Nad Jeziorem - Polska

Są miejsca, do których lubimy wracać. Kojarzą nam się z beztroskimi momentami, mile spędzonymi chwilami czy niezapomnianymi przeżyciami. Miejsca, które przyciągają nas swoim niepowtarzalnym urokiem i oryginalnością. Takie, w których pobyt będziemy wspominać z rozrzewnieniem przez długie lata, przeglądając fotografie utrwalające ten niezwykły czas.

 

Zwykle odkrywane przez przypadek, jednakże budzące entuzjazm już od pierwszych chwil pobytu. Synonimem takiego miejsca jest Przystanek Tleń - oaza spokoju, beztroskie lokum, centrum dzikiej przyrody - położony nieopodal malowniczych Borów Tucholskich.

Przystanek Tleń

Bliskość nienaruszonej fauny i flory to Przystanek Tleń

Przystanek Tleń to pauza w drodze do nieoczywistej, nieskomercjalizowanej i dziewiczej natury, jaka jeszcze ostała się w naszym kraju. Jest on zlokalizowany w niewielkiej miejscowości, sąsiadującej z Borami Tucholskimi. Świetne położenie geograficzne, z dala od dużych ośrodków miejskich, sprawia, że jest to znakomite miejsce do wypoczynku (także aktywnego!). Pensjonat umiejscowiony jest po wschodniej części Wdy i stanowi swoistą "bramę" do bujnego Nadleśnictwa Osie, słynącego z gęstej roślinności i niezwykłej fauny. Spotkać tu możemy wyjątkowe gatunki roślin i zwierząt. Lasy nieopodal Tlenia są schronieniem dla jeleni czy saren, a bystre oko dostrzeże także bieliki i sokoły. Miłośnicy flory zachwyceni będą specyficznymi odmianami roślin. Znajduje się tutaj żurawina błotna czy bagno zwyczajne, a także wiele gatunków mchów. Tleń równać się może z niewielkimi mieścinami rozsianymi w Bieszczadach. Tak jak w południowo-wschodniej części Polski, tak i tu znajdziemy spokój, radość i wytchnienie.

Regionalna kuchnia dodaje sił i krzepy

Nie samymi podróżami i intensywnym zwiedzaniem człowiek żyje. Przystanek jest po to, aby spocząć i zrelaksować się. Dobrym jedzeniem można skutecznie zrekompensować trudy zwiedzania. Goście odwiedzający Bory Tucholskie mogą liczyć na prawdziwą ucztę kulinarną, jaką serwują znakomici kucharze w Przystanku Tleń. Motto, które przyświeca tamtejszym specjalistom z branży gastronomii to idea miłości do jedzenia. Kierują się oni trzema zasadami, które obrazują ich stosunek do klientów - jedzenie powinno być proste, smaczne i najlepszej jakości.

Przystanek Tleń - nordic walking

Relaks ponad wszystko

O tym, że odpoczynek i sen jest bardzo ważny, wie praktycznie każdy. Potrzebujemy relaksu szczególnie wtedy, gdy dzień jest intensywny i pełny wrażeń. Nie bez znaczenia zatem jest gdzie spędzimy noc; gdzie zatrzymamy się na kilka dni zwiedzając Bory Tucholskie. Przystanek Tleń przygotował dla turystów niemal 20 pokoi, które zadziwiają swoją oryginalnością i indywidualnością. Są one bowiem odmiennie urządzone, każdy charakteryzuje się czymś innym. Każdorazowy pobyt będzie zatem osobliwy, odmienny i spędzony w innym anturażu.

Kajaki w Borach Tucholskich

Wodne podróże po Borach

Ogromny obszar Borów Tucholskich może przytłaczać swoim rozmiarem niedoświadczonych turystów. Ci, którzy cenią niezależność i są obytymi podróżnikami, mogą zwiedzać Bory na własną rękę. Ciekawych miejsc w okolicy nie brakuje. Nieopodal Przystanku Tleń znajduje się Jezioro Żur, na którym rozsiane są liczne wysepki. Jedna z nich posiada osobliwą nazwę "Madera", gęsto porośnięta drzewami. Nieco na południe znajdziemy miejscowość Grzybek, z trzech stron otoczoną wodą. Spiętrzenia, łuki i meandry Wdy możemy podziwiać korzystając ze spływów kajakowych, niezwykle popularnych w tej okolicy. Płynąc na północ odwiedzimy Czarną Wodę, a następnie Starą Rzekę. Ładna pogoda to także czas na wypoczynek nad wodą. Strzeżone kąpielisko nad Jeziorem Mukrz posiada piaszczystą plażę i bogatą ofertę gastronomiczną.