Polskie Miasta

Jezioro Jaroszewskie

Położony na skraju Puszczy Noteckiej nad rzeką Wartą, Sieraków jest jedną z ciekawszych miejscowości Wielkopolski (70km od Poznania w kierunku północnym) ,a w około rozciąga się malownicza okolica. Najbardziej znanym miejscem jest Jezioro Jaroszewskie niedaleko wsi Grobla, chętnie odwiedzane ze względu na kąpielisko oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego (ul. Poznańska 26). Ze względu na dobre zagospodarowanie stało się ono jednym z najbardziej popularnych miejsc rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Wielkopolski.

Sieraków znany jest też z ciekawych zabytków, wśród których wyróżnia się dawny kościół Bernardynów. Wzniesiony w początkach XVII stulecia uchodzi obecnie za jeden z ciekawszych zabytków renesansowej architektury w Polsce. W jego wnętrzu znajdziemy bogate wyposażenie, głównie renesansowe i barokowe oraz okazałe nagrobki Opalińskich. Pamiątką po tym znanym rodzie jest również istniejący do dziś zamek, w którym – po częściowej odbudowie – mieści się obecnie Muzeum Opalińskich (Adres: Stadnina 3a,Sieraków). Najważniejszą atrakcją w tej placówce są odkryte w początkach lat 80. XX wieku sarkofagi, które wydobyte z podziemi kościoła uczyniły Sieraków miejscem znanym i atrakcyjnym dla turystów – historyków.

 

W Sierakowie warto zobaczyć również:

  • Pomnik Powstańców Wielkopolskich w stylu barokowo klasycystycznym drewniany kościół poewangelicki z lat 1782-1785
  • Kościół Świętej Trójcy w stylu gotyckim z roku 1486
  • Hodowla koni Stado Ogierów Sieraków (adres: Stadnina 14, Sieraków)
  • Dziesięcioprzęsłowy most - most na Warcie z lat 1908-1909. Prowadzi z centrum Sierakowa do Piasków. To jedna z najstarszych betonowych konstrukcji w Wielkopolsce.
  • Punkt widokowy Grobia (także Góra Głazów)

 

Będąc w okolicach Sierakowa możemy również podziwiać piękną puszczę Notecką z perspektywy kajaku (spływy kajakowe ) lub rejsu statkiem na rzece Warcie. Warto wspomnieć,  że Sieraków leży w pięknej Krainie 100 Jezior >> więcej tutaj

 

strona miasta Sierakowa: http://www.sierakow.pl/

Address : Radius :