Polskie Miasta

Widok na Aleje NMP w Częstochowie

Choć atrakcji na terenie tego miasta nie brakuje, to klasztor na Jasnej Górze stał się jego wizytówką. W czasie zwiedzania Częstochowy warto jednak zwrócić uwagę i na inne obiekty, które choć mniej znane, są równie ciekawe.

Częstochowa przyciąga klasztorem jasnogórskim, od zwiedzenia którego większość z nas zaczyna wycieczki po tym mieście. Z pewnością jest to zabytek wyjątkowo ważny, którego zwiedzenie sprawia wiele radości zarówno miłośnikom historii, jak i pielgrzymom. W miejscu, w którym przed wiekami powstał gród obronny, można dziś podziwiać piękną świątynię z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz ukryte w skarbcu zabytki sztuki sakralnej.

Wielką atrakcją jest możliwość pospacerowania po murach obronnych, znanych przede wszystkim z roli, jaką odegrały w czasie potopu szwedzkiego w połowie XVII stulecia. Te fortyfikacje bastionowe to jeden z najwspanialszych przykładów architektury obronnej na ziemiach polskich. Teren Jasnej Góry bez wątpienia jest ważnym celem wycieczki do Częstochowy, jednak błędem jest kończenie zwiedzania miasta na tym obiekcie.

Wielu wrażeń może przecież dostarczyć spacer po Alei NMP (Najświętszej Maryi Panny) – reprezentacyjnej ulicy, którą wyznaczono w początkach XIX wieku. Liczy ona sobie aż 1, 5 km długości. Spacer nią to najlepsza i najwygodniejsza metoda na pokonanie dystansu między Jasną Górą, a centrum miasta. W czasie takiej wędrówki można ujrzeć wiele ciekawych obiektów. Tym najważniejszym jest kościół św. Zygmunta, uznawany za najstarszą świątynię na terenie miasta. Warto też zwrócić uwagę na dawną cerkiew, która dziś znana jest jako kościół św. Jakuba. To najbardziej charakterystyczna pamiątka z czasów zaborów i okresu, kiedy to Rosjanie mieli ogromny wpływ na rozwój miasta oraz powstające na jego terenie budowle. W połowie drogi na Placu Biegańskiego odbywają się liczne imprezy w okresie letnim (koncerty, festiwale). Pięknie prezentuje się również Stary Rynek, przy którym zachowało się sporo zabytkowych kamienic. W gronie zabytków świeckich wyróżnia się również ratusz, w którego wnętrzu urządzono ciekawą placówkę muzealną. To Muzeum Okręgowe, które pozwala w ciekawy sposób zapoznać się z historią miasta. Druga placówką muzealną, do której w czasie wycieczki po Częstochowie koniecznie trzeba zajrzeć, jest Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Miłośników historii może z kolei zainteresować rezerwat archeologiczny, będący dumą dzielnicy o nazwie Raków. Tutejsza ekspozycja pozwala odkryć tajemnice kultury łużyckiej i zdobyć wiele ciekawych informacji na jej temat.

Pozostałe atrakcje w Częstochowie i bliskich okolicach:

  • Niedaleko od centrum możemy zajrzeć do Parku Miniatur Sakralnych (Częstochowa, ul. Złota)
  • Przepływająca w okolicy Warta słynna z spływów kajakowych zaprasza wszystkich chcących przeżyć przygodę
  • Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie przy ulicy Ogrodowej 68
  • Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku na wschodnim stoku Jasnej Góry w 1909 roku był miejscem organizacji Krajowej Wystawy Przemysłu i Rolnictwa
  • Dom Frankego - eklektyczna kamienica, wzorowana na architekturze wielkomiejskiej Wiednia i Berlina
  • Muzeum Częstochowskie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza ( Park im S.Staszica, Częstochowa)
  • Miłośnicy sportu mogą wybrać się na mecz żużla (Włókniarz Częstochowa), piłki nożnej (Raków Częstochowa) czy siatkówki (AZS Częstochowa)


Address : Radius :