Polskie Miasta

Sandomierz zwany również królewskim miastem leży w południowo wschodniej części Polski nad rzeką Wisłą, na granicy Wyżyny Sandomierskiej.

 

Ciekawą, a zarazem historyczną atrakcją miasta są liczne Kamienice na Starym Rynku. Przy okazji podziwiania można również zaznać smaków regionalnych potraw jak za sprawą licznych restauracji i bogatej oferty. Na starówkę dostaniemy się przechodząc przez Bramę Opatowską, która została zbudowana w XIV – XVI w. i jest jedną z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. W pobliżu możemy podziwiać fragmenty średniowiecznych murów obronnych oraz furtę dominikańską.

Szczególnym obiektem Sandomierza jest szkoła Collegium Gostomianum, jedna z najstarszych w Polsce, wzniesiona na początku XVII w. Do dnia dzisiejszego pełni swoją funkcję dzięki czemu abiturienci szczycą się wyróżniającymi osiągnięciami i bardzo dobrym przygotowaniem do studiów. Sześciokondygnacyjny obiekt zachowuje wyjątkowy układ przestrzenny, oryginalną eliptyczną klatkę schodową w dwóch kondygnacjach i wartą uwagi dekorację sklepień.

Warto choć na moment odwiedzić Katedrę ulokowaną nieopodal szkoły. Gotycki obiekt wzniesiony w XIV w zachowuje pierwotny układ i bardzo bogatą dekorację. Wnętrze zdobi zespół rokokowych ołtarzy dzieł Macieja Polejowskiego ze Lwowa. Przyciągające oczy turystów jest również tzw. Kalendarium czyli cykl 12 obrazów adekwatnych do ilości miesięcy podpisanych nazwami kolejnych z nich. Cztery obrazy pod chórem odzwierciedlają sceny z historii Sandomierza.

Ostatnimi czasy miasto stało się sławne głównie za sprawą serialu,,Ojciec Mateusz”, liczne rzesze turystów pragną podążyć śladami ambitnego i inteligentnego księdza. Najlepszy okres do odwiedzenia miasta to lato, wtedy można natknąć się na ekipę serialu "Ojciec Mateusz", poprosić o zdjęcie lub autograf. Jednak dla koneserów sztuki i architektury lepszym okresem będzie ten mniej oblegany przez turystów ze względu na dogodniejszy dostęp do bazy noclegowej czy mniejsze kolejki. Oprócz zabytków architektonicznych Sandomierz słynie również z pięknego krajobrazu, bliskości rzeki Wisły, którą najdogodniej podziwiać z położonego nieopodal bulwaru jak również pobliskich Gór Pieprzowych.

Dobrą sławą cieszą się również liczne zabytkowe kościoły położone w niedalekiej odległości od siebie, dlatego też piesza wędrówka to szansa na zobaczenie najciekawszych obiektów. Każdy odwiedzający miasto nie może przegapić wąwozów lessowych, z których największy nosi nazwę wąwozu Świętej Królowej Jadwigi.

Sandomierz pomimo niedużej wielkości zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych i wartych odwiedzenia miast w Polsce. To także stolica krzemienia pasiastego, więc warto kupić tego typu pamiątkę (przynoszącą szczęście) i powracać wspomnieniami nad to malownicze miasteczko nad Wisłą.

Zamek królewski w Sandomierzu

 

Address : Radius :