Polskie Miasta

Czeski Cieszyn

Cieszyn to miasto z bogatą historią w tle, zlokalizowane w południowej części Polski (miasto graniczne, po czeskiej stronie Český Těšín). Stanowi doskonałą propozycję na spędzenie letniego czasu. Miasto jest malowniczo położone u podnóża Beskidu Śląskiego, nad rzeką Olzą. W Cieszynie znajdziemy wiele ciekawych i zabytkowych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Miasto zwane „małym Wiedniem” jest także ważnym ośrodkiem kulturalnym.

Szacuje się, że historia Cieszyna sięga już IX wieku i jest powiązana z grodem plemienia Słowian - Golęszyców. Cieszyn prawa miejskie uzyskał już w 1220 roku, a od końca XIII wieku stanowiło centrum księstwa cieszyńskiego. Miasto zauroczy nas piękną architekturą oraz doskonałym klimatem, a także z pewnością zaskoczy nas dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz liczne atrakcje turystyczne.

Co warto zobaczyć w Cieszynie? Atrakcje dla dzieci i dorosłych

Koniecznie udajmy się na Górę Zamkową. Niewielkie wzniesienie jest siedzibą wielu ważnych zabytków.

Rotunda św. Mikołaja w polskim Cieszynie

Znajdziemy tutaj między innymi:

 • Rotundę św. Mikołaja (Adres: ul.Zamkowa, Cieszyn),
 • Wieżę Piastowską
 • oraz Pałac Myśliwski Habsburgów.

Wzgórze Zamkowe mieści także pozostałości zamku piastowskiego oraz ciekawy park angielski. Zwróćmy również uwagę na liczne pomniki przyrody.

Rotunda św. Mikołaja pochodzi z XI wieku i reprezentuje styl romański. Jest jednym z najważniejszych i najcenniejszych zabytków Cieszyna. Koniecznie odwiedźmy ten obiekt, podczas poznawania miasta. Rotunda pełniła funkcję kościoła grodowego i Kaplicy Zamkowej. Świątynia jest jednym z najstarszych zabytków całej Polsce. Budowlę wzniesiono na planie koła z ciosów wapiennych. Posiada także półkolistą apsydę z półkopułą. Wyjątkowa świątynia zachwyca ciekawym, tajemniczym klimatem. Koniecznie odwiedźmy ten cenny, cieszyński zabytek.

Rezydencja Habsburgów jest nazywana Pałacem Myśliwskim. Monumentalny zabytek góruje nad miastem i doskonale prezentuje się na Zamkowym Wzgórzu. Pałac został wybudowany w XIX wieku. Miejsce, w którym go wzniesiono, było niegdyś siedzibą zamku gotyckiego. Rezydencja reprezentuje styl klasycystyczny. Współcześnie jest siedzibą ośrodka Zamek Cieszyn.

Cieszyn oferuje nam liczne atrakcje turystyczne. Niewątpliwie warto odwiedzić także Muzeum Śląska Cieszyńskiego (Adres: ul. Tadeusza Regera 6, Cieszyn) http://www.muzeumcieszyn.pl/. Placówka powstała w 1802 roku. Uważa się, że jest to najstarsze muzeum publiczne w Polsce. W skali Europy jest jednym z najstarszych obiektów tego typu. W muzeum znajdziemy między innymi eksponaty z dziedzin archeologii, etnografii, sztuki czy też kartografii.

Co jeszcze warto odwiedzić w polskim i czeskim Cieszynie i okolicach?

 • Będąc z dziećmi warto zobaczyć Figurę Różowego Jelenia (świecącego w nocy), która znajduje się przed Pałacem Cieszyńskim
 • Studnia Trzech Braci (Adres: ul. Trzech Braci, Cieszyn)
 • Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. Muzeum Drukarstwa w Cieszynie powstało w 1992 roku w celu upamiętnienia  tradycji drukarskich na Śląsku Cieszyńskim, zostało także wpisane na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Wizyta w muzeum przeniesie nas w dawne czasy, a wszystkie zaprezentowane maszyny drukarskie, urządzenia zecerskie i introligatorskie są nadal w pełni sprawne.

  Źródło: Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

  To niezwykła przygoda nie tylko dla tych, którzy interesują się drukarstwem, grafiką i historią. To idealne miejsce na urozmaicenie wycieczki w Cieszynie zarówno dla dzieci jak i dorosłych, gdzie na pytania odpowie wykwalifikowany przewodnik - pasjonat drukarstwa, a przy okazji zdradzi kilka sekretów tego rzemiosła. (Adres: Głęboka 50, Cieszyn) http://www.muzeumdrukarstwa.pl/
 • Rynek w Cieszynie - Starówka leży na terenie polskiego Cieszyna, posiada średniowieczny z pięknymi kamienicami. Tutaj warto zwrócić uwagę na Ratusz (Urząd Miejski w Cieszynie) (Adres: Rynek 1, Cieszyn)
 • Cieszyńska Wenecja -  to ciekawe miejsce z bogatą historią położone na Podzamczu, wchodzi w skład Starego Miasta. Jest to odcinek ulicy Przykopa (dawniej ul. Nad Młynówką) posiadający niską, starą zabudowę pochodzącą z XVIII do XIX wieku, która należała do tutejszych rzemieślników (tkaczy, sukienników, kowali). Całość, leżąca nad korytem Młynówki (sztuczny kanał) z licznymi mostkami jest idealnym miejscem na wieczorne romantyczne spacery. W okolicy jest też wiele knajpek gdzie napijemy się lokalnego piwa.
 • Szlak Kwitnącej Magnolii (Pl. Kościelny 8, Cieszyn) - Najlepsza pora na wycieczkę na obok kwitnących magnolii to wczesna wiosna. Trasa spacerowa o długości ok. 1 kilometra zaczyna się przy magnolii gwieździstej w ogrodzie przy willi z XIX wieku, dalej wiedzie wśród budynków z neorenesansu, willi stylu secesyjnego i modernistycznego, a kończy się w Parku Pokoju przy muzeum.
 • Kąpielisko miejskie w Cieszynie (Adres: aleja Jana Łyska 23, Cieszyn) http://www.mosir-cieszyn.pl/obiekt/kapielisko-miejskie
 • Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich (Adres: Frysztacka 2, Cieszyn) http://www.militariacieszyn.pl/
 • Teatr im. Adama Mickiewicza (pl. Teatralny) – pseudobarokowy budynek w stylu wiedeńskim z początku XX wieku http://www.teatr.cieszyn.pl/

Atrakcje Czeskiego Cieszyna i okolic:

Większość zabytków Starego Cieszyna leży po polskiej stronie miasta.

 • Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie zbudowany w stylu neogotyckim, poświęcony w czerwcu 1892 roku (Adres: Masarykovy sady 24, Český Těšín)
 • Park archeologiczny z Kocobędza / Park archeologiczny Chotěbuz (http://www.archeopark-chotebuz.cz/) znajduje się niedaleko Cieszyna. Tutaj zobaczymy replikę autentycznej słowiańskiej osady. Park jest kopią grodziska słowiańskiego pochodzącego z przełomu VIII i XI wieku, a początki osadnictwa datuje się na epokę brązu i okresu kultury hasztalskiej. | Archeopark Chotěbuz (Adres: Za Mostem, Chotěbuz, Czechy)
 • Żwirkowisko - w Cierlicku Górnym w powiecie Karwina niedaleko Cieszyna znajduje się Dom Frańciszka Żwirko i Stanisława Wigury, a przy okazji możemy poznać historię lotnictwa. Pomnik upamiętnia tragedię polskich pilotów, która wydarzyła się 11 września 1932. (Adres: U Pamatníku, Dolní Těrlicko, Těrlicko, Czechy)
 • Park Sikory po czeskiej stronie, z placem zabaw. Park leży nad rzeką Olzą, powstał z inicjatywy Adama Sikory (Adres: Kasztanowa / Kastanová, Český Těšín, Czechy)
 • We wsi Cierlicko (Těrlicko)  pomiędzy 1955 - 1964 rokiem została wzniesiona zapora na rzece Stonávce o wysokości 25 metrów i długości ponad 600. Obecnie jest miejscem letniego wypoczynku, gdzie znajduje się kąpielisko i wypożyczalnia sprzętu wodno-sportowego.
 • Zwiedzając okolicę, warto przejść ścieżkę dydaktyczną Mokřady Těrlicka, która zaczyna się na zaporze w Těrlicku, a kończy na przystanku autobusowym przy drodze Těrlicko - Třanovice. Odcinek liczy ok. 2,5km, gdzie 10 tablic informacyjnych opowie nam o tutejszej faunie i  florze.
 • Karwina - Kilkanaście kilometrów od Cieszyna na terenie Śląska Cieszyńskiego leży miasto Karvina (pol. Karwina). Głównym zabytkiem miasta jest Zamek Frysztat / Pałac we Frysztacie (Adres: Masarykovo nám. 1, Karviná, Czechy). Głównym miejscem kulturalno-towarzyskim w Karwinie jest Rynek Masaryka (Masarykovo náměstí), gdzie w okresie letni przestrzeń wypełniają ogródki restauracyjne. W centralnym punkcie placu znajduje się ratusz z renesansową wieża, a całość otaczają ciekawe kamienice. Będąc w Karwinie koniecznie zróbmy sobie wycieczkę, która będzie prowadzić przez Most Łukowy nad rzeką Olzą, zbudowany w 1925 roku. Tutaj polecamy także odwiedzić dzielnicę Darkov, gdzie już w 1867 roku powstało uzdrowisko. Tutejsze wody posiadają duże ilości jodu, co ma dobry wpływ na problemy z narządami ruchu, schorzenia neurologiczne, układu krążenia i choroby skóry.

Gdzie jeszcze warto wybrać się będąc w okolicy Cieszyna?

 • Około 20 kilometrów od Cieszyna leży Dream Park Ochaby, gdzie warto pojechać z dziećmi na całodniową wycieczkę. Park rozrywki leży na terenach dawnego Ośrodka Sportów Konnych stadniny Ochaby, jest otwarty codziennie przez cały rok. Tutaj, na dzieci czekają liczne atrakcje takiej jak: park dinozaurów, park miniatur, prehistoryczne oceanarium, akwarium ryb tropikalnych, kino 6d, park linowy, wieża mocy, małpi gaj, jest też "dom do góry nogami".  (Adres: Hodowlana 2, 43-430 Ochaby Wielkie) http://www.dream-park.pl
 • Stąd już niedaleko do Ostrawy, a w niej polecamy duże Zoo, gdzie poza zwierzętami dzieci będą bawić się na licznych placach zabaw

Oprócz licznych zabytków, Cieszyn oddaje do naszej dyspozycji także liczne trasy rowerowe oraz piesze. Atrakcje turystyczne Cieszyna z pewnością przypadną do gustu także miłośnikom aktywnego wypoczynku. Turystyka w mieście rozwija się prężnie, a baza noclegowa z pewnością spełni nasze oczekiwania. Atrakcje turystyczne urozmaicą nasz czas, więc miasto Cieszyn zaprasza na niezapomniane wycieczki.

Centrum Informacji Turystycznej w Cieszynie

 • Cieszyńskie Centrum Informacji
 • Adres: Cieszyn, ul. Rynek 1
 • Numer telefonu: (33) 479 42 49
 • Informacja turystyczna w Cieszynie prowadzona jest przez Urząd Miasta Cieszyna Wydziału Kultury i Turystyki, a także  Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza”. Placówka usytuowana jest w centum miasta na zabytkowym Ratuszu. Tutaj zdobędziemy wiedzę na temat aktualnych wydarzeń kulturalno-sportowych czy informacji dotyczących bazy noclegowej. To miejsce gdzie możemy nabyć przewodniki, mapy oraz upominki i pocztówki

Address : Radius :