Wrocław to miasto pełne niezwykłych atrakcji, aby przekonać się o bogactwie i różnorodności tego miasta – stolicy Dolnego Śląska – wystarczy udać się na wrocławski rynek. Tu, w jednym miejscu, można spotkać się z wyjątkowymi zabytkami pochodzącymi z różnych okresów historycznych. Dzięki gruntownej renowacji, której poddany został rynek w 1997 roku, wszystkie te obiekty prezentują się wspaniale.
Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę będąc na wrocławskim rynku?
Najpotężniejszą budowlą przy wrocławskim rynku jest ratusz. Ta okazała budowla, łącząca w sobie elementy stylu gotyckiego oraz wczesnorenesansowego, uważana jest za jedną z najpiękniejszych siedzib władz miejskich w całej Polsce. Główny zrąb tego imponującego gmachu powstał na przełomie XIV i XV wieku, i mimo drobnych zmian wprowadzanych w późniejszym okresie, zachował się do dnia dzisiejszego. Ratusz miejski Wrocławia jest również miejscem udostępnianym turystom - w ratuszu funkcjonuje jeden z wielu miejskich muzeów. Nie tylko od wewnątrz stanowi wspaniałą atrakcję.
Wschodnia fasada budowli ozdobiona jest m. in. zegarem z XVI wieku, zaś fasadę południową zdobią XV-wieczne rzeźby. Wiele z nich przedstawia sceny związane z życiem codziennym dawnych mieszkańców Wrocławia. Posągi, które maja symbolizować średniowieczne stany i warstwy społeczne, zostały tu dodane już w XIX stuleciu. Również z XIX wieku pochodzą rzeźby, które są największą ozdobą wejścia do słynnej „Piwnicy Świdnickiej” – najstarszej działającej do dziś piwiarni w Polsce. Początki tej najstarszej restauracji w mieście sięgają XIII wieku. Nazwa pochodzi od sprzedawanego tu piwa sprowadzanego ze Świdnicy, które słynęło ze swego wyjątkowego smaku i cieszyło się dużym uznaniem miejscowych piwoszy.
Wspaniale prezentują się kamienice otaczające rynek. Wyróżniają się one nie tylko ciekawą architekturą, ale i zdobiącą je ornamentyką. Są one najlepszym dowodem bogactwa dawnych mieszczan. Wśród tych licznych dekoracji można dostrzec elementy sztuki renesansu, manieryzmu oraz baroku. Choć wiele kamienic to efekt powojennej rekonstrukcji trzeba przyznać, że prezentują się one niezwykle efektownie.
Na rogu Rynku i ulicy św. Mikołaja znajdują się dwie najbardziej znane kamienice: Jaś i Małgosia. Gotycki Jaś i renesansowa Małgosia są budowlami niewielkimi, przez co silnie kontrastują z imponującą bryłą sąsiadującego z nimi kościoła garnizonowego.