Nad Jeziorem - Polska

Mała Panew (Prawy dopływ Odry; Województwo śląskie i opolskie)

Mała Panew (opolska Amazonka) to malownicza rzeka, przepływa przez piękne tereny leśne, rosnące na pograniczu województw opolskiego i śląskiego. Same lasy nad Małą Panwią stanowią miejsce ciekawe dla turystów lubiących spędzać czas aktywnie. Gęsta sieć szlaków pieszych oraz coraz lepsze warunki do jazdy na rowerze sprawiają, że w leśnej dolinie coraz chętniej pojawiają się turyści.

Szczególną atrakcją są tu spływy kajakowe. Dobre warunki do rozwoju tej formy turystyki sprawiają, że taki sposób spędzania czasu staje się coraz popularniejszy w tej części kraju. Spływy kajakowe organizowane są przez wiele lokalnych biur oraz gospodarstw, stawiających na turystykę aktywną i jej promocję. Taka forma wypoczynku pozwala na poznawanie pogranicza województw oraz na uprawianie sportu w pięknym otoczeniu.
Spływy kajakowe są też świetną propozycją dla rodzin, które chcą w ciekawy sposób spędzić wolny czas. Bezpieczne wody Małej Panwi są dla nich zachęcającą propozycją, a możliwość pokonania doliny tej rzeki kajakiem może się okazać wspaniałą przygodą dla całej rodziny.

Jeśli mamy zamiar wybrać się na jednodniową wycieczkę kajakiem polecamy odcinek Kielcza - Żędowice - Zawadzkie - Kolonowskie. Tutaj spotkamy wysokie zalesione brzegi, rzeka w tym miejscu posiada liczne zakręty, woda jest czysta, a nurt szybki.

W przypadku wycieczek dwudniowych, trasę warto ustawić tak, aby nocleg wypadł właśnie na tym odcinku - miejsc na namiot i ognisko sporo.
Okolice dorzecza Małej Panwi wiedzą, że to doskonałe tereny dla turystyki na weekend, jak również wędkarzy, pieszych i rowerzystów. W okresie póznego lata i początku jesieni warto wybrać się do pobliskich lasów na grzybobranie.

Co powinniśmy zabrać na spływ kajakowy, o czym pamiętać:

 • najważniejsze aby zakupić odpowiednie buty do wody (z twardą podeszwą), na pewno spotkamy się z koniecznością wejścia do rzeki, a nierzadko dno jest nierówne z ostrymi kamieniami
 • wodoodporne etui na dokumenty czy telefon (zabieramy tylko to co konieczne)
 • kapelusz lub czapka, chroniąca przed słońcem i krem do opalania, środek na komary,  okulary przeciwsłoneczne, rękawiczki rowerowe zapobiegną odciskom na dłoniach
 • warto ubrać się w wygodne sportową odzież, która szybko wysycha, a pod spodem mieć strój kąpielowy, a w razie deszczu mieć pod ręką małą pelerynę przeciwdeszczową
 • jedzenie, należy zwrócić uwagę na zabranie odpowiedniej ilość wody w upalne dni, a przy chłodnej pogodzie ciepłą herbatę w w termosie


Powinniśmy również pamiętać, aby poinformować najbliższych lub znajomych o miejscu oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia spływu, aby w razie nieprzewidzianej sytuacji mogli wezwać pomoc. Na kajaki najlepiej wybrać się większą, przynajmniej kilkuosobową grupą.

Jeśli będziemy mieli przyjemność spędzenia nocy podczas wyprawy kajakiem (niezorganizowany wyjazd) należy pamiętać aby zabrać:

 • namiot, śpiwór, materac,
 • latarka, zapałki
 • sztućce, kubek, menażkę
 • ciepłe ubranie
 • worki foliowe, pokrowce wodoodporne
 • mapa

 

Lista firm organizujących spływy kajakowe na Malej Panwii:

 • Młyn Bombelka

ul. Młyńska 1 Żędowice; 47-120 Zawadzkie
tel. 508 278 177
biuro(at)mlyn-bombelka.pl    www.kajakimalapanew.pl  www.mlyn-bombelka.pl
Spływy kajakowe, organizacja ognisk, biwaków i pikników, pole namiotowe, dowóz uczestników i sprzętu na miejsce rozpoczęcia spływu oraz miejsca noclegowe.

Trasy

I. Krupski Młyn - Żędowice Młyn Bombelka, 11km, 2,5 - 3h.
II. Żędowice Młyn Bombelka - Zawadzkie Świerkle 5km, 2,5h.
III. Zawadzkie Świerkle - Fosowskie (Staniszcze Wielkie) 16km, 4,5h.
IV. Kielcza - Żędowice Młyn Bombelka 2km, 30 - 40 min.


 • Z.U.L. „DREWMAR”

Mariusz Jerominek

ul. Opolska 61A/17, Zawadzkie
tel. 608894495
Organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew, wynajem kajaków.

 

 • Ziaja-Kajaki

ul. Mickiewicza 6 a, 47-113 Staniszcze Wielkie
tel. kom. + 48 505 055 922
e-mail: marcin(at)ziaja.opole.pl adres strony: www.ziaja-kajaki.pl
Usługi:
Wypożyczalnia kajaków wraz z kapokami i wodoszczelnym etui na telefon. Organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew. Własna przystań kajakowa "AMAZONKA", wyposażona w pełne zaplecze gastronomiczne z grillem i napojami oraz miejscem na ognisko. Bezpłatny dowóz uczestników i sprzętu na miejsce rozpoczęcia spływu.
Ilość kajaków:
2-osobowe: 21 szt. Pro Tour 470

 

 • Młyn Thiel

ul. Stawowa 21, Żędowice
tel. +48 77 463 46 99, e-mail: office(at)fathiel.com
Organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew, wynajem kajaków, wypożyczalnia rowerów, jazda konna.

 • Kręgielnia Pod Lasem

Kolonowskie
ul. Opolska 22b
tel. 793 650 521
e-mail: kregielniapodlasem
(at)o2.pl
http://splywy-kajakowe.podlasem.eu/pl/splywy

TRASY SPŁYWU
trasa spływu Krupski Młyn - ZawadzkieKRUPSKI MŁYN – ZAWADZKIE ŚWIERKLE - trasa polecana zaawansowanym kajakarzom. Niesamowicie urokliwa i najpiękniejsza z tras spływu. Ale wymaga od uczestników dobrej sprawności fizycznej. Po spływie możliwość zrobienia ogniska na przystani – a także zamówienia cateringu.
Trasa spływu ZAWADZKIE ŚWIERKLE – FOSOWSKIE (STANISZCZE WIELKIE)ZAWADZKIE ŚWIERKLE – FOSOWSKIE (STANISZCZE WIELKIE) – trasa polecana średnio zaawansowanym kajakarzom. Długość trasy ok. 16km czas trwania spływu ok. 4,5h. Po spływie możliwość zrobienia ogniska na przystani – a także zamówienia cateringu.
trasa spływu FOSOWSKIE (STANISZCZE WIELKIE) – Staniszcze MałeFOSOWSKIE (STANISZCZE WIELKIE) – Staniszcze Małe - trasa bardzo łatwa , polecana dzieciom , niezaawansowanym kajakarzom rodzinom z małymi dziećmi oraz osobom starszym . Po spływie możliwość zrobienia ogniska na przystani – a także zamówienia cateringu.
Trasa spływu FOSOWSKIE (STANISZCZE WIELKIE) – KrasiejówFOSOWSKIE (STANISZCZE WIELKIE) - KRASIEJÓW - trasa polecana początkującym kajakarzom. Po spływie możliwość zrobienia ogniska na przystani – a także zamówienia cateringu.
Trasa spływu FOSOWSKIE (STANISZCZE WIELKIE) – OzimekFOSOWSKIE (STANISZCZE WIELKIE) - OZIMEK - trasa polecana początkującym kajakarzom. Po spływie możliwość zrobienia ogniska na przystani – a także zamówienia cateringu.

 

 • Dzika Chata

ul. Krzywa 7, 47-113 Staniszcze Małe
tel./fax +48 77 461 18 02, kom. +48 502 300 790
e-mail: hajduk.g(at)poczta.fm, adres strony: www.dzikachata.pl
Opis: Organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew, wynajem kajaków (wraz z kapokami i mapnikami), organizacja ognisk, biwaków i pikników, bezpłatny dowóz uczestników i sprzętu na miejsce rozpoczęcia spływu, do dyspozycji instruktor kajakarstwa.
Ilość kajaków: 1-osobowe: 8 kajaków Solo; 2-osobowe: 88 kajaków Pro Tour 470


 • Spływy kajakowe Karolina Romańczuk

ul. 1 Maja 17, 47-110 Kolonowskie, tel. kom. +48 600 349 814
e-mail: kala2(at)interia.eu, adres strony: www.kalimera.org.pl
Opis: Wynajem kajaków (wraz z kapokami), organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew, organizacja ognisk, biwaków i pikników, bezpłatny dowóz uczestników i sprzętu na miejsce rozpoczęcia spływu.
Ilość kajaków:
2-osobowe: 8 szt.


 • Talent-Kajaki

47-113 Staniszcze Wielkie
kom. +48 506 176 639
e-mail: biuro(at)talent-kajaki.pl adres strony: www.talent–kajaki.pl
Opis: Organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew. Profesjonalny sprzęt: nowe kajaki, kamizelki oraz wodoszczelne etui na dokumenty lub telefon. Bezpłatny dowóz uczestników na miejsce rozpoczęcia spływu, po spływie możliwość skorzystania z przystani "Amazonka" - wyposażonej w pełne zaplecze gastronomiczne z grillem i napojami oraz miejscem na ognisko.
Ilość kajaków:
2-osobowe: 30 szt. Pro Tour 470

Pływamy codziennie: 7 dni w tygodniu od 1 Maja do 30 Października.
Spływy odbywają się w następujących godzinach* :
Poranne:     Popołudniowe:
godz.8.30     godz.13:30
godz.9.30     godz.14:30
godz.10:30     godz.15:30


 • Party Kajaki

ul. Hauptstocka 32, 47-113 Staniszcze Małe
tel. +48 77 461 12 83 tel. kom. +48 692 544 312
e-mail: robert-s(at)wp.pl adres strony: www.partykajaki.pl
Usługi:
Wynajem kajaków (wraz z kapokami i mapnikami), organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew, organizacja ognisk, biwaków i pikników, bezpłatny dowóz uczestników i sprzętu na miejsce rozpoczęcia spływu.
Ilość kajaków:
1-osobowe: 1 kajak Aqua Solo; 2-osobowe: 10 kajaków Pro Tour 470

Trasy:

Staniszcze Małe – Ozimek: trasa najbardziej zróżnicowana i dostarczająca wielu wrażeń. Na tym odcinku rzeka przepływa przez malowniczy las oraz leniwie snuje się wśród pól i łąk. Czas trwania ok. 2.5 – 3 godzin (11 km) - według nas najlepsza dla początkujących i średnio zaawansowanych. Po spływie ognisko na przystani - możliwość zamówienia cateringu.

Zawadzkie – Staniszcze Małe: na tym etapie rzeka przepływa przez piękny las i występują na niej małe przeszkody w postaci piaszczystych płycizn i powalonych przez bobry drzew. Po przepłynięciu ok. 1/2 długości trasy trzeba przenieść kajak na przystani "Siber" – są do tego specjalnie wybudowane pomosty. Czas trwania ok. 5 - 6 godzin (16 km). Trasa wymaga dobrej sprawności fizycznej - polecana dla średnio zaawansowanych.

Staniszcze Małe – Krasiejów: trasa łatwa i przyjemna. Czas trwania ok. 1 godziny (6 km). Trasa polecana dla początkujących.

Krupski Młyn – Przystan Staniszcze Małe: trasa trudna, wiele przeszkód. Wymaga dobrej sprawności fizycznej. Czas trwania ok. 2-dniowa (32 km). Za dodatkową opłatą transportową.

 


 • Spływy kajakowe F.H. „MARK”

ul. Kościelna 2, 47-113 Staniszcze Wielkie
tel. kom. + 48 662 263 550
e-mail: jagusj(at)wp.pl
Usługi:
Wynajem kajaków (wraz z kapokami), organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew, organizacja ognisk, biwaków i pikników, bezpłatny dowóz uczestników i sprzętu na miejsce rozpoczęcia spływu.
Ilość kajaków:
2-osobowe: 6 szt. Pro Tour 470

 

 • MAŁAPANEW TRAVEL

http://www.kajaki-malapanewtravel.pl/
Telefon: 600 857 604 (Janusz)
Adres e-mail: kontakt
(at)kajaki-malapanewtravel.pl

M.in. trasa:
Trasa nr 1: TROPICANA Zawadzkie >> AMAZONKA Kolonowskie
Najpopularniejszy szlak na Małej Panwi. Trasa ta nadaje się doskonale dla początkujących kajakarzy jak i rodzin z dziećmi. Sprzyja temu niewielka głębokość (ok. 50 cm), znaczna szerokość, brak trudnych przeszkód do pokonania oraz wolny nurt pozwalają czuć się całkiem bezpiecznym. Spływ kończymy na przystani „Amazonka”, która jest kompleksowo wyposażona w GRILL BAR z pełnym zapleczem gastronomicznym, miejscem na ogniska, prysznicem, WC, przebieralnią, boisko do siatkówki plażowej i do piłki nożnej, mini plac zabaw oraz pole namiotowe.
Czas: Czas trwania spływu: ok. 3,5 godziny. Czas: Długość trasy: 12 km.

 

Będąc w okolicy polecamy odwiedzić śladem norbertanek Czarnowąsy i Dobrzeń Wielki.

Czarnowąsy - ważnym zabytkiem tej wsi jest drewniany kościół św. Anny, znajdujący się nieco na uboczu wsi. Zabytkiem znanym doskonale jest jednak tutejszy klasztor Norbertanek z okazałą, barokową świątynią. Goszcząc w Czarnowąsach i poznając zabytki związane z miejscowymi Norbertankami warto też udać się do pobliskiej wsi o nazwie Dobrzeń Wielki. Wiadomo, że już w XIII wieku wieś ta była własnością sióstr, wiadomo też, że był to jeden z ważniejszych ośrodków życia polskiego na terenie Śląska Opolskiego. W samych zresztą Czarnowąsach wśród zakonnic przez długi czas dominowały Polki. Dobrzeń Wielki jest dziś dość chętnie odwiedzany – głównie z powodu znajdującego się tu kościoła św. Rocha z połowy XVII stulecia.