Góry w Polsce

Najbardziej atrakcyjne góry w Polsce? Choć można na ten temat dyskutować, nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Tatry znajdują się na jednym z najwyższych miejsc rankingu. Jeśli właśnie tutaj planujesz spędzić urlop, koniecznie poznaj Białkę Tatrzańską. To miejscowość, która kryje w sobie wyjątkowy urok i wiele ciekawych opcji wypoczynkowych.

Dlaczego to tutaj warto się wybrać? Odkryjcie wspólnie z nami najbardziej intrygujące ciekawostki o miejscowości. Okazuje się bowiem, że gdy chodzi o miejscowości takie jak Białka Tatrzańska, atrakcje czekają na każdym kroku.

Witkiewiczowski klimat, czyli noclegi w Białce Tatrzańskiej

Początki Białki sięgają XVII wieku. Początkowo była miejscowością znajdującą się w rękach prywatnych, później zaś – częścią powiatu nowotarskiego. Tak zostało do dzisiaj. W XIX wieku – podobnie jak pobliskim Zakopanem – zakochali się w niej artyści. Nie ma się czemu dziwić. Malownicze tatrzańskie krajobrazy, spektakularny widok na Morskie Oko… czego tu nie kochać? Po tamtej epoce pozostało w Białce wiele budynków drewnianych o wyjątkowym, nazywanym „witkiewiczowskim” stylu. W miejscowościach takich jak Białka Tatrzańska noclegi czekają również w takich miejscach.

Gdy chodzi o architekturę drewnianą, najbardziej imponująca ze wszystkich konstrukcja to Budynek Domu Ludowego — jest jednocześnie jedną z największych budowli drewnianych w Polsce. Warto tu zajrzeć, np. w trakcie słynnego festiwalu Sabałowe Bajania. Jego historia sięga już dokładnie pół wieku – to propozycja nie tylko dla miłośników folkloru, ale i dobrego humoru i artyzmu ludowego.

Dla miłośników desek

… albo deski – w zależności od preferencji. Mówi się, że do Białki Tatrzańskiej w sezonie przyjeżdża 3 razy więcej turystów, niż jest mieszkańców miejscowości. Te statystyki dotyczą przede wszystkim sezonu zimowego – z uwagi na rewelacyjne trasy i wyciągi narciarskie, spośród których większość jest objęta karnetem Tatra Ski. Jednym z najlepszych ośrodków narciarskich w tym regionie jest ten w Kotelnicy Białczańskiej – dwukrotnie już okrzykiwany najlepszym tego typu obiektem w Polsce.

Magia rzeki Białki

A co można robić w Białce Tatrzańskiej latem? Poza spacerami wyjątkowymi górskimi szlakami, popularność zdobywa uprawianie sportów ekstremalnych z raftingiem na rzece Białce na czele. Emocji nie brakuje – zarówno zupełnie początkującym, jak i tym, którzy na łodzi na rwącej rzece niejedno przeżyli. Inne opcje to kajakarstwo górskie, a poza rzeką – paralotniarstwo. Otaczające Białkę wzgórza to idealne miejsca do startu dla miłośników tej formy aktywności.

Terma: perła Białki Tatrzańskiej

Największy skarb Białki drzemie 2500 m pod ziemią. A raczej drzemał, bo dziś ujrzał światło dzienne, a z jego mocy można korzystać każdego dnia. Mowa o wodach termalnych o temperaturze sięgającej 72 stopni Celsjusza. Ich naturalną moc wykorzystali twórcy term: wyjątkowego ośrodka wypoczynkowego, w którym natura łączy się z atmosferą relaksu lub zabawy (do wyboru, w zależności od strefy). Woda mineralna wypełniła baseny o tafli, której łączna powierzchnia przekracza znacznie 1300 m2. Oczywiście w nieckach basenowych nie ma już 72, a ok. 34-38 stopni, przyjemnie rozgrzewając zimą, a latem – przynosząc orzeźwienie zwłaszcza w Strefie Letniej Aktywności. Terma Bania każdego roku, bez względu na sezon, przyciąga bardzo szerokie grono gości – można powiedzieć, że dla przybywających w Tatry to obowiązkowy punkt podróży. Czemu? Kto był i zaznał relaksu w wodach termalnych – ten wie.

Białka Tatrzańska niejedno ma oblicze. To górska miejscowość, w której kameralna atmosfera łączy się z atrakcjami z najwyższej półki. Warto je odkryć wszystkie!