Polskie Miasta

Szklarska Poręba w 1900r.

Szklarska Poręba - jedna z bardziej znanych górskich miejscowości (województwo dolnośląskie), położona na terenie pięknych Karkonoszy, obejmującym dolinę rzeki Kamienna wraz z jej dopływami, to jest rzeką Kamieńczyk i Szklarką.

Miasto liczące około 7. 000 tysięcy mieszkańców zajmuje powierzchnię 75, 4 m2. Prawa miejskie nadane zostały 31 grudnia 1959 roku. Natomiast do ziem polskich została wcielona w 1945 roku. Nazwę, miasto zawdzięcza drwalom, którzy rozpoczęli wyrąb drzew znajdujących się na porębach na potrzeby pierwszej huty szkła, która powstała w XIV wieku. Charakter pracy drwali, spowodował, że robotnicy zaczęli się osiedlać na porębach szklarskiej. Dlatego przyjęła się nazwa Szklarska Poręba.

Była to miejscowość bogata również w złoża metali szlachetnych. Z tego powodu wiek wcześniej, tereny Szklarskiej Poręby zostały wykupione przez zakon Joannitów z Cieplic. Nieco później, na rozległych dolnośląskich terenach i obszarze dzisiejszej Szklarskiej Poręby, władze objął ród Schaffgotschów. Ich panowanie sięgało od XV aż do XX wieku. Rodzina Schaffgotschów przyczyniła się również do powstania wielu innych hut szkła. Na szlakach górskich znajdują się liczne schroniska górskie, które powstały z pierwotnych bud pasterskich, budowanych przez emigrantów religijnych z Czech, którzy zaczęli się osiedlać na karkonoskich terenach od 1978 roku.

 

Począwszy od XX wieku, Szklarska Poręba stała się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych, ze względu na walory przyrodnicze i urzekający klimat otaczających gór. Miasto ma podobne walory klimatyczne jak miejscowości alpejskie, które leżą na wysokości 2000 m n.p.m.

Główne atrakcje Szklarskiej Poręby

 

Widok na Szrenicę

Szrenica

Jedną z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby jest Szrenica (wysokość 1362 m n. p.m.). Warunki klimatyczne porównywalne są do tych w Alpach, ku uciesze narciarzy. Na Szrenicę można wybrać się pieszo, mijając Wodospad Kamieńczyka lub wyciągiem krzesełkowym prawie na samą górę. Aktualny cennik i inne niezbędne informacje znajdują się tu: http://sudetylift. com. pl. Ze szczytu rozpościera się fantastyczny widok na całą okolicę. Po trudach wspinaczki można również odpocząć i zjeść gorący posiłek w Schronisku Szrenica.

 

Wąwóz Kamieńczyka

Wodospad i Wąwóz Kamieńczyka.

Wodospad Kamieńczyka znajduje się na chronionym terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Jest najwyższym wodospadem w Sudetach (27 metrów wysokości), spływający z Wąwozu Kamieńczyka, który tworzy niemalże magiczne wrażenie. Dojść można kierując się wzdłuż rzeki Kamiennej ze Szklarskiej Górnej (Szklarska Poręba jest podzielona na obszar „Dolna”, Średnia”, „Górna”), a sama trasa jest oznaczona specjalnymi drogowskazami. Zejście do samego wąwozu jest płatne, a bilety można kupić w godzinach od 9 – 17 w cenie 6 zł – bilet normalny i 3 zł- bilet ulgowy. Na trasie znajduje się baza noclegowa, Schronisko Kamieńczyk, posiadający 19 miejsc noclegowych.

 

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki znajduje się w Dolnej Szklarskiej Porębie, również na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na trasie do centrum miasta, po lewej stronie, wejście na szlak obok całorocznych budek z pamiątkami. Wodospad ten jest stosunkowo niewielki (13, 3 m), spływający kaskadą z urokliwego Wąwozu Szklarki. Oczywiście trzeba pamiętać, że wejście na odcinek Karkonoskiego Parku Narodowego, jest płatny ( 6 zł – bilet normalny i 3 zł – bilet ulgowy). Od Wodospadu Szklarki można zacząć przygodę z wędrówką po atrakcjach Szklarskiej Poręby.

Złoty Widok

Jest miejscem oddalonym od Szklarskiej Poręby o około 2, 30 km, z wejściem od ulicy Matejki, skąd rozpościera się panoramiczny widok na całe Karkonosze. Złoty Widok może być idealnym miejscem do zrobienia fantastycznych zdjęć Karkonoszy, od Śnieżki po Szrenicę. W okolicach
Złotego Widoku można podziwiać niepowtarzalne i fantastyczne rzeźby, wykonane z ceramiki przez lokalnego artystę – rzeźbiarza.

Chybotek

Nie zobaczenie Chybotka, stanowiło by niedosyt w zwiedzaniu Szklarskiej Poręby. Chybotek to grupa granitowych, nałożonych na siebie skał, przy czym, jedną, największą można rozkołysać. Nazwa wzięła się z tąd, że skała się „chybocze” na boki. Podobno Chybotek blokuje wejście do legendarnego skarbca. Atrakcja ta znajduje się w pobliżu Złotego Widoku, na wysokości 600 m n. p.m.

Krucze skały

Te dwie uformowane skały granitowe zwane kruczymi, na których spokojnie można uczyć się wspinaczki, to konieczny przystanek w zdobywaniu kolejnych atrakcyjnych punktów programowych wycieczek w okolicach Szklarskiej Poręby. W obrębie Kruczych Skał znajduje się nawet szkoła górska Quasar, posiadająca w swej ofercie ciekawe propozycje spędzenia czasu na skałkach, nie tylko wspinaczki. Na Krucze Skały można dostać się kierując się z centrum miasta szlakiem czerwonym od ulicy Sikorskiego, a następnie kierując się ulicą Mickiewicza.

Śnieżne Kotły

To obowiązkowy punkt wycieczki, stanowiący swój początek w Szklarskiej Porębie. Śnieżne Kotły to polodowcowe wyrzeźbienia skalne, swoją nazwę zawdzięczające właśnie wyglądowi kotłów, gdzie w wyżłobieniach, śnieg leży nawet do późnej wiosny. Ich pionowe ściany sięgają 200 metrów, co stanowi niesamowity widok przy wspinaczce. Wycieczka na Śnieżne Kotły nie jest stosunkowo trudna, ale należy wziąć pod uwagę początek trasy jaki obierzemy. Trudniejsza wersja trasy, to ta ze Szklarskiej Poręby w kierunku Łabskiego Szczytu prawie cały czas pod górę, poprzedzony za to pięknymi widokami i malowniczymi przystankami. Druga wersja drogi, to trasa z Jagniątkowa, głównie przez las. Nie jest tak zapierająca dech, jak ta pierwsza, ale za to łagodniejsza, a w pewnym odcinku drogi wyłożona drewnianą kładką, co stanowi romantyczny widok. Śnieżne Kotły są podzielone na Duży Kocioł o głębokości 250 metrów i Mały Kocioł. Na dnie Dużego Kotła i Małego Kotła, znajdują się malownicze jeziorka polodowcowe. Tereny kotłów stanowią dzisiaj rezerwat przyrody.

Park Ducha Gór

Przyrodniczo – tematyczny park obejmujący 4, 5 ha, zmodernizowany w 2011 roku, założony przez Carla i Gerharta Hauptmannów, słynnych pisarzy, posiadających swoje nieruchomości w ukochanych przez nich Karkonoszach. Park oprócz swoistego przyrodniczego uroku, podzielony jest na różne części tematyczne. Do punktów tematycznych trafia się kierując się poszczególnymi alejami parku. Tematy poszczególnych punktów to: Chata Wodnika Pożytecznego, Chata Tajemna - Gościniec Ducha Gór, Chata Skrzata, Chata Rzepichy Zielarki oraz Placyk dobrej kondycji dla dzieci. Park znajduje się przy ulicy 11 Listopada 23 w Szklarskiej Porębie, zaraz przy domu założycieli.

 

Wysoki Kamień

Szczyt o wysokości 1058m n.p.m. leży w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Będąc na szczycie mamy okazję podziwiać niesamowitą panoramę Karkonoszy, Gór Izerskich i Rudaw Janowickich

 

Kolej Izerska

Aby poczuć się spełnionym będąc w Szklarskiej Porębie i okolicach, warto zaplanować podróż Koleją Izerską (Jelenia Góra - Szklarska Poręba - Harrachov - Korenov). To jedna z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce, z widokiem na malownicze krajobrazy, wiodąca zakolami gór nierzadko z licznymi urwiskami. (http://www.kwszp.info/ruch.html)

 

Co jeszcze warto zwiedzić w Szklarskiej Porębie?

 • Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej, które przybliża przyrodę i klimat Karkonoszy
  Adres: ul. Okrzei 28 (obok dolnej stacji kolei linowej na Szrenicę)
  Czynne w dniach: od wtorku do niedzieli
  Godziny otwarcia:(Styczeń - Czerwiec i Wrzesień - Październik 9:00-16:00), (Lipiec i Sierpień 9:00-17:00); (listopad - nieczynne); (Grudzień 9:00-15:00)
 • Muzeum Mineralogiczne (Adres: Kilińskiego 20, 58-580 Szklarska Poręba) http://szklarskaporeba.sokolowski-muzea.pl/
 • Dom Wlastimila Hofmana (Adres: Matejki 23, 58-580 Szklarska Poręba)
 • Leśna Huta ul. Kołłątaja 2, Szklarska Poręba http://www.lesnahuta.pl/
 • Żelazny Tygiel Waloński (skansen z historycznymi urządzeniami górniczo hutniczych) - Osada Średniowiecznych poszukiwaczy skarbów - http://zelaznytygiel.pl/

 

Szklarska poręba dla dzieci - Atrakcje dla dzieci (i nie tylko)

 • Dinopark w Szklarskiej Porębie - Rodzinny Park Rozrywki i Przygody, Park dinozaurów - m.in. ścieżka edukacyjna z rekonstrukcjami kilkudziesięciu naturalnej wielkości dinozaurów, wioska indiańska, boule, park linowy, kolejka flinstonów ,paintball, płukanie złota, kino 6d (Adres: Muzealna 7, 58-580 Szklarska Poręba)  http://www.dinopark.com.pl/

 

Widowiskowe wydarzenia

W zależności od pory roku, w Szklarskiej Porębie odbywa się mnóstwo ciekawych imprez plenerowych. Na niektórych imprezach można poznać tajemnice regionu i poszerzyć wiedzę historyczną na temat Szklarskiej Poręby i jej pięknych okolic.

Do stałych przedsięwzięć należą imprezy: jedno z najważniejszych wydarzeń masowych, począwszy od grudnia do kwietnia, to zawody narciarstwa zjazdowego, widowiskowe psie zaprzęgi, śniegolepy, zawody na snowboardzie w stylu dowolnym, slalom retro (zawody na wesoło w starych strojach narciarskich, pamiętające poprzednią epokę), gwiazdy na śniegu (zawody z udziałem aktorów, dziennikarzy i ich dzieci) i jedna z najważniejszych imprez w roku Bieg Piastów (organizowany również latem), budzący najwięcej emocji, na czas którego trudno o wolną kwaterę w mieście liczącym około 200 hoteli, nie licząc miejscówek prywatnych.

Pozostałe imprezy w okresie wiosenno – letnim, to zawody kajakowe oraz plenery artystyczne z udziałem publiczności, koncerty muzyczne, a także coroczne wydarzenie w miesiącu sierpniu, maraton karkonoski w którym uczestnicy pokonują ponad 42 km ze Szrenicy na Śnieżkę i z powrotem.

Wczasy najlepiej udadzą się osobom lubiącym aktywnie spędzać czas w otoczeniu przyrody i gór. Nie oznacza to, że nie można tutaj również zwyczajnie wypocząć i zrelaksować się, góry można także podziwiać leżąc błogo w jednym z basenów podgórskich kurortów.

Address : Radius :