Polskie Miasta

Wawel na Wisłą, Kraków, Polska

Kraków,  leży w południowej Polsce nad Wisłą, jest drugim co do wielkości miastem w Polsce.  Bywa czasami nazywany Florencją Północy, a niekiedy nawet polskim Rzymem. Jednak mimo takich porównań wciąż pozostaje on po prostu Krakowem, mimo wielu podobieństw i porównań. Charakter tego miasta jest na tyle mocny, że gdy raz się go zobaczy, nie można pomylić go z żadnym innym.


Kraków jest również wyjątkowym świadkiem pamięci narodowej, pełno w nim zabytków, starych tajemnic, miejsc ważnych dla polskiej historii. Jako dawna stolica Polski zachował w sobie wiele z majestatu, typowego dla najważniejszych historycznych miast Europy.

Do obowiązkowych punktów wycieczek po Krakowie należy wizyta w katedrze i Zamku na Wawelu. Zazwyczaj turyści trafiają również do Kazimierza, dzielnicy żydowskiej. Jednym z istotnych obiektów w okolicy jest również kopalnia soli w Wieliczce. Jest to jednak tylko kilka najważniejszych miejsc, jeśli chce się zaplanować prawdziwe zwiedzanie, trzeba temu miastu poświecić więcej czasu, zatrzymać się na dłużej.

 

Do Krakowa przybywa około 10 milionów turystów rocznie. Poniżej lista największych atrakcji Krakowa:

 

  • 1.    Wawel (Adres: Wawel 5, Kraków)– wzgórze nad Wisłą, na którym znajdują się Zamek Królewski oraz Katedra Świętego Wacława i Stanisława. W Katedrze Wawelskiej znajdują się grobowce i sarkofagi polskich królów, królowych, poetów, patriotów oraz biskupów. Spoczywają tu m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Jan III Sobieski, królowa Jadwiga, a także Lech i Maria Kaczyńscy. W północnej części katedry znajduje się Dzwon Zygmunta, który bije w najważniejsze uroczystości i święta zarówno kościelne jak i narodowe, a także w chwilach ważnych dla Krakowa i Polski.
  • 2. Rynek Główny – Krakowski Rynek Główny ma wymiary 200 x 200 m  i jest jednym z największych tego typu placów w Europie. Na nim odbywają się najważniejsze imprezy, koncerty i wydarzenia kulturalne w mieście. Na krakowski rynek warto wybrać się nie tylko na spacer, po zakup pamiątek i kwiatów od słynnych krakowskich kwiaciarek, ale także na zwiedzanie podziemi rynku.
  • 3. Pod płytą Rynku Głównego znajduje się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (Adres: Rynek Główny 35, Kraków). W podziemiach znajduje się stała („Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”) oraz czasowa ekspozycja.
  • 4.    Sukiennice – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Krakowa. Na dole znajdują się stragany z biżuterią, rękodziełem i pamiątkami, a na górze  wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.
  • 5.    Kościół Mariacki – świątynia w stylu gotyckim, która znajduje się w jednym z narożników Rynku Głównego. Największym skarbem kościoła jest ołtarz Wita Stwosza. Z jego wieży co godzinę grany jest hejnał mariacki na cztery strony świata. Legenda głosi, że podczas jednego z najazdów Tatarów strażnik czuwający na wieży zagrał hejnał i tym sposobem ostrzegł mieszkańców. Niestety strażnik został dostrzeżony i zabity przez wrogów.
  • 6.    Barbakan – gotycka budowla, posiada 7 wieżyczek i 140 otworów strzelniczych.
  • 7.    Kazimierz – dzielnica Krakowa, w której życie i tradycja chrześcijańska przeplata się z tradycją żydowską. Znajdują się tu zabytkowe kościoły oraz synagogi. Odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych takich jak Festiwal Kultury Żydowskiej, Święto Chleba, Święto Zupy.
  • 9.    Muzeum Czartoryskich – zasługuje ono na szczególną uwagę, ponieważ Jest ono najstarszym muzeum w Polsce. Zbiory muzeum zawierają sztukę europejską, bliskowschodnią oraz polską – pamiątki m.in. po Józefie Poniatowskim, Tadeuszu Kościuszce, Stanisławie Żółkiewskim, Janie III Sobieskim. W muzeum tym znajduje się również obraz Leonarda da Vinci Dama z gronostajem.
  • 10. Muzeum Narodowe (Adres: Al. 3 Maja 1,Kraków) - Znane ze wspaniałej kolekcji prac polskich artystów XX wieku, jest jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie miasta. Muzeum utworzone przez Radę Miasta Krakowa uchwałą z 7 października 1879, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.

Warto także odwiedzić Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” (Adres: Marii Konopnickiej 26, Kraków), Muzeum Archeologicznego (Adres: Senacka 3, Kraków)
Na krakowskim Kazimierzu czeka jedna z najbardziej unikalnych placówek muzealnych. To urządzone w Starej Synagodze Muzeum Historii Żydów.


Kraków to miejsce z duszą, po zwiedzaniu i spacerowaniu przyjaznymi ulicami miasta można usiąść w restauracji lub przytulnej kawiarence, których jest bardzo wiele, więc każdy znajdzie z pewnością coś dla siebie.

 

 

Okolice Krakowa:

Ogród Botaniczny w Krakowie

Kraków, jak na ważny ośrodek akademicki przystało, może z dumą zaprezentować kilka ważnych obiektów naukowo – dydaktycznych. Ci, których interesuje świat roślin, koniecznie powinni zajrzeć do krakowskiego Ogrodu Botanicznego. Podlega on pod Uniwersytet Jagielloński. Warto dodać, że jest to jeden z najpiękniejszych ogrodów Krakowa, a jednocześnie najstarszy ogród botaniczny w Polsce. Powstał w 1783 roku i od samego początku służył studentom kierunków przyrodniczych.


Na zaglądających do tego pięknego zakątka Krakowa czeka wiele ciekawostek. Jedną z najważniejszych jest najstarsze drzewo rosnące na terenie ogrodu – Dąb Jagielloński, który liczy sobie ponad 200 lat.


Ciekawe okazy można zobaczyć również w tutejszych szklarniach. To m.in. wiktoria brazylijska oraz egzotyczne storczyki. Storczyki są chluba ogrodu, gdyż żaden inny tego typu obiekt nie posiada tak bogatej kolekcji tych roślin. W jednej ze szklarni można dodatkowo podziwiać fascynującą kolekcję roślin mięsożernych oraz tropikalne rośliny użytkowe, jak licząc sobie ponad sto lat palmy czy drzewka kawy.

Tyniec

Małopolska to malownicza kraina, której atrakcje turystyczne mogą zachwycić każdego. Wielu wrażeń dostarczyć też mogą wycieczki po najbliższej okolicy Krakowa. Las Wolski i Bielany bez wątpienia zasługują na uwagę turystów. Ciekawym celem jest też Tyniec. Tu znajduje się wspaniałe opactwo, które przyciąga malowniczym położeniem nad Wisłą oraz historycznym charakterem. Piękna okolica oraz niezwykłe piękno budowli sprawiają, że opactwo w Tyńcu jest jedną z najlepszych wizytówek Krakowa.

W Tyńcu warto odwiedzić jeden z najstarszych klasztorów w Polsce - Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Wiadomo, że już w czasach Kazimierza Odnowiciela istniało tu opactwo o obronnym charakterze. Odgrywało ono ważną rolę zarówno jako miejsce religijnego kultu, jak i krzewienia kultury. Ze względu na lokalizację w dolinie Wisły klasztor ten miał też ogromne znaczenie jako obiekt strategiczny. Dziś jest jednym z najcenniejszych zabytków w pobliżu Krakowa, a jako atrakcja turystyczna zajmuje ważne miejsce w przewodnikach wydawanych z myślą o odwiedzających Małopolskę turystach. To jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Kraków - miasteczko studenckie

Co roku około 200 tysięcy studentów rozpoczyna studia w Krakowie na ponad 20 uczelniach. Młodzi ludzie wybierają przeróżne kierunki. Studenci pochodzą zarówno z Polski jak i z zagranicy. Dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim kierunki ścisłe.
Trzy najbardziej znane uczelnie w Krakowie to przede wszystkim: Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Papieski.

 

Najbardziej prestiżową uczelnią w Polsce jest UJ. Jest ona najstarsza w Polsce i największa w Krakowie. Powstała za czasów Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Obecnie uniwersytet liczy 15 wydziałów i kształci na trzech stopniach: licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Zajęcia odbywają się w języku polskim lub angielskim.

 

AGH jest jedną z największych i jednocześnie najlepszych uczelni wyższych w Polsce. Jest to typowa uczelnia techniczna. Ze względu na ciężkie kierunki wymagające bardzo dużej wiedzy i umysłów ścisłych jest też jedną z najcięższych uczelni.

 

Trzecie miejsce zajmuje Uniwersytet Papieski, który mieści się przy ul. Kanonicznej. Jest to uczelnia kościelna, ale finansowana przez państwo. Studiować można na pięciu wydziałach. W trakcie edukacji można nabyć tytuł: licencjata, magistra, licencjata kościelnego, doktora oraz doktora habilitowanego. Uniwersytet współpracuje z kilkunastoma uczelniami zagranicznymi.


W celu ułatwienia życia studentom większość uczelni posiada dobrze wyposażone akademiki w przystępnej cenie. Nie brakuje też osób oferujących pokoje do wynajęcia w dobrej cenie. Miasto też stara się ułatwić młodym ludziom życie w obcym mieście. W tym celu specjalnie został opracowany poradnik dla nowych studentów, który ma ułatwić korzystanie z miejskiej komunikacji.