Brenna to urokliwa wieś leżąca na południu Polski, na Śląsku Cieszyńskim. Swoją malowniczą okolicą i dobrym położeniem zachęca do odwiedzin nie tylko w sezonie letnim, ale także jesienią i zimą. Planując wypoczynek warto wziąć pod uwagę właśnie to piękne miejsce.
Brenna słynie nie tylko ze wspaniałej okolicy, z pięknych tworów przyrody, ze szlaków i ścieżek turystycznych, szlaków konnych czy rowerowych, ale także z wielu miejsc kulturalnych takich jak choćby muzea.
W okolicy (Górki Wielkie) znajdziemy Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”, w którym możemy zapoznać się z rodziną Kossaków poprzez wiele multimedialnych sprzętów. M. in. możemy posłuchać autentycznych wypowiedzi pisarki i jej córki.
Aby bardziej poznać pisarkę Zofię Kossak-Szatkowską, warto odwiedzić także muzeum jej imienia. W muzeum tym znajdziemy eksponaty, które są depozytem powierzonym przez rodzinę Kossak. Pomieszczenia muzeum oddają atmosferę, w której tworzyła pisarka swoje powojenne teksty.
Do obejrzenia mamy także zabytki takie jak Dworek Myśliwski „Konczakówka”, Dom Katolicki-Ludowy (Stare Kino), kościół p. w. Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich czy kościół p. w. św. Jana Chrzciciela w Brennej.
Na uwagę zasługuje także Krzyż Zakochanych, znajdujący się pod Bukowym Groniem na trasie Szlaku Wspomnień. Z krzyżem tym wiąże się ciekawa historia o Elizie Dworzak, która wypoczywała w Brennej i właśnie tam znalazła miłość swojego życia.
Brenna to również atrakcyjne miejsce dla osób lubiących wydarzenia kulturalne. Bez względu na zainteresowania i wiek, każdy znajdzie coś dla siebie. Organizowane są m. in. Dożynki Ekumeniczne. Jest to barwne wydarzenie odwołujące się do kultury regionu. Na pewno na bardzo długo zapadnie w pamięci przyjezdnym.
Dużym zainteresowaniem cieszy się także Noc Świętojańska inspirowana wierzeniami słowiańskim. Noc ta wiąże się z poświęceniem ognia na uroczystej mszy świętej, występami zespołów folklorystycznych, a także z pokazem sztucznych ogni.
Inne wydarzenia kulturalne to Dni Dawnych Kultur i Słowiańska Noc Folk Metalowa, Śląska Majówka, Przegląd Wiejskich Zespołów Folklorystycznych oraz coś dla najmłodszych czyli Plenerowy Teatr dla dzieci.
Brenna jako atrakcyjne miejsce na szlaku wypoczynkowym ma w swojej puli wiele ciekawych ofert noclegowych. Wybór jest ogromny - przez hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, wille, gospodarstwa agroturystyczne, pokoje gościnne, schroniska, aż po domki wczasowe, kempingi i pola namiotowe. Aby zapoznać się bliżej z tym cudownym, pełnym atrakcji miejscem, warto jest zostać tu dłużej niż na jeden dzień. Baza noclegowa jest tu szeroka, można znaleźć coś na każdą kieszeń. Znajdzie coś dla siebie klient bardziej wymagający, lubiący wysoki standard, ale także ktoś kto nastawiony jest jedynie na zwiedzanie, a potrzebuje tylko miejsca gdzie mógłby na kilka godzin położyć głowę.
Choć Brenna nie robi wrażenia, gdy weźmiemy pod uwagę jej wielkość, to na pewno przyciąga swoim urokiem pod względem urokliwości przyrodniczej.