Polskie Miasta

Świątynia Wang, Karpacz

Karpacz - niewielka, ale niezwykle atrakcyjna miejscowość górska województwa dolnośląskiego. Kryje w sobie mnóstwo niesamowitych miejsc, które każdy powinien zobaczyć na własne oczy. Przedstawiamy 10 subiektywnie wybranych atrakcji, których nie można pominąć podczas wizyty w Karpaczu!

Śnieżka

Będąc w Karpaczu obowiązkowo trzeba zobaczyć najwyższy szczyt Karkonoszy- Śnieżkę. Wbrew powszechnym mitom nie jest ona wygasłym wulkanem, po prostu posiada wyjątkowy kształt. Na szczycie panuje specyficzny klimat, zbliżony do tego, który występuje za kołem podbiegunowym, co przyczyniło się do powstania roślinności alpejskiej na niższych wysokościach. Najbardziej niedostępne jest południowe zbocze, zaś od wschodu szczyt łagodnie schodzi do Słonecznej Doliny. Planując zdobycie Śnieżki należy pamiętać, że na szczycie nie ma schroniska, więc niestety nie ma możliwości spędzenia tam nocy.

Obserwatorium Meteorologiczne

Skoro już o Śnieżce mowa, warto wiedzieć, że na jej szczycie znajduje się Obserwatorium Meteorologiczne. Z pewnością zaciekawi wszystkich, którzy lubią marzyć spoglądając w niebo, dociekliwych poszukiwaczy ciekawostek meteorologicznych oraz wszystkie osoby lubiące nowe doświadczenia. Już sama sylwetka budynku jest ciekawa, bowiem przypomina latający talerz. Wewnątrz można oglądać ekspozycje urządzeń meteorologicznych, uczestniczyć w prezentacji obiektu „w działaniu” oraz podziwiać rozległą, malowniczą panoramę Karkonoszy z najwyższego tarasu budynku.

Dziki Wodospad

Niedaleko dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę znajduje się kilkumetrowy wodospad. Jest to miejsce wyjątkowo często odwiedzane przez turystów z powodu malowniczego krajobrazu, który jest wręcz idealną scenerią do pamiątkowego zdjęcia. Powstał w skutek spiętrzenia zaporą wód Łomnicy. Kiedy woda w rzece przybiera przelewa się nad zaporą tworząc przy tym niezwykle efektowne kaskady. Tuż przy wodospadzie znajduje się kamienna rzeźba Liczyrzepy, czyli ducha Karkonoszy.

Świątynia Wang

Największą atrakcją Karpacza, a nawet całych Karkonoszy jest Kościółek Wang. XII wieczny, drewniany obiekt sakralny pochodzi z Norwegii i jest jedyną tego typu budowlą w Polsce. Wyrzeźbione na półkolumienkach twarze wikingów czy skrzydlate smoki na portalach to widoki, jakich dostarczy turystom ta bezcenna budowla. Co ciekawe w chwili obecnej na świecie istnieją 24 podobne kościoły, z czego 23 stoją na terenie Norwegii.

Muzeum Zabawek

Każdy gość Karpacza i duży i mały powinien odwiedzić jedno z nielicznych w Polsce Muzeum Zabawek. Jego zbiory stanowią niepowtarzalne kolekcje lalek i zabawek z całego świata, które prezentowane są w gablotach. Tło każdej z półek jest oryginalne i starannie wymalowane, tak, że sprawia wrażenie, jakby przedmioty ożywały i odgrywały sceny w swoim bajkowym świecie. Najmłodsi znajdą tam mnóstwo nowych kolegów i koleżanek dla swoich pluszowych przyjaciół, a dorośli przypomną sobie beztroskie czasy dzieciństwa. W tym magicznym miejscu spotkać można na przykład Flipa i Flapa, Myszkę Miki czy Misia Uszatka.

Skocznia Narciarska Orlinek

Chyba każdy fanatyk sportów zimowych słyszał o Skoczni Narciarskiej Orlinek, na której to w 1912 roku wykonano pierwszy rekordowy skok 38,5m. Dziś to niewiele, ale trzeba pamiętać, że ówcześnie skocznia ta była drewniana. Znajduje się ona właśnie w Górnym Karpaczu i obecnie jest największą skocznią w całych Sudetach. Zimą oczywiście odbywają się na niej skoki, ale latem również nie stoi bezczynnie. Kiedy słońce praży pełni ona funkcję punktu widokowego oraz służy sportom ekstremalnym jak skok na bungee czy zjazdy na linach. Kibice Adama Małysza nie powinni przejść obok Orlinka obojętnie, gdyż to właśnie do tego skoczka należy rekord skoczni- 94,5m.

Skwer Zdobywców

Nie bez powodu Karpacz uchodzi za miasto polskich himalaistów, to właśnie tutaj mają oni jedyny w swoim rodzaju Skwer Zdobywców. To wyjątkowe miejsce, które zmusza turystów do nieustającego, dokładnego wpatrywania się w ziemię, gdyż zdobywcy najwyższych szczytów świata odbijają tu w brązie swój ślad buta lub raków. Swoim odciskiem podzielili się już m.in. Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Andrzej Zawada czy Artur Hajzer. Turyści mogą tu także podziwiać 12-tonowy Zimowy Kamień Everestu upamiętniający pierwsze zdobycie najwyższej góry świata- Mount Everestu, przez polskich himalaistów- Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego.

Kocioł Małego Stawu

Drugi co do wielkości kocioł polodowcowy w Karkonoszach również zasługuje na chwilę uwagi. Jego ściany mają wysokość 200 metrów, zaś dno kotła znajduje się na wysokości 1183 m n.p.m. Na dnie leży urocze jeziorko o głębokości 7m. Całość tworzy zachwycający widok, a nieopodal znajduje się zabytkowe schronisko Samotnia, uznawane niekiedy za perłę dolnośląskich schronisk. Warto odwiedzić to bajeczne miejsce, do którego najłatwiej dotrzeć niebieskim szlakiem prowadzącym na Śnieżkę.

Muzeum Sportu i Turystyki

XVIII wieczna górska chata mieszcząca się w centrum Karpacza to właśnie Muzeum Sportu i Turystyki. Poza historią i tym, w jaki sposób rozwijała się turystyka karkonoska poznać tu można dzieje sportów zimowych, ochronę środowiska przyrodniczego i wiele innych ciekawostek. To miejsce przenosi w przeszłość okolic Karpacza wszystkich turystów, dostarczając im lekcji historii w przyjemnej i ciekawej formie. Ponadto pasjonaci sportu zobaczą tu niepowtarzalne eksponaty, jak na przykład medale olimpijskie, puchary, różnego rodzaju sprzęty sportowe czy pamiątkowe zdjęcia.

Miejsce Anomalii Grawitacyjnej

Grawitacja to powszechne, oczywiste zjawisko, jednak nawet od takiego prawa istnieją odstępstwa. Można spotkać je w Australii, Brazylii, Chinach, Niemczech, Grecji, ale nie trzeba szukać tak daleko. Wystarczy odwiedzić ulicę Strażacką w Karpaczu. I choć wydaje się, że droga w tym magicznym miejscu delikatnie opada w kierunku Łomnicy, to na prostym odcinku samochody z wyłączonym silnikiem same podjeżdżają w górę, pusta butelka, rozlana woda, piłka toczą się prosto w stronę szczytu. Niewiarygodne? Sprawdźcie sami!

Oczywiście to nie wszystkie atrakcje Karpacza. Wiele pieszych szlaków ma tu swój początek, narciarze odnajdą tu kilkanaście ośrodków sportowych, a najmłodsi wybawią się na torze saneczkowym Kolorowa. Fanatycy historii właśnie tu odnajdą oryginalną Karczmę Sądową z 1735 roku czy zabytkową Kaplicę św. Wawrzyńca. To wyjątkowe miasto górskie proponuje wiele alternatyw i niewątpliwie nawet najbardziej „wymagający klient” wróci z niego usatysfakcjonowany.

Address : Radius :