Nad Jeziorem - Polska

Sieraków w Krainie Stu Jezior

Wiosna to prawdopodobnie najpiękniejsza pora roku, warto więc wykorzystać ten czas w pełni, niekoniecznie podczas dwutygodniowego urlopu. Wystarczą dwa, trzy dni w weekend, aby odetchnąć i poznać niedaleki zakątek Polski, w tym przypadku - Wielkopolski.

Jeśli chcemy zobaczyć najciekawsze obszary Niżu Polskiego, z ponad 100 jeziorami, różnorodnymi lasami i borami położonymi na urozmaiconym terenie wzgórz morenowych i głębokich dolin ze strumykami - wybierzmy Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie. Region zwany Wielkopolską Krainą Stu Jezior to malowniczo położone czyste jeziora pomiędzy Międzychodem, a Sierakowem przyciąga przede wszystkim piękną przyrodą. Obszar ma także jeszcze jedną ważną cechę - jest słabo zaludniony, więc dla podróżnych lubiących ciszę i spokój będzie to z pewnością trafny kierunek turystyczny.

Kraina 100 Jezior

Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie

Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie to obszar położony nad Wartą, w zachodniej części Wielkopolski, a jego teren wchodzi w skład Pojezierza Wielkopolskiego. Obszar położony jest na granicy trzech makroregionów fizyczno-geograficznych: Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, Pojezierza Brandenbursko-Lubuskiego i Pojezierza Wielkopolskiego. Znaczący wpływ na urozmaicenie powierzchni krajobrazu miały trzy zlodowacenia, gdzie ostatnie z nich zakończyło się 12 tysięcy lat temu (zlodowacenie bałtyckie).

W północnej części zobaczymy krajobraz wydmowy, Puszczę Notecką oraz płytkie jeziora wytopiskowe. Południe to wijące, pofalowane krajobrazy z polodowcowymi jeziorami. Zaludnienie jest tutaj niewielkie, a wartości przyrodniczej dodają często spotykane lasy. Samo Nadleśnictwo Sierakowskie to powierzchnia ponad 700 ha, podzielona na 64 strefy ochronne.

To wyjątkowy atrakcyjny obszar -  Na pojezierzu powstało 13 rezerwatów przyrody:

Rezerwat Leśny: Buki nad J. Lutomskim, Sieraków

Rezerwaty przyrody w gminie Sieraków

  • Rezerwat faunistyczny: Czaple Wyspy (najstarszy w tym obszarze, utworzony w 1957 roku, ochrona obejmuje dwie wyspy na Jeziorze Kłosowskim. Tutaj wylęgają się rzadko spotykane czaple siwe, sokoły wędrowne czy kormorany. W okolicy spotkamy zwierzynę leśną: sarny, jelenie czy dziki; jak również piękne drzewa: stare dęby, jawory, wiązy, akacje, a w runie napotkamy na ciemiężyka białokwiatowego, koniczynę dwukłosą, konwalię majową, dzwonka brzoskwiniolistnego czy bodziszka czerwonego)
  • Rezerwaty leśne: Buki nad jeziorem Lutomskim i Cegliniec
  • Rezerwat torfowiskowo-przyrodniczy Mszar nad jeziorem Mnich

Bodziszek czerwony

Dzwonek brzoskwiniolistny

Rezerwaty florystyczne:

  • Dolina Kamionki (gmina Międzychód)
  • Rezerwat Jeziora Gołyńskiego (gmina Pszczew; najmniejszy; zajmuje około 3ha)

 

  • Rezerwat Krajobrazowy: Bukowy Ostrów w gminie Kwilcz (najmłodszy; rok założenia:2006)
  • Rezerwat wodny: Jezioro Wielkie w gminie Trzciel (największy, o powierzchnii ok. 235 hektarów)
  • Rezerwat przyrody im. Bolesława Papi na płytkim, zarastającym jeziorze Zgierzynieckim wraz z otaczającym go łąkami i zabagnionym brzegiem (Gmina Lwówek). Powstał w 1974 roku celem ochrony miejsc lęgowych rzadko występujących gatunków o charakterze reliktowym w północnej części dorzecza Mogilnicy.

Jelenie na polanie

Sarny

Pozostałe rezerwaty leśne:

  • Kolno Międzychodzkie (gmina Międzychód)
  • Las Grądowy nad Mogilnicą i Jakubowo (w gminie Pniewy)
  • Wielki Las (gmina Lwówek)

 

Jazda konna dla każdego

Kraina Stu Jezior słynie z wielu stadnin, gdzie można wybrać się na przejażdżkę konną. Stadnina w Sierakowie znana jest z jednych z najpiękniejszych koni w Polsce. Od prawie 200 lat działa tutaj Stado Ogierów, gdzie prowadzona jest hodowla koni rasy wielkopolskiej oraz koników polskich (Adres: Stadnina 14, Sieraków). Poza tym, można wypożyczyć tutaj bryczki i na nich zwiedzać okolicę. Ciekawostką jest fakt, że kilka bryczek z sierakowskiej stadniny było wykorzystanych na planie „Ogniem i Mieczem”.

Na licznych stadninach poza dorosłymi końmi krwi arabskiej, dostępne dla turystów są także kuce, które z powodzeniem przypadną do gustu dzieciom. Wyprawa na koniach to ciekawa alternatywa do wycieczek rowerowych czy pieszych wędrówek.

Ptasi raj

Jednym z ciekawszych punktów w tym obszarze jest rezerwat faunistyczny „Czaple Wyspy”. To dwie wyspy o powierzchni ponad 8 ha, porośnięte w większości lasem sosnowo-bukowym. Ich nazwa pochodzi od czapli siwych, które zamieszkiwały te tereny. Tutaj  podziwiać możemy kanie czarną i rudą, kormorany oraz sokoły wędrowne.

Z Sierakowa dotrzeć tu można żółtym szlakiem podążając w kierunku północnym urokliwą trasą w dolinie Warty. Następnie skręcając w głąb puszczy napotkamy na jeziora Mnich, Kłosowskie i Lichwińskie. Dalej wędrując równoległym szlakiem czarnym napotkamy na jedno z najpiękniejszych jezior w puszczy - Jezioro Kłosowskie z dwoma wyspami.

 

Sokół

Warto też zwrócić uwagę, że w sierakowskich lasach można napotkać na gniazda orła bielika, największej sowy w Europie – puchacza, czy sokoła. Są to chronione gatunki ptaków, a ich gniazda objęte specjalnymi strefami, tak, aby zapewnić im spokój oraz powrót w to samo miejsce w kolejnych latach.

Szlaki turystyczne w okolicy

Wielkopolska to sieć ponad 5700 km szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych. Większość z nich jest odpowiednio znakowana, aby zapewnić turystom zwiedzanie miejsc szczególnie urokliwych i ciekawych.

Godne uwagi są także okolice Wolsztyna, Leszna, Kalisza, a także pojezierza Wałeckiego.

Do kolejnych punktów turystycznych należy dodać szlaki kajakowe. Liczne jeziora, rzeki i kanały sprzyjają rozwojowi kajakarstwa zarówno zawodowego jak i turystycznego. Walory krajobrazowe, zróżnicowany stopień trudności szlaków wodnych to ciekawa opcja spędzenia czasu w Krainie Stu Jezior.

Jeziora nie tylko na Mazurach

Jezioro Chrzypskie, Pojezierze Poznańskie

Choć, gdy mówimy o polskich jeziorach od razu przychodzą nam na myśl Mazury, to jednak Kraina Stu Jezior - choć mniej popularna -  także warta jest odwiedzenia.

W samej Krainie 100 Jezior można znaleźć kilka pięknych i urokliwych kąpielisk, a największym z nich jest to znajdujące się w Mierzynie. Natomiast Jezioro Margonińskie jest jedynym w Wielkopolsce, gdzie z powodzeniem można jeździć na nartach wodnych, do dyspozycji turystów jest także park wodny usytuowany na samej plaży. W samym sercu Poznania polecamy Jezioro Maltańskie, które kusi bogatą ofertą rekreacyjno sportową.

Okolica to nie tylko piękna przyroda. Poza tym, odwiedzając Sieraków warto zwiedzić:

  • XIV wieczny Zamek Opalińskich  /  Muzeum Zamek Opalińskich (Adres: Stadnina 3a, Sieraków)
  • Kościół Pobernardyński Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Sierakowie / Perła Sierakowa (Adres: Poznańska 8, Sieraków)
  • Synagogę z 1889 roku (Adres: ul. Sokoła 4, Sieraków)
  • Dziesięcioprzęsłowy most betonowy nad Wartą, który prowadzi w kierunku Puszczy Noteckiej
  • Mural poświęcony 1050-rocznicy Chrztu Polski przy ul. Kowalskiej to ciekawy element sztuki nowoczesnej. Poza symboliką nawiązującą do Chrztu Polski istotnym fragmentem projektu jest jeleń, nawiązujący do herbu Sierakowa , rzeka, wzgórza i brzeg lasu.

Mural na ulicy Kowalskiej w Sierakowie

, a Międzychód:

  • unikalną zabudowę miasta z  XVIII wieku (stare miasto)
  • Kościół pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela  w Międzychodzie z XVI wieku (Adres: 17 Stycznia 71, Międzychód)
  • artezyjską studnię głębinową  w centrum miasta
  • Muzeum Regionalne w Międzychodzie (Adres: 17 Stycznia 100, Międzychód)
  • gotycki Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kamionnie (Adres: ul. Kościelna, 64-421 Kamionna)

 

Czysta woda, lasy, bogata fauna to raj nie tylko dla wędkarzy i grzybiarzy, to także miejsce dla wszystkich, którzy kochają odpoczynek w otoczeniu przyrody. Polecamy przyjechać, spędzić kilka dni w domku letniskowym z dala od codziennego zgiełku i pośpiechu, i przekonać się o niepowtarzalności tego regionu.

 

Address : Radius :