Nad Jeziorem - Polska

Turyści przyzwyczaili się do myślenia, że jeśli planują wypoczynek nad jeziorem, od razu powinni szukać noclegów na Mazurach. Tymczasem w Polsce mamy wiele innych pojezierzy, takich jak Pojezierze Leszczyńskie, znajdujące się w województwie wielkopolskim. Jednym z ciekawszych tamtejszych letnisk jest Boszkowo.

 

Miejscowość znajduje się nad Jeziorem Dominickim, największym i najczystszym akwenem Pojezierza Leszczyńskiego. Otoczona jest gęstymi lasami bogatymi w grzyby oraz siecią szlaków turystycznych, biegnących zarówno lądem, jak i wodą. Świetnie czują się tu również wędkarze, na których czekają okoliczne jeziora.

W Boszkowie doskonale odnajdują się osoby, które lubią aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Na wczasowiczów czekają tu strzeżone plaże, jak też dzikie kąpieliska, a poza tym wypożyczalnie sprzętu wodnego. Brzegi Jeziora Dominickiego są dość płytkie, więc częsty widok stanowią tam rodziny z dziećmi, szukające bezpiecznego miejsca do wypoczynku i zabawy.

Konwaliowy Szlak Kajakowy w Boszkowie

Boszkowo jest chętnie wybierane przez letników - zwłaszcza tych, interesujących się kajakarstwem. Jezioro Dominickie stanowi bowiem akwen, który fani tej aktywności powinni szczególnie docenić. Dzięki systemowi kanałów jest połączony z innymi jeziorami pojezierza, dzięki czemu powstał urokliwy Konwaliowy Szlak Kajakowy.

Trasa świetnie nadaje się na spokojny, rodzinny spływ. Liczy około 40 kilometrów i jest bardzo dobrze oznakowana. Największą atrakcję stanowi Wyspa Konwaliowa na Jeziorze Radomierskim, gdzie w maju rośnie jedyna w Polsce kolonia konwalii majowej o różowych kwiatach. Na Konwaliowym Szlaku Kajakowym nie ma większych utrudnień, chociaż podczas upałów poziom wody może znacznie opadać.

Ze Szlakiem Konwaliowym częściowo pokrywa się Pętla Cysterska (34 kilometry). Prowadzi przez jeziora oraz kanały Przemęckiego Parku Krajobrazowego, a także tereny związane z działalnością cystersów. Spływ kajakowy można więc połączyć ze zwiedzaniem lokalnych zabytków. Na trasie rozpoczynającej się w Wieleniu znajdują się pocysterskie kościoły (barokowy kościół św. Wojciecha w Kaszczorze oraz Matki Bożej z Dzieciątkiem - Ucieczki Grzeszników) a także widoczne z wody dawne opactwo w Przemęcie.

Po tak intensywnym wysiłku na pewno każdy chętnie odpocznie w wygodnym domku. Boszkowo noclegi – tutaj znajdziesz miejsca w ośrodkach wypoczynkowych, domkach i apartamentach. Każdy znajdzie tu ofertę na swoją kieszeń.

Atrakcje Boszkowa - Przemęcki Park Krajobrazowy

Zarówno Boszkowo, jak też Jezioro Dominickie i inne akweny pojezierza, położone są na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Dla osób, które przyjeżdżają tu, by odetchnąć od dużych miast, stanowi to dodatkową wartość.

Atutem parku krajobrazowego jest ukształtowanie terenu, co zawdzięcza ostatniemu zlodowaceniu sprzed 22 tysięcy lat. Można tu zobaczyć właściwie wszystkie najbardziej charakterystyczne formy, w tym moreny czołowe, wydmy oraz oczywiście piękne jeziora. Wspomniane już Dominickie wyróżnia się przejrzystością dochodzącą do 5 metrów, co chętnie wykorzystują nurkowie, podglądający podwodne życie akwenu.

Przemęcki Park Krajobrazowy jest niezwykle zróżnicowany. Na jego obszarze znajdują się nie tylko jeziora, ale również torfowiska czy łąki turzycowe. Za szczególnie cenny przyrodniczo zakątek można uznać rezerwat Torfowisko nad jeziorem Świętym. Wśród roślin znajdziemy tu naprawdę rzadkie gatunki, jak na przykład rosiczkę okrągłolistną oraz bagnicę torfową.

Z kolei okolice jezior Trzebidzkiego, Górskiego, Miałkiego i Osłonińskiego to raj dla ornitologów. Można zobaczyć tam bieliki, rybołowy, lelki oraz perkoza dwuczubego, który jest symbolem Przemęckiego Parku Krajobrazowego.