Polskie Miasta

Kraków, Stare Miasto

Liczba turystów ze wszystkich krajów świata odwiedzających Kraków rośnie z roku na rok. Miasto pnie się w rankingach ulubionych destynacji turystycznych. Hasła, które podaliśmy w tytule tekstu wpisywane są w wyszukiwarkę z dziesiątków tysięcy klawiatur na całym świecie. Co tak wyjątkowego jest w tym mieście, że tak bardzo przyciąga ludzi? Jako profesjonalni przewodnicy po Krakowie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ‘Krakow tours’ cieszą się tak wielką popularnością!

Historia, sztuka i piękno

Od XI wieku Kraków był stolicą biskupią i najważniejszym ośrodkiem władzy na ziemiach polskich. Biskupi, książęta, a następnie królowie dbali o splendor, uprawiając mecenat artystyczny i upiększając miasto wyjątkowymi budowlami i dziełami sztuki. W przestrzeni Krakowa obecne są pamiątki wszystkich epok, od wczesnego średniowiecza po współczesność. Metryki niektórych obiektów sięgają niekiedy nawet dalej w przeszłość – jest tak w przypadku Kopców Kraka i Wandy, których powstanie wyprzedza o co najmniej kilka stuleci początki państwa polskiego. Można powiedzieć, że w Krakowie każdy kamień w murze oddycha historią, a skomplikowane dzieje Polski odbijają się w zabytkach tego miasta jak w soczewce. Kraków to idealne miejsce, żeby zacząć odkrywać nasz kraj, jego kulturę i zmienne historyczne losy. Już sama Katedra na Wawelu, jakże chętnie uwzględniana w programach „Krakow tours”, z perspektywy przybysza to prawdziwy „podręcznik” historii i historii sztuki. Kaplica Zygmuntowska to jedynie najbardziej sztandarowy przykład jej cudów. Podziwianie bizantyńskich fresków w Kaplicy Świętokrzyskiej to z perspektywy przybyszy z Europy Zachodniej okazja do kontaktu ze sztuką często zupełnie nieznaną, obcą i niemal „egzotyczną”. Dzieła Wita Stwosza, nie tylko słynny ołtarz, ale również nagrobek Kazimierza Jagiellończyka w Katedrze, wywierają wstrząsające wrażenie swoją ekspresją i naturalizmem. Podobne przykłady można by mnożyć.

Pamiętać trzeba, że Królewskie miasto i okolice to największe w Polsce skupisko obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Fakt ten bez wątpienia przyczynił się do popularyzacji Krakowa wśród turystów zagranicznych. Stare Miasto z Wawelem i Kazimierz znalazły się na liście jako cały zespół najstarszej zabudowy Krakowa. Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, założone w średniowieczu to obiekty unikatowe na skalę światową, podobnie jak niezwykłe sanktuarium pasyjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Znaczenia historycznego i symbolicznego terenu dawnego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać. Turyści zagraniczni zainteresowani „Krakow tours” poszukują najczęściej wiadomości na temat zwiedzania tych właśnie miejsc (jedynie Kalwaria Zebrzydowska nie jest jeszcze miejscem bardzo znanym wśród przybyszy z innych krajów, ale zmienia się to z roku na rok).

Dzięki temu, że zabudowa krakowskiej dzielnicy żydowskiej (kwartał Kazimierza) odzyskała stopniowo dawny blask utracony częściowo po koszmarze II wojny światowej, dziś Kraków to jedno z nielicznych miejsc na naszym kontynencie, w którym można dosłownie dotknąć kultury i historii europejskiej diaspory. Dziedzictwo żydowskie Kazimierza budzi ogromne zainteresowanie na świecie!

Ludzie i atmosfera

Ogromny wpływ na magnetyczną „moc” Krakowa mają również ludzie. Kraków to miasto wyjątkowo barwne, żyjące swoim unikatowym rytmem. Mająca długą tradycję „kawiarniana” kultura Krakowa jest tak samo żywa dziś jak przed 100 laty! Uroki krakowskich knajpek, pubów i klubów, prześcigających się w pomysłach na oryginalny klimat, doceniają przybysze z całego świata. Kraków to miasto nauki, kultury, ośrodek szalonego życia studenckiego.

Pomysłowość i kreatywność Krakowian – tych starej i zupełnie świeżej daty – nie zna granic. Dlatego tak wiele się tu dzieje. Festiwal Kultury żydowskiej, Cracovia sacra, festiwale muzyczne, teatralne i filmowe przyciągają twórców i pasjonatów z całego świata.

Ogromne znaczenie ma również fakt, że w Krakowie powstała znakomita baza turystyczna. Usługi przewodnickie, informacja, noclegi, posiłki – w każdej z tych dziedzin Kraków oferuje ogromny wybór w bardzo korzystnej cenie (Polska jest jednym z „najtańszych” krajów w Unii Europejskiej). Doskonałym przykładem może tu być portal: http://guide-krakow.com działający w 7 wersjach językowych, proponujący usługi profesjonalnych, świetnie przygotowanych przewodników i pełną pomoc w organizacji pobytu (włącznie z rezerwacją noclegów), a do tego mnóstwo wyczerpujących informacji na temat zwiedzania i zabytków Krakowa.

Jeśli pomyślimy dodatkowo o znakomitej infrastrukturze komunikacyjnej, z międzynarodowym portem lotniczym Kraków-Balice na czele, trudno o miasto bardziej przyjazne zagranicznym turystom niż Kraków!

Address : Radius :