Polskie Miasta

To miasto może poszczycić się swą zabudową oraz bogatą kulturą. Puńsk może okazać się ciekawym celem dla tych, którzy chcą poznać litewską kulturę. Litwini do dziś stanowią tu ważną grupę, a położenie tej miejscowości na terenach pogranicza sprawia, że zachwyca ono już samą swą atmosferą. Jakie atrakcje turystyczne czekają w Puńsku na tych, którzy zdecydują się na wizytę na jego terenie?Puńsk, miejscowość słynie z malowniczych krajobrazów z licznymi lasami (14 km2  powierzchni ), jeziorami - Sejwy, Boksze. W okolicy znajduje się rezerwat Bobruczek - tutaj spotkamy bobry (koło miejscowości Szlinokiemie). Cisza, odprężenie , spokój - te słowa oddają to co możemy tutaj spotkać.

 

Unikalna zabudowa Puńska, drewniane domy są największą ozdobą tutejszych ulic, warto poświęcić im nieco więcej uwagi. To również 'Mała Litwa', o czym przypominają perełki dawnej architektury na terenie Puńska oraz w jego najbliższej okolicy. Wśród najważniejszych zabytków na wyróżnienie zasługuje kościół parafialny z lat 70. XIX wieku oraz drewniana wikarówka. Ciekawym punktem w programie wycieczki goszczącej w Puńsku jest drewniany spichlerz, będący pamiątką z połowy XIX wieku. Zachwycają również muzea etnograficzne, w których można lepiej poznać się z litewską kulturą. Litewski skansen może zauroczyć każdego, a prezentowane z nim chaty to cenne zabytki ludowej architektury.


Puńsk jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla tych, którzy lubią imprezy o folklorystycznym charakterze. Do największych ciekawostek zaliczają się tutejsze zapusty, które obchodzi się przed Środą Popielcową. Wielką atrakcją może się okazać również udział w tak ważnej dla regionu imprezie, jaką jest Zlot Litewskich Zespołów Ludowych. W Domu Kultury Litewskiej odbywają się ponadto Spotkania Mniejszości Narodowych w Polsce, które również wiążą się z promocją wiedzy na temat Litwinów i ich kultury na ziemiach polskich.

W Puńsku zobacz również:

  • Prywatna izba etnograficzna w Domu Kultury  (Puńsk, 11 Marca 17)
  • Skansen Wsi Litewskiej w Puńsku
  • Dom Kultury Litewskiej w Puńsku (Puńsk, ul. 11 Marca)
  • Bazylika par. pw. Wniebowzięcia NMP
  • Plebania rzymsko-katolicka z muzeum, ul. Mickiewicza 55
  • Spichrz plebański, drewniany z  2 połowy  XIX

Address : Radius :