Kazimierz Dolny nad Wisłą obecnie kojarzony jest przede wszystkim z odbywającym się tam dorocznie Festiwalem Dwa Brzegi, jednak wybór tego miasta na organizację kulturalnego przedsięwzięcia nie był dziełem przypadku.
Związki miasta ze sztuką filmową mają długą historię – wyjaśnia nasz rozmówca z Pałacu Żaków. Jeszcze w czasach przedwojennych powstawały tu kinowe produkcje, a zainteresowanie twórców Kazimierzem Dolnym nie może dziwić, kiedy przyjrzymy się zachwycającemu bogactwu tutejszej zabytkowej architektury.
W sercu „perły renesansu”
Pierwszym punktem na trasie zwiedzania Kazimierza zazwyczaj jest renesansowy rynek. Niewielki brukowany plac otoczony jest z 3 stron pięknymi kamienicami z XVI i XVII wieku, a w jego centrum stoi charakterystyczna studnia, uwieczniona na licznych przedstawieniach malarskich i zdjęciach.
Kościół farny i XVII-wieczne organy
Również przy rynku znajduje się Kościół Farny św. Jana Chrzciciela i i św. Bartłomieja. Świątynia została ufundowana przez Kazimierza wielkiego, jednak jej ostateczny kształt nadała przebudowa w stylu renesansowym, której dokonano w 1585 roku wysiłkiem tutejszych braci franciszkanów.
Wspaniałej architekturze oraz pięknym dekoracjom wewnątrz kościoła, budowla zawdzięcza wliczenie do Szlaku Renesansu Lubelskiego. Kościół farny w Kazimierzu to zresztą nie tylko wrażenia wizualne. W jego wnętrzu znajdują się jedne z najstarszych w Polsce, zabytkowe organy, które w okresie letnim wygrywają tu liczne koncerty.
Słynna „Baszta” kazimierska
Na wzgórzu ponad miasteczkiem wznoszą się ruiny fortyfikacji wzniesionych w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Przy wschodniej stronie murów zamku wciąż znajduje się tzw. „Baszta”, czyli 20-metrowa, kamienna wieża na planie koła. Sam zamek popadł w ruinę w wyniku wojen szwedzkich, jednak w takim stanie stanowi on cenną inspirację do prac plenerowych artystów.
Synagoga w Kazimierzu Dolnym
Na Małym Rynku w Kazimierzu możemy zobaczyć kamienną synagogę. Dzisiejszy budynek jest zabytkiem z XVIII wieku, jednak w tym samym miejscu powstała drewniana synagoga jeszcze w XVI stuleciu.
Warto zwrócić uwagę na zdobiący ją zegar słoneczny, a także zatrzymać się przy tablicy, upamiętniającej ponad trzytysięczną społeczność żydowską miasteczka, wymordowaną przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.
Góra Trzech Krzyży
To kolejne wzniesienie w Kazimierzu, a widziana stąd panorama miast uznawana jest za jeszcze bardziej atrakcyjną niż widok ze wzgórza zamkowego – opowiada nasz rozmówca z Pałacu Żaków. Jak sugeruje sama nazwa, szczyt góry zdobią 3 krzyże, wzniesione na początku XVIII wieku dla upamiętnienia ofiar epidemii cholery.
Wciąż jeszcze nie wymieniliśmy wszystkich zabytków oraz miejsc wartych zwiedzania w samym Kazimierzu i okolicach. Podczas wypadu do Kazimierza warto też znaleźć też czas na pieszą wycieczkę po malowniczych wąwozach: Korzennym Dole, Wąwozie Plebanka, czy Graniczniku, w których natura przenosi nas w iście baśniowy świat.