Polskie Miasta

Sandomierz (Stare Miasto)

Położony na styku Gór Świętokrzyskich i Kotliny Sandomierskiej jest miastem wyjątkowym. Sandomierz to miasto o wyjątkowym charakterze, które może zachwyca swym bogactwem i piękną okolicą. Jakimi atrakcjami może oczarować gości Sandomierz?

Sandomierskie świątynie

Sandomierskie świątynie to wyjątkowa kolekcja zabytków sakralnych, którym koniecznie trzeba poświecić więcej uwagi. Kościół św. Michała oraz przylegający do niego kompleks klasztorny to jedna z piękniejszych budowli barokowych w Polsce. Tutaj znajdziemy też znacznie skromniejszy kościół św. Józefa, którego największą atrakcją są zmumifikowane szczątki sandomierskiej wojewodziny. Inną ważna atrakcją jest kościół Świętego Ducha, który znajduje się w pobliżu słynnej Bramy Opatowskiej. Najważniejszą ze świątyń jest jednak Bazylika Katedralna Narodzenia NMP, którą ufundował sam król Kazimierz Wielki. Koniecznie trzeba zajrzeć do jej wnętrza, którego najcenniejszą ozdobą jest polichromia. Utrzymana w stylu bizantyjsko-ruskim jest jedną z największych osobliwości na ziemiach polskich. Zabytkiem wyjątkowo cennym jest też kościół św. Jakuba, uznawany za jedną z najstarszych świątyń ceglanych na ziemiach polskich. Piękna budowla z początków XIII zachwyca niezwykłym połączeniem stylu romańskiego i gotyckiego oraz wspaniałym wyposażeniem wnętrza.

Symbole miasta

Spacer po starówce to szansa na ujrzenie tych obiektów, które już dawno stały się symbolami miasta. Zachwyca Brama Opatowska służąca turystom jako punkt widokowy, zachwyca rynek z pięknym, gotycko-renesansowym ratuszem. Dziś jest on siedzibą Muzeum Okręgowego, którego ekspozycji również warto poświęcić nieco uwagi w czasie zwiedzania miasta. Przy rynku można też ujrzeć wspaniałe kamienice, które zachwycają wspaniałymi portalami i reprezentacyjnymi fasadami. Do tych najpiękniejszych zalicza się Dom Mikołaja Gomółki – wójta miasta, a zarazem znanego kompozytora. Jedną z nowszych atrakcji Sandomierza, która stała się integralną częścią każdej wycieczki do tego miasta, jest Podziemna Trasa Turystyczna.

Sandomierskie wąwozy

Wąwozy to kolejna atrakcja. Są one wyjątkowo malownicze, a spacer nimi jest ciekawym dodatkiem do wycieczki po mieście. Wąwóz Piszczele oraz Wąwóz królowej Jadwigi to miejsca doskonale znane i chętnie odwiedzane przez turystów. Utworzone w lessowej glebie stały się jednymi z symboli miasta. Nie brak osób, które właśnie od spaceru Wąwozem Jadwigi zaczynają zwiedzanie miasta.

Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu

Sandomierz dla turystów

Nawet w dobie zainteresowania wycieczkami egzotycznymi możliwość wybrania się do Sandomierza oferuje niejedno biuro podróży. Co ciekawe, mimo mody na zagraniczne wojaże, takie wycieczki cieszą się dużym powodzeniem. Sandomierz jest też miastem przyjaznym dla tych turystów, którzy podróżują indywidualnie. Czekają tu na nich noclegi zarówno w luksusowych hotelach, jak i w gospodarstwach agroturystycznych powstających na obrzeżach miasta. Dobra baza noclegowa i gastronomiczna sprawia, że korzystanie z miejscowych atrakcji staje się łatwiejsze, a wizyta w Sandomierzu na długo zapisuje się w pamięci.

 

Wyżyna Sandomierska

Położona we wschodniej część Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej,a geologicznie to przedłużenie Gór Świętokrzyskich. Wyżynę przecinają rzeki Koprzywianka, Opatówka i Gorzyczanka, gdzie można spotkać liczne wąwozy.  Maksymalna wysokość Wyżyny Sandomierskiej nie przekracza 300 m n.p.m., a powierzchnia to 1140 kilometrów kwadratowych.

Ta piękna, lessowa kraina ze swym typowo rolniczym krajobrazem. To kraina piękna nie tylko ze względów krajobrazowych, ale i krajoznawczych. Tu, na Wyżynie Sandomierskiej, znajdziemy takie miasta, jak Sandomierz czy Opatów, znane z licznych atrakcji. Jednym z najciekawszych miejsc, którym może poszczycić się Wyżyna Sandomierska, są Góry Pieprzowe. Znajdują się one w pobliżu doliny Wisły i to właśnie piękne widoki na tę rzekę są ich największym walorem. Strome skarpy i wąwozy dodają tym górom dodatkowego uroku. Nie brak tu również atrakcji przyrodniczych. Ciepłolubne murawy oraz zarośla dzikiej róży są wizytówkami Gór Pieprzowych. Góry Pieprzowe są zarazem bardzo dobrym punktem widokowym, widok na Sandomierz z ich stoków należy do jednych z najpiękniejszych widoków w Polsce.
Co jeszcze może zachwycić na tym wyjątkowym obszarze? Co może zaoferować krajoznawcom Wyżyna Sandomierska?

Warto odwiedzić również inne urokliwe miasta leżące na obszarze Wyżyny Sandomierskiej jak Opatów czy Klimontów.

 

Address : Radius :