Góry Stołowe są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Jest to masyw górski w Sudetach Środkowych wypiętrzony przed 30 milionami lat. Zachodnia część gór leży po stronie czeskiej, natomiast nazwa wywodzi się stąd, iż płyty ułożone są w sposób poziomy czyli płaskie jak stół. To właśnie budowa i rzeźba jest podstawowym walorem, który decyduje o ich atrakcyjności. Niezapomniane widoki roztaczające się w różnych punktach widokowych przemawiają za tym, że watro zwiedzić owe góry.
Góry Stołowe są obszarem bardzo atrakcyjnym oraz dobrze zagospodarowanym turystycznie. Obszar Parku Narodowego Gór Stołowych przecina gęsta sieć pieszych szlaków turystycznych o łącznej długości ok. 100 km.
Nietypowe miasto, bo ukształtowane przez samą naturę i formy jakie przybrały skały mogą pobudzić wyobraźnię. Miasto ma nawet swoją skalną kaplicę w której ściana pamięci przypomina o tych, którzy zginęli próbując poskromić potęgę skał.
To swoisty labirynt skalny na terenie którego utworzono rezerwat przyrody. Miejscami trzeba niemal przeciskać się pomiędzy wąskimi szczelinami skalnymi.
Nazwy jakie nadano tam poniektórym skałą nawiązują do ich wyglądu. Tak więc można zobaczyć Małpoluda czy Wielbłąda. Na szczycie znajduje się punkt widokowy z którego możemy zobaczyć Kotlinę Kłodzką oraz pasmo Sudetów z Karkonoszami. U góry działa również schronisko, a za nim rozpoczyna się płatny odcinek zwiedzania obejmujący labirynt na wierzchołku Szelińca.
Jadąc tą drogą można podziwiać mnóstwo form skalnych przypominające grzyby, maczugi, młoty czy baszty. Piękne widowiskowo Skały Puchacza, położone w krajobrazie przypominającym sawannę to również jedno z miejsc mniej odwiedzanych przez turystów, zatem bardziej atrakcyjne dla osób ceniących kontakt z naturą.
Turyści preferujący zwiedzanie na rowerze, mogą śmiało korzystać z wytyczonych szlaków rowerowych, które umożliwiają dotarcie do najciekawszych miejsc w Górach Stołowych.
Karłów, Radków, Wambierzyce czy Kudowa Zdrój są miastami najbardziej atrakcyjnymi w tym rejonie pod względem turystycznym. Godny uwagi jest Zalew Radkowski, nad którym można miło spędzić czas z rodziną i który został uznany za najbardziej znane kąpielisko na Ziemi Kłodzkiej. W Radkowie jest wiele renesansowych kamieniczek czy stary młyn wodny z XIXw.
Warto zajrzeć też do niedalekich Wambierzyc, gdzie znajduje się skansen w którym zgromadzono wiele starych eksponatów min. sprzęty do użytku codziennego naszych przodków, mini zoo czy największa ruchoma szopka na Ziemi Kłodzkiej. Przepiękna Bazylika Nawiedzenia NMP w której znajduje się figurka z XIVw. jak również duża ilość kapliczek, krzyżów, figur przyczyniła się do tego, że Wambierzyce są często zwane Dolnośląską Jerozolimą.
Niewielki Karłów oferuje prawdziwą „górską atmosferę”. We wsi zachowały się domy leśniczych, gajowych z XIXw. i to właśnie z Karłowa jest najdogodniejszy punkt wyjścia na Szczeliniec Wielki.
Kudowa Zdrój to typowe miasto uzdrowiskowe cieszy się wielkim zainteresowaniem ze względu na swoje walory przyrodolecznicze. Głównym miejscem, gdzie przychodzą turyści jest pijalnia wód, która jest jedną z największych pijalni na Dolnym Śląsku. Drugim często odwiedzanym miejscem jest Kaplica Czaszek czyli grobowiec ofiar wojen śląskich. Jedyne tego typu obiekt w Polsce, gdzie ściany i sufity wyłożone są ludzkimi czaszkami.
W okolicy Gór Stołowych jest wiele ciekawych miejsc noclegowych i gastronomicznych dlatego nie jest kłopotem zatrzymać się w urokliwym miejscu oraz smacznie zjeść. Godny polecenia jest dom noclegowy „Pod Mnichem” w cichej i spokojnej okolicy niedaleko Wambierzyc. Dom dostosowany jest również dla osób niepełnosprawnych, oferuje przyjazne pokoje, plac zabaw dla dzieci, miejsce grillowe. Osoby lubiące przyrodę, piękne widoki i górskie wędrówki zapraszamy właśnie w to miejsce, a będzie to także idealny punkt na bazę wypadową dla tych, którzy chcą bliżej poznać Góry Stołowe.
Inną równie atrakcyjną ofertą jest nocleg „Pod Skałką” w Kotlinie Kłodzkiej. Cisza, spokój, mnóstwo natury jak i smaczne domowe jedzenie to atuty ośrodka. Lokalizacja daje możliwość zwiedzania licznych atrakcji regionu.
Góry Stołowe to niepowtarzalne i nieporównywalne pasmo do żadnych innych gór w Polsce. Zatem warto wybrać się, poczuć magię tego miejsca, szczególnie osoby lubiące piesze wędrówki. Widoki zapierające dech w piersiach, chodzenie i przeciskanie się wąskimi korytarzami skalnymi jest równie przygodą dla dorosłych jak i dla dzieci.