Góry w Polsce

Widok na zaporę i Górę Żar

Spośród polskich Beskidów najczęściej wybieramy wycieczkę na Babią Górę, w Bieszczady, rzadziej w Gorce, Beskid Żywiecki, Sądecki czy Śląski. Wielu amatorów górskich wędrówek decyduje się na pokonanie Głównego Szlaku Beskidzkiego – najdłuższego szlaku w polskich górach. Tymczasem GSB omija trzy pasma, które również mogą dostarczyć zwiedzającym pozytywnych wrażeń: Beskid Mały, Makowski (zwany również Beskidem Średnim) i Wyspowy. Przez pasma te przeprowadzono Mały Szlak Beskidzki. Oznaczony czerwonym kolorem MSB ma długość 137 kilometrów, zaczyna się w Straconce w Bielsku-Białej, a kończy na Luboniu Wielkim. Jest czwartym co do długości szlakiem w polskiej części Karpat.

Przebieg trasy Małego Szlaku Beskidzkiego

Z początkowego punktu wchodzi się na szczyt Hrobaczej Łąki (828 m). Stamtąd schodzi się do Porąbki i po przejściu zapory wchodzi na Żar (761 m). Następnie szlak wspina się na Kiczerę (831 m) i przez Przełęcz Kocierską wchodzi kolejno na: Potrójną (884 m), Madahorę (929 m) i Leskowiec (922 m), by zejść do Krzeszowa. Stamtąd ścieżka biegnie na Żurawnicę (727 m) i przez Zembrzyce na Chełm (603 m) – pierwszy szczyt na szlaku znajdujący się na terenie Beskidu Makowskiego. Dalej idzie się przez Palczę i Harbutowice do Myślenic mijając po drodze trzy szczyty: Babicę (727 m), Trzebuńską Górę (625 m) oraz Sularzową (617 m). Z Myślenic dochodzi się ścieżką do schroniska PTTK Kudłacze, a następnie wchodzi na szczyt Łysiny (617 m) i Lubomira (904 m) – najwyższego szczytu Beskidu Średniego. Potem szlak biegnie do Kasiny Wielkiej przez Wierzbanowską Górę (778 m). Tutaj znajdujemy się w ostatnim paśmie górskim na szlaku – w Beskidzie Wyspowym. Z Kasiny Wielkiej wchodzi się jeszcze na Lubogoszcz (968 m), schodzi do Mszany Dolnej, by na końcu osiągnąć szczyt Lubonia Wielkiego (1022 m).

Mapa - Mały Szlak Beskidzki

Po drodze można przerwać podróż w którejkolwiek z mijanych miejscowości. W każdej z nich funkcjonuje lokalna komunikacja autobusowa. Dzięki miejscowym sklepom można się także zaopatrzyć w niezbędne produkty żywnościowe. Noclegi zapewniają schroniska: na Hrobaczej Łące, Przełęczy Kocierskiej, Leskowcu, Kudłaczach i Luboniu Wielkim. Turyści wymagający większych standardów znajdą dla siebie hotel w Myślenicach oraz w Mszanie Dolnej.

Rezerwat przyrody Madohora, Łamana Skała

Mały Szlak Beskidzki umożliwia wejście na jedne z ciekawszych szczytów Beskidu Wyspowego i Makowskiego oraz prawie cały główny grzbiet Beskidu Małego. Po drodze turyści, którzy zdecydują się na wybór MSB na wakacje, będą mogli podziwiać piękne widoki jakie zapewnia wejście na najwyższe punkty Beskidu Małego, zobaczyć z bliska Jezioro Międzybrodzkie, zwiedzić rezerwat przyrody „Madahora”, „zaliczyć” najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego, a na koniec ujrzeć panoramę Beskidu Wyspowego rozciągającą się sprzed schroniska na Luboniu Wielkim.

Mały Szlak Beskidzki to odpowiednie miejsce dla tych, dla których cisza, spokój, malownicze krajobrazy są najlepszym sposobem na odpoczynek na tle górskiej natury.

Address : Radius :