Nad Jeziorem - Polska

Mikołajki to niewielkie miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich nad Jeziorem Mikołajskim i Tałty to nasze piękne Mikołajki. Nazwa miejscowości pochodzi od patrona kościoła św. Mikołaja, który jak głosi legenda był opiekunem żeglarzy. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1444. Położenie miasteczka nad jeziorami stworzyło tutaj żeglarską stolicę Polski. W miejscowości znajduje się również Przystań Żeglugi Mazurskiej.

  • Mikołajki ściągają do siebie przede wszystkim amatorów żeglarstwa i sportów wodnych.
  • Oprócz tego w niedalekiej odległości od Mikołajek znajduje się szereg miejsc unikalnych pod względem flory i fauny. Uważny obserwator jest w stanie wypatrzeć w okolicy ciekawe gatunki roślin, które pochodzą z różnych obszarów klimatycznych. Miasto sąsiaduje z terenami Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Położenie Parku chroni bogactwo oraz różnorodność świata roślin i zwierząt, obfitość lasów, jezior i wód płynących.
  • Miłośnicy grzybobrania na pewno nie będą się nudzić, ponieważ lasy na obszarze gminy Mikołajki są pełne grzybów i jagód. Położony w Puszczy Piskiej Park Dzikich Zwierząt niewątpliwie spodoba się najmłodszym turystom, gdzie można zobaczyć jelenie, wilki, bobry, czy łosie występujących w mazurskiej kniei.
  • Warta polecenia jest też Stacja Badawcza w Popielnie. W stacji prowadzone są badania nad dziko żyjącym tarpanem, jeleniem i bobrem, natomiast Rezerwat Ornitologiczny na Jeziorze Łuknajno jest największym skupiskiem łabędzia niemego w Polsce. Tam też można zobaczyć wiele innych ciekawych i rzadkich gatunków ptaków.
  • W sezonie letnim w Mikołajkach odbywa się wiele imprez związanych ze sportami wodnymi, ale nie tylko.
  • W centrum miasta i w wiosce żeglarskiej w każdy weekend odbywają się koncerty i zabawy. jednak największymi imprezami letnimi Mikołajek są obchody dni miasta jak również festiwal szantowy. Amatorzy rajdów rowerowych znajdą wiele tras rowerowych, łączące Mikołajki z wioskami i miastami sąsiednimi. W sezonie letnim główna ulica Michała Kajki zamienia się w deptak spacerowy, gdzie wczasowicze chętnie udają się wieczorami. Inną atrakcją, są wspaniałe rejsy po mazurskich wodach na które zabierają turystów statki z Portu Żeglugi Mazurskiej. Miłośnicy piśmiennictwa polskiego powinni zajrzeć do Muzeum Reformacji Polskiej, gdzie można obejrzeć wiele ciekawych eksponatów.
  • Będąc w Mikołajkach warto zajrzeć do klasycystycznego kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy oraz do Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach.
  • W Mikołajkach baza noclegowa obejmuje kilkaset miejsc noclegowych w pensjonatach i kwaterach prywatnych. Oprócz tego znajduje się około 1, 5 tys. miejsc w hotelach. Niewątpliwie wizytówką Mikołajek jest "Hotel Gołębiewski", który zapewnia moc pozytywnych wrażeń swoim gościom. Mogą korzystać z wszelkich atrakcji jak baseny, klub jeździecki, siłownie, plac golfowy. Dla najmłodszych przygotowane są również atrakcje oraz specjalna oferta menu. Kuchnia serwuje dania smaczne, zdrowe oraz wykwintnie podane. Inną opcją jest pensjonat "Tabu" usytuowany zaledwie 200m od centrum, przy lewym brzegu jeziora Mikołajskiego. Oferuje przytulne i czyste pokoje z opcją śniadań. Miejsce ciche, kameralne, jest to dobra oferta dla rodzin z dziećmi. Godny polecenia jest też obiekt "Ach Mazury" znajdujący się nad samym brzegiem Jeziora Mikołajskiego w otoczeniu lasu. Cena obejmuje śniadania, natomiast obiady i kolacje serwowane są na życzenie. Składają się one z regionalnych specjałów, takich jak potrawy ze świeżo złowionych ryb. Atrakcją dla gości jest taras na dachu oraz umieszczona na nim luneta, przez którą można obserwować malowniczą okolicę.
  • Od strony gastronomicznej Mikołajki dominują w potrawy rybne, które pod każdą postacią można zjeść w barze gastronomicznym "KamA". Stawiają na tradycyjne produkty i staropolskie dania. Restauracja "SunPort" jest miejscem wypoczynku i wytchnienia, gdzie smacznie można zjeść dania z grilla, przekąski, napić się drinka oraz potańczyć przy dobrej muzyce. Smacznie zjeść i do tego posłuchać w tle szanty to tylko w Tawernie Portowa. Jest to miejsce klimatyczne i typowo żeglarskie.

Mikołajki niewątpliwie są miejscem godnym polecenia na wczasy, odpoczynek osobom szukający kontaktu z natura w otoczeniu lasów i jezior. Jest to również miejsce gdzie dzieci miło, ciekawie i aktywnie mogą spędzić niezapomniane wakacje.

Address : Radius :