Polskie Miasta

Guide de Cracovie

Portal Kraków Zwiedzanie działa w wielu wersjach językowych, a nasi zdolni i uroczy przewodnicy oprowadzają po mieście turystów z całego świata.  Turyści z Wielkiej Brytanii od lat dominują wśród gości zagranicznych, od niedawna zwiększa się jednak także liczba przybyszów z krajów francuskojęzycznych. Nasi przewodnicy coraz częściej mają okazję sprawdzać się w roli ‘guide de Cracovie’ i odkrywać, co się gościom znad Sekwany w naszym mieście podoba, co ich fascynuje w naszej historii i kulturze. Postanowiliśmy się dziś podzielić z Państwem kilkoma refleksjami na ten temat!

 

Kazimierskie opowieści

Przybywający do Krakowa turyści często wiedzą już co nieco o żydowskim dziedzictwie miasta. Wielu z nich przeczytało w przewodnikach o wspaniałych bożnicach i kirkucie z grobem słynnego XVI-wiecznego rabbiego Mojżesza Isserlesa, wielu z nich słyszało również o straszliwym losie krakowskich Żydów w czasie II wojny światowej. Z tym ostatnim zagadnieniem niektórzy spośród naszych gości zetknęli się, oglądając znakomity film Stevena Spielberga pt. Lista Schindlera. Historia kilkuset lat koegzystencji chrześcijan i Żydów w mieście, nieco egzotyczny żydowski świat wykreowany przez wspólnotę zamieszkującą Kazimierz, niemiecka okupacja i holocaust, wreszcie trwające od lat, stopniowe odradzanie się życia żydowskiego w dzielnicy – wszystko to budzi ogromne zainteresowanie i poruszenie przybyszów z całego świata.

Francuzi podobnie, jak inni turyści zagraniczni są zwykle bardzo zainteresowani zwiedzaniem Kazimierza. Lubimy pokazywać historię żydowskiej społeczności Krakowa poprzez opowieści o wyjątkowych ludziach, których los związał z tym miastem. Wśród nich jest Helena Rubinstein, która urodziła się w niewielkim domu przy ul. Szerokiej i właśnie stąd wyruszyła w świat, by w końcu zostać królową kosmetycznego imperium. Jest także Roman Polański, który choć urodził się w Paryżu, dużą część dzieciństwa spędził w Krakowie – doświadczył piekła życia w krakowskim getcie i stracił matkę w Auschwitz. Często cofamy się w bardziej odległe czasy i opowiadamy o wspomnianym już wybitnym znawcy prawa mojżeszowego, rabbim Mojżeszu Isserlesie (Remuh), do którego grobu od setek lat pielgrzymują wyznawcy judaizmu z całego świata. To co piękne, niezwykłe i bolesne przeplata się w tych opowieściach, tworząc skomplikowaną mozaikę ludzkich losów składającą się równocześnie na historię naprawdę niezwykłego miejsca! Z Kazimierza często udajemy się na Podgórze, na teren dawnego getta oraz do Fabryki Oscara Schindlera.

Wieliczka – podziemia pełne cudów

Funkcjonująca od wczesnego średniowiecza kopalnia soli w Wieliczce to atrakcja, która szczególnie zachwyca naszych zagranicznych gości. Lubimy, kiedy turyści decydują się na wyprawę do Wieliczki, bo nie spotkaliśmy jeszcze nikogo, kto nie wyszedłby z kopalni pod jej ogromnym wrażeniem. W rozmowach z nami zadowoleni zwiedzający często przyznają, że jest to jedno z najbardziej baśniowych miejsc w Europie. Piękno podziemnych komór, kaplic, solnych rzeźb i jezior budzi zgodny zachwyt, ale interesującym aspektem zwiedzania jest dodatkowo poznawanie historii kopalni, a zwłaszcza codziennego trudu górników, wykonujących ciężką i niebezpieczną pracę. W podziemnych przejściach turystom uruchamia się wyobraźnia i udziela dreszczyk emocji.

Wyprawa do ery socjalizmu

Planując Krakow sightseeing, turyści zagraniczni często nabierają ochoty na coś w rodzaju „safari” po reliktach komunistycznej rzeczywistości w Nowej Hucie. Chętnie dowiadują się ciekawostek o absurdach życia w idealnym robotniczym mieście. Aspekty humorystyczne związane z absurdami funkcjonowania w komunistycznej rzeczywistości to jednak nie wszystko, co interesuje turystów spoza dawnego bloku wschodniego. Wielu zwiedzających (zwłaszcza z pokolenia 40+) jest bardzo zainteresowanych polską walką o wolność i pamięta o „Solidarności”. Tych turystów często fascynuje kwestia heroicznej walki mieszkańców Nowej Huty o wolność wyznania. Chętnie odwiedzają z nami Arkę Pana, poznając niezwykłą historię tej świątyni.

Co zaskakuje zagranicznego turystę w Krakowie?

Bardzo wiele! Oczywiście wspaniałe obiekty usytuowane na Rynku i otaczających go urokliwych uliczkach, a także na Wzgórzu Wawelskim zaskakują i zachwycają swoim pięknem i ogromną wartością historyczną. Przybyszy zaskakują jednak także rzeczy nieco bardziej prozaiczne, takie jak niskie ceny czy doskonała jakość usług komunikacyjnych, noclegowych i gastronomicznych.  Kraków coraz częściej zajmuje czołowe miejsca w rankingach miejsc najbardziej lubianych przez turystów z całego świata, działa też marketing szeptany. Wyjątkowa atmosfera Krakowa – knajpki i nastrojowe ogródki, w których można latem napić się wina doskonale wpisują się we francuskie pojmowanie relaksu. Jesteśmy przekonani, że moda Kraków wśród Francuzów nie minie! Dlatego portal przewodnicki Kraków Zwiedzanie działa również w wersji francuskojęzycznej: Guide de Cracovie.

Address : Radius :

Tematy: