Polskie Miasta

Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach

Kielce, stolica województwa świętokrzyskiego, to miasto z długą i pasjonującą historią. Pierwsze wzmianki historyczne pochodzą z XI wieku. Według legendy powstanie Kielc jest zasługą Mieszka, syna Bolesława Śmiałego. Czas wzmożonego rozkwitu miasta przypadł na XV i XVI wiek. Aktualnie pod względem liczby ludności Kielce są siedemnastym miastem w Polsce. Każdego roku miasto odwiedzane jest przez sporą liczbę turystów, na których czeka wiele atrakcji.

Na szczególną uwagę zasługuje Rezerwat Kadzielna (Adres: aleja Legionów 20, Kielce). Zlokalizowane w południowo-zachodniej części miasta wzgórze zbudowane jest z wapieni górnodewońskich. Jego wysokość sięga 295 m. n.p. m. Dawniej znajdowały się tutaj kamieniołomy, natomiast teraz wyrobisko wypełniają wody podziemne, które tworzą Jezioro Szmaragdowe. Przez Kadzielnię przebiega czerwony szlak miejski. Na jej terenie znajduje się także amfiteatr - miejsce organizacji licznych imprez - czego przykładem jest coroczne widowisko inscenizacyjno-muzyczne Sabat Czarownic.

Równie interesujące miejsce to Rezerwat Karczówka, który jest największym wzniesieniem Pasma Kadzielniańskiego, znajduje się na wysokości 340 m. n.p. m. To właśnie z tego wzgórza roztacza się wspaniały widok na Kielce i Góry Świętokrzyskie. Na terenie Karczówki znajdują się obiekty sakralne, otoczone przez dwustuletni las.

W Kielcach znajduje się również wiele zabytków, na przykład Dworek Laszczyków zlokalizowany na Wzgórzu Zamkowym przy ulicy Jana Pawła II. To budynek z dwustuletnią historią, stworzony przez Jakuba Jaworskiego. Dworek wykonany został z modrzewia ma kamienno-ceglanym podmurowaniu.

Nieopodal znajduje się inny cenny zabytek, czyli Pałac Tomasza Zielińskiego (Adres: Dom Środowisk Twórczych, Zamkowa 5, Kielce), który powstał w połowie XIX wieku. Znajduje się w nim kilkanaście pomieszczeń m.in. Sala Portretowa, Sala Koncertowa, biblioteka, kawiarnia i oranżeria. Aktualnie w Pałacu działa Dom Środowisk Twórczych, który organizuje wiele ciekawych wydarzeń (koncerty i wystawy).

Nieopodal znajduje się Pałac Biskupów Krakowskich (Adres: plac Zamkowy 1, Kielce). To powstały w pierwszej połowie XVII wieku barokowy pałac, dawniej pełnił funkcję rezydencji krakowskich biskupów. Aktualnie mieści się tutaj Muzeum Narodowe.

Warto zobaczyć również Bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP (Adres: Plac Najświętszej Maryi Panny 3, Kielce) z 1171roku wzniesioną przez biskupa krakowskiego Gedeona.

Na terenie Kielc można także podziewać zabytkowe cmentarze, takie jak Cmentarz Stary, Cmentarz Partyzancki i Cmentarz Żydowski. Dwa pierwsze znajdują się przy ulicy Ściegiennego, natomiast trzeci w dzielnicy Pakosz.

Wielbicie kultury mogą wybrać się na spektakl w kieleckim Teatrze im. Stefana Żeromskiego (Adres: Henryka Sienkiewicza 32, Kielce) lub do Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga (Adres: Stefana Żeromskiego 12, Kielce). Warto zwrócić też uwagę na ofertę Kieleckiego Centrum Kultury, Wojewódzkiego Domu Kultury oraz Muzeum Dialogu Kultur, które jest oddziałem kieleckiego Muzeum Narodowego.

W Kielcach oraz najbliższych okolicach znajduje się jeszcze wiele ciekawych miejsc, a spacer wzdłuż ulicy Sienkiewicza jest jednym z obowiązkowych punktów wycieczki po Kielcach.

Address : Radius :