Polskie Miasta

Kraków, Polska

Kraków był niegdyś centrum władzy politycznej w Polsce, dziś pozostaje mu rola stolicy turystycznej naszego kraju. Co takiego przyciąga tu co roku miliony gości z całego świata? Po pierwsze niesamowita, pełna dramatycznych zwrotów i ważnych momentów historia Krakowa, po drugie niezwykłe zabytki urzekające pięknem i urokiem pamiątek przeszłości, po trzecie wyjątkowy klimat, który tworzą również krakowskie kluby, kawiarnie, muzea. Powody, dla których warto odwiedzić Kraków można mnożyć w nieskończoność, a uroki miasta odkrywać latami. Od czego jednak zacząć? Przedstawiamy króciutki przewodnik po Krakowie, dla tych którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w podwawelskim grodzie.

Zwiedzanie Krakowa – punkty obowiązkowe dla początkujących eksploratorów

Na mapie Krakowa jest kilka miejsc/obiektów o ogromnym znaczeniu historycznym i artystycznym. Większość z nich znajduje się na obszarze Starego Miasta-Wawelu-Kazimierza. To właśnie od tego trójkąta w sercu miasta zaczyna się zazwyczaj zwiedzanie.

Spacer po Starym Mieście to okazja do podziwiania wspaniałych widoków i rozsmakowania się w wyjątkowej atmosferze historycznych ulic.Podczas pierwszej przechadzki zajrzyjcie Państwo koniecznie do Bazyliki Mariackiej, aby zobaczyć jej olśniewające wnętrze (zachowało zdumiewający bogactwem i walorami artystycznymi wystrój z różnych epok), a przede wszystkim wyeksponowaną w prezbiterium perłę Krakowa czyli Ołtarz Wita Stwosza.

Gorąco zachęcamy również do odwiedzenia Sukiennic, w tym Muzeum w Podziemiach Rynku oraz Galerii Malarstwa. Podziemia Rynku to jedna z najbardziej niezwykłych wystaw muzealnych w Polsce – kontekst dla oryginalnych artefaktów odsłoniętych podczas badań archeologicznych tworzą nowoczesne rozwiązania technologiczne przywołujące metodą cyfrowej rekonstrukcji obraz życia codziennego we wczesnym średniowieczu. W budynku Sukiennic zlokalizowany jest również najstarszy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa eksponujący dzieła najwybitniejszych polskich malarzy XVIII i XIX wieku w tym Rodakowskiego, Matejki czy Malczewskiego.

Warto zajrzeć również do Collegium Maius – najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego z przepięknym dziedzińcem otoczonym krużgankami. W drodze na Wawel natomiast, trzeba konieczne odwiedzić ulicę Grodzką (wspaniałe kościoły – wczesnobarokowy śś. Piotra i Pawła oraz romański św. Andrzeja robią niesamowite wrażenie) i Kanoniczą (mieszkał tu przed laty Karol Wojtyła, a kamienice z zachowanymi elementami gotyckimi i renesansowymi mają wyjątkowo dużo wdzięku).

Wzgórze Wawelskie dumnie góruje nad miastem i zakolem Wisły. Warto wziąć pod uwagę, że na Wawelu do zwiedzenia jest Katedra z grobami królewskimi i Dzwonem Zygmunta oraz Zamek Królewski, który oferuje kilka długich, ciekawych tras muzealnych oraz trasy plenerowe. Spacer po Wawelu w wersji okrojonej obejmuje zwiedzanie Katedry i wejście na słynny dziedziniec krużgankowy. Więcej informacji na temat atrakcji dostępnych na Wawelu znajdziecie Państwo na http://krakowzwiedzanie.pl/zwiedzanie-wawelu/.

Kazimierz słynie przede wszystkim z istniejącego tu od końca XV wieku kwartału żydowskiego (król Jan Olbracht przesiedlił tu społeczność żydowską z Krakowa). Do dziś przetrwały na obszarze dawnej dzielnicy żydowskiej wspaniałe synagogi – jest to jeden z najpiękniejszych i największych tego typu zespołów w Europie! Jeśli zaczniecie Państwo spacer po Kazimierzu od strony Wisły (np. idąc z Wawelu), koniecznie odwiedźcie również Sanktuarium na Skałce (historyczne miejsce męczeństwa św. Stanisława, obecnie znajduje się tam Krypta Zasłużonych) oraz wspaniałe przykłady architektury gotyckiej – kościoły św. Katarzyny i Bożego Ciała. Wędrówka uroczymi uliczkami i placami Kazimierza to wyjątkowa przyjemność, zwłaszcza, że dookoła pełno jest klimatycznych knajpek, w których toczy się bogate życie towarzyskie i artystyczne.

Przewodnik po Krakowie – gadający czy papierowy?

To pytanie, które zadają sobie wszyscy wybierający się do Krakowa turyści. Kontakt z człowiekiem – pasjonatem i znawcą miasta, który potrafi porywająco opowiadać o jego historii, zabytkach, tajemnicach, może być naprawdę wyjątkowym i rozwijającym przeżyciem. Gdzie szukać przewodnika, który opowie nam anegdoty, których próżno szukać w papierowych wydawnictwach? Zajrzyjcie Państwo na: http://krakowzwiedzanie.pl/. Od przewodnika mogą Państwo uzyskać również pomoc organizacyjną – jeśli odpowiadacie np. za organizację wycieczki szkolnej lub pielgrzymi, może się ona okazać naprawdę bardzo potrzebna. Przewodnik papierowy sprawdzi się, jeśli macie ochotę wybrać się na samotną wyprawę i potrzebujecie spokoju i czasu na refleksję.

Address : Radius :