich wybierają najczęściej Tatry. I to w dodatku tylko Tatry Wysokie. Morskie Oko, Giewont, Kasprowy Wierch i Krupówki – do tego ogranicza się turystyka masowa. Tymczasem nasz kraj skrywa wiele równie pięknych, górzystych zakątków, które mogą zaskoczyć zapierającymi dech w piersiach widokami, mrocznymi legendami, autentyczną historią, kulturą miejscowej ludności czy wreszcie pięknem przyrody. Amatorzy górskich krajobrazów mogą nasycić się tymi i innymi doznaniami również w Beskidach.

Beskidy to grupa pasm łańcucha Karpat leżąca na terenie Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy. W Polsce znajduje się spora część Beskidów Zachodnich, fragment Beskidów Wschodnich – Bieszczady oraz połowa Beskidów Środkowych, czyli nasz Beskid Niski. Występuje tu typowa roślinność karpacka. Flora podzielona jest na cztery piętra roślinne zależne od wysokości. Możemy tu zobaczyć np. typową dla górskich krajobrazów kosodrzewinę. Świat zwierząt reprezentowany jest przez wszystkie duże drapieżniki występujące w Polsce, więc niedźwiedzia brunatnego, wilka i rysia. Poza tym w Beskidach miłośnicy dzikiej przyrody natrafią przy odrobinie szczęścia na jelenie, dziki, sarny, lisy, żbiki, orły, puchacze, salamandry, żmije oraz wiele ciekawych gatunków owadów, pajęczaków, mięczaków i ryb. Podstawowym krajobrazem Beskidów są lasy i hale, czyli górskie polany. Nie brak jednakże również wymyślnych form skalnych. Przyroda Beskidów jest chroniona na terenie Polski wieloma rezerwatami, parkami krajobrazowymi oraz czterema parkami narodowymi. Są to: Babiogórski, Gorczański, Magurski i Bieszczadzki Park Narodowy.

Przez polskie Beskidy biegnie wiele szlaków. Najdłuższy z nich, z największymi tradycjami, to Główny Szlak Beskidzki (długość ok. 500km oznakowany kolorem czerwonym).

GSB został wytyczony w 1929 roku. Zaprojektowany został przez Kazimierza Sosnowskiego i dlatego nosi teraz jego imię. Przed wojną sięgał aż po pasmo Czarnohory, które obecnie leży na Ukrainie. W latach 1935-1939 nosił imię Józefa Piłsudskiego.

Zaczyna się on w Ustroniu, następnie przez część Beskidu Śląskiego, przy granicy z Czechami idzie dalej Baranią Górą, omija Pilsko i idzie najciekawszą częścią Beskidu Żywieckiego na najwyższy szczyt polskich Beskidów, czyli Babią Górę. Następnie schodzi do Jordanowa i idzie dalej w Gorce i na Turbacz, czyli najwyższy szczyt tego pasma. Dalej przez Lubań schodzi do Krościenka nad Dunajcem i idzie przez cały Beskid Sądecki aż do Krynicy-Zdroju gdzie zaczyna się Beskid Niski. Przechodzi przez najciekawsze miejsca Łemkowszczyzny, po czym przechodzi w Bieszczady i po najpiękniejszych polskich połoninach schodzi do Wołosatego gdzie ma swój koniec.

Mapa Głównego Szlaku Beskidzkiego

Przebieg trasy Głównego Szlaku Beskidzkiego - Mapa

Umożliwia wejście na takie szczyty jak: Stożek, Barania Góra, Babia Góra, Polica, Turbacz, Lubań, Przehyba, Radziejowa, Jaworzyna Krynicka, Rotunda, Cergowa, Chryszczata, Smerek i Halicz, a także zwiedzenie takich miejscowości jak: Ustroń, Rabka-Zdrój, Krościenko nad Dunajcem, Rytro, Krynica-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Komańcza, Cisna czy Ustrzyki Górne. Po drodze przechodzi przez wszystkie cztery beskidzkie parki narodowe znajdujące się na terenie Polski. Na górskich turystów czekają otwarte cały rok klimatyczne schroniska. Turyści oczekujący na wyższe standardy z łatwością znajdą noclegi w bardziej luksusowych warunkach takich jakie zapewnia np. Hotel Górski w Ustrzykach Górnych. Może warto wybrać się na wakacje w nasze piękne malownicze i spokojne Beskidy?


Address : Radius :