Góry w Polsce

czas w polskich górach

Choć góry głównie kojarzą się ze szlakami, długimi czy krótszymi wędrówkami oraz szusowaniem na nartach zimą, to atrakcji w nich jest znacznie więcej. Dziś podpowiadamy, jak w polskich górach można miło spędzić czas.

 

Pieniny i Dunajec

Z Pieninami nieodmiennie kojarzy się szczyt Trzy Korony, jednak to nie jedyna atrakcja przy granicy ze Słowacją. Jadąc do Pieńskiego Parku Narodowego warto wybrać się na spływ Dunajcem między malowniczymi szczytami. Miłośnikom mocnych wrażeń polecamy spływ pontonowy, tzw. rafting. Jest to idealna rozrywka zarówno dla grup przyjaciół, jak i rodzin, które uwielbiają aktywnie spędzać czas.

Jeśli jednak interesuje nas spokojniejsza opcja,  możemy wziąć pod uwagę spływ Dunajcem tratwami, który odbywa się w towarzystwie flisaków. Rozwiązanie szczególnie okaże się alternatywą dla rodziców z małymi dziećmi czy seniorów. Taka wycieczka to gwarancja przygody, ciekawych opowieści i pięknych widoków.

Inną opcją jest rejs statkiem wycieczkowym po Jeziorze Czorsztyńskim, który pozwala podziwiać malownicze krajobrazy. Jest to idealna forma relaksu i odpoczynku pomiędzy jednym zwiedzaniem a drugim, ponieważ podróż można odbyć delektując się filiżanką kawy lub herbaty.

 

góry

 

Bieszczady

Inne ciekawe atrakcje w polskich górach czekają na nas w Bieszczadach, gdzie można zwiedzić elektrownię wodną przy Solinie. Taka wycieczka o walorze edukacyjnym to dobry pomysł nie tylko dla rodzin z dziećmi. Tajniki generowania prądu z płynącej wody w tego typu konstrukcji na pewno zaciekawią nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe, zwłaszcza gdy coraz więcej mówi się o Odnawialnych Źródła Energii oraz ekologii.

Będąc już nad Soliną warto także udać się w podróż koleją gondolową na Wieżę Widokową i z niej podziwiać zachwycające pejzaże. Sam przejazd kolejką już jest sporą atrakcją, gdyż pozwala poznawać krajobraz Bieszczadów z zupełnie nowej perspektywy.

Natomiast w Myczkowcach znajduje się Park Miniatur Świątynnych, w którym przygotowano 140 makiet kościołów w skali 1:25. Wykonane z dbałością o szczegóły prezentują zabytki nie tylko z połodniowo-wschodnich rejonów kraju, ale także z Ukrainy czy Słowacji. Natomiast w Ustrzykach Dolnych jest Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gruntownie zmodernizowane i prezentujące w ciekawy sposób informacje o faunie i florze Bieszczad.

Beskid Sądecki i jego wody

Krynica-Zdrój to nie tylko miejsce idealne na zimowe szusowanie po stoku, ale także pełne atrakcji w innych porach roku. Miasteczko to słynie także ze swojej pijalni wód mineralnych, gdzie można skosztować zarówno naturalnych wód mineralnych, ale także tych o właściwościach leczniczych.

Oprócz tego warto wybrać się koleją gondolową na Jaworzynę Krynicką, skąd roztacza się piękna panorama na Beskid Sądecki lub wyjechać zabytkową kolejką na Górę Parkową. W jednym i drugim miejscu można odpocząć i skorzystać z oferty gastronomicznej.

Planując wypad w Pieniny, Bieszczady czy w Beskid Sądecki warto zahaczyć po drodze o wspomniane miejsca. Dzięki temu taki wyjazd będzie bardziej zróżnicowany i ciekawszy. Pamiętaj jednak, że te miejsca, które wymieniliśmy, to tylko część ciekawych atrakcji w polskich górach. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej sprawdź szczegółowo przewodniki i zaplanuj niezapomnianą wycieczkę.