Choć Polacy osiągają wyjątkowe sukcesy we wspinaczce górskiej od wielu dekad, zainteresowanie tym tematem w ostatnich latach znacząco wzrosło. Ludzie zaczynają pragnąć czegoś więcej niż tylko spacerowania po górach. Chcą zmagać się z trudnymi szlakami oraz pokonywać najwyższe i najbardziej wymagające szczyty. W ostatnim czasie usłyszeliśmy o wyjątkowych wyczynach polskich alpinistów. Powstały o nich docenione książki i filmy, dlatego polscy czytelnicy coraz chętniej sięgają po górską literaturę. Oto nowości wydawnicze ostatnich miesięcy, po które warto sięgnąć.
Adam Ondra to czterokrotny mistrz świata we wspinaczce sportowej oraz wielokrotny wicemistrz i brązowy medalista w zawodach na całym świecie. Jego książka Ciało i dusza wspinacza to prawdziwa gratka dla fanów wspinaczki. Wprowadza w świat Ondra i przeprowadza przez jego pasję i miłość do tego sportu. To również pozycja dla marzących o tym, by kiedyś zawodowo się wspinać i osiągać w tej dziedzinie sukcesy. Z publikacji ucieszą się przede wszystkim entuzjaści książek o życiorysach alpinistów i himalaistów, a więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu Lodowi wojownicy. 5 biografii zdobywców górskich szczytów.
Bernadette McDonald ma na swoim koncie wiele książek o górach, a ostatnią z jej nowości jest 8000 zimą. Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku. To pięknie napisana książka o najsłynniejszych himalaistach. Wiele miejsca w tej publikacji McDonald poświęciła Polakom. Mowa nie tylko o współczesnych dokonaniach, ale też o blokadzie przed zdobywaniem ośmiotysięczników z powodu żelaznej kurtyny i o łapczywym chwytaniu każdego szlaku po jej upadku. To też niejako książka o cierpieniu, jakie ponosi każdy wspinacz pragnący sukcesu i osiągnięcia wyznaczonego celu. Odmrożenia, głód i skrajne wyczerpanie to coś, z czym muszą mierzyć się miłośnicy wspinaczki wysokogórskiej. Całość urozmaicona jest oryginalnymi zdjęciami, co czyni książkę jeszcze bardziej interesującą w odbiorze.
Bartłomiej Kuraś to polski dziennikarz specjalizujący się w tematyce górskiej i tatrzańskiej oraz wielokrotnie doceniany i nagradzany za swoje publikacje. Do najlepszych książek o górach można zaliczyć jego najnowsze dzieło Niech to szlak! Kronika śmierci w górach. Poprzez godną thrillerów grozę i mrożące krew w żyłach historie Kuraś przedstawia obraz polskich Tatr. To pasmo, z którego wiele osób nie wróciło. Autor opowiada o najwyższych polskich górach przez pryzmat groźnych i tajemniczych wypadków, morderstw, zaginięć. Okazuje się, że Tatry też mogą być okrutne i niebezpieczne.
Marcin „Yeti” Tomaszewski to jeden z najlepszych wspinaczy stylu wielkościanowego. Jego książka Tato zachwyci nie tylko miłośników gór, ale również czytelników szukających inspiracji, motywacji i zrozumienia. Marcin przedstawia swoje wyprawy jako serię rozterek często miewanych przez niego podczas ekstremalnych ekspedycji. Wspinając się, musi podejmować trudne decyzje – wybierać między miłością do rodziny a pasją i własnymi ambicjami. To rozdarcie, z którym w różnych sytuacjach może utożsamić się wielu czytelników. „Yeti” zawsze jednak ma z tyłu głowy, że choć jest alpinistą, to przede wszystkim jest tatą i w tej kwestii nie może zawieść. Książka, poza tym, że zawiera opis ciekawej perspektywy wspinacza, okraszona jest wyjątkowymi zdjęciami, co jeszcze bardziej wciąga w całą historię.
Gdy ktoś zacznie się wspinać, prędzej czy później zaczyna myśleć o Nepalu i Himalajach – krainie najwyższych szczytów świata. W podróż do niej postanowiła wyruszyć Monika Witkowska, a wrażenia z tej wyprawy spisała w swojej książce Lhotse. Lodowa siostra Everestu. Publikacja stanowi kompleksowe źródło wiedzy o najwyższym szczycie Ziemi – Mount Evereście – oraz o znajdującej się w jego sąsiedztwie, czwartej pod względem wysokości górze Lhotse. Dlaczego Lhotse jest górą trudniejszą od Everestu? Kim byli Polacy, którzy zginęli na Lhotse? Jak w praktyce wygląda akcja ściągania śmieci ze stoków Everestu i Lhotse? Na te i wiele innych pytań odpowiada w swojej książce o górach Monika Witkowska.
W naszej kategorii książek o górach znajdą coś dla siebie zarówno doświadczeni alpiniści, jak i dopiero początkujący wspinacze czy po prostu zwolennicy trekkingu. Autorzy książek przedstawiają góry z różnych perspektyw. W każdej publikacji odkrywane są przed czytelnikiem zupełnie inne tajemnice Tatr, Alp czy Himalajów. Po te 5 nowych książek o górach zdecydowanie warto sięgnąć.