Nad Jeziorem - Polska

Autor zdjęcia: Julita B.C. (Źródło: Flickr; lic. Creative Commons)

Czym mogą zaskoczyć nas Mazury? Jak się okazuje nie tylko niezwykłymi jeziorami i innymi skarbami natury, ale także unikalnymi zabytkami, takimi jak osnuta legendami piramida w Rapie. Zdecydowanie warto zahaczyć również i o to miejsce podczas zwiedzania malowniczych zakątków Mazur.

Niesamowita wycieczka w okolice Rapy

Kraina Mazur to prawdziwa gratka turystyczna dla osób preferujących aktywny wypoczynek. Rozbudowana sieć pieszych i rowerowych szlaków daje sposobność do łatwego dotarcia do najciekawszych punktów tego nadzwyczajnego obszaru. Przebywając w północnych rejonach Mazur, warto wybrać się na wycieczkę do wsi Rapa, położonej tuż przy samej granicy rosyjskiej, którą dzieli od niej zaledwie 1,5 km. Umiejscowiona tam piramida to jedyna w swoim rodzaju zabytkowa budowla, która przyciąga turystów nie tylko ze względu na swą mroczną, zagadkową historię i pełną grozy atmosferę, ale także niesłychanie silne promieniowanie geomantyczne, mające ponoć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Wycieczkę do Rapy warto poszerzyć również o inne ciekawe obiekty w tej okolicy, między innymi pełne intrygujących zabytków miejscowości: Banie Mazurskie, Żabin, Mieduniszki Wielkie oraz Zakałcze Wielkie, a także niezwykłej urody Lasy Skaliskie i Krainę Węgorapy.

Misterna historia piramidy w Rapie

Dla poszukiwaczy prawdziwie unikatowych obiektów zabytkowych na terenie Polski, piramida w Rapie powinna być punktem obowiązkowym. Jest to grobowiec pruskiej familii baronów von Fahrenheid powstały w 1811 roku, w którym spoczywają zmumifikowane zwłoki członków rodu. Podstawę piramidy w Rapie stanowi kwadrat o długości boku 10 m, jej wysokość to około 16 m, sklepienie ma kształt ostrosłupa. Geneza powstania tej budowli związana jest z zamiłowaniem barona Friedricha von Fahrenheida do kultury starożytnego Egiptu. Wgłębiając się w mistyczną historię piramid egipskich, sam również postanowił stworzyć podobny do nich grobowiec, w którym panowałyby sprzyjające do mumifikacji ciał warunki. Tak też powstała piramida w Rapie, przy czym nazwisko architekta odpowiedzialnego za jej projekt, nie jest do końca wyjaśnione.

Jako pierwsza spoczęła w grobowcu córka barona – Ninette, zmarła zaledwie w wieku 3 lat na szkarlatynę. Przez kolejne lata w zostało w nim pochowanych jeszcze kilkoro członków rodziny Fahrenheid wraz z samym baronem Friedrichem. Piramidy w Rapie nie oszczędziły zawirowania historii. Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej obiekt ten był niejednokrotnie dewastowany i grabiony przez Rosjan. Po drugiej wojnie był również plądrowany przez Polaków.

Niesamowite własności piramidy w Rapie

Fascynacja barona von Fahrenheid starożytnym Egiptem i piramidami zaowocowała skrzętnie przygotowanym projektem grobowca oraz odpowiednim wykonaniem. Został on wzniesiony w miejscu odznaczającym się mocno skoncentrowanym promieniowaniem, a kąt pochylenia ścian wchodzących w skład konstrukcji jest taki sam, jak w przypadku egipskich piramid. Obecność silnej, dobroczynnie oddziałującej na człowieka energii jest tutaj na tyle odczuwalna, że niektórzy przypisują temu miejscu wręcz lecznicze właściwości.

Bez względu na to, czy pogłoski o prozdrowotnych własnościach piramidy w Rapie są prawdziwe, z całą pewnością jest to obiekt, do którego warto się wybrać. Towarzyszy mu niesamowita, trochę mroczna, trochę metafizyczna atmosfera przyprawiająca o prawdziwy dreszcz emocji.

 

Ciekawostek o piramidach w Rapie dostarczył portal Czarteruj.com.

Address : Radius :