Polskie Miasta



Łódź często bywa niedocenianym miejscem. Tym czasem miasto to jest w stanie zaoferować wiele niezwykłych atrakcji i miejsc wartych zobaczenia. Przedstawiamy dziesięć najciekawszych z nich.

1. Pałac Izraela Poznańskiego

Łódź jest znana ze swojej fabrykanckiej przeszłości. Jednak tam gdzie ciężka praca, tam też są ogromne majątki. Chyba najwspanialszym z nich jest Pałac Izraela Poznańskiego. W czasach swojej świetności była to jedna z najwspanialszych posiadłości na terenach Królestwa polskiego.

Budynek powstał w złotych czasach Łodzi, czyli w roku 1877, ale swój obecny kształt zyskał w 1903. Do dziś jest przykładem najlepszej architektury stylu neorenesansowego i neobarokowego. Pałac zwany jest także „łódzkim Luwrem”.

Obecnie pałac pełni funkcje Muzeum Historii Miasta Łodzi. Każdy turysta może poznać w nim jak powstała metropolia znana z działa „Ziemia obiecana”, oraz kim byli najbogatsi łódzcy fabrykanci. Miłośników sztuki, zachwycą wspaniałe i bogato zdobione wnętrza. Pozycja absolutnie obowiązkowa! (Adres: ul. Ogrodowa 15, Łódź)

2. Manufaktura

Jeśli zdecydujecie się zwiedzić Pałać Izraela Poznańskiego, to po sąsiedzku znajdziecie Manufakturę. Jest to niezwykłe centrum handlowe, które ulokowane jest w XIX wiecznej fabryce.

Cały obiekt jest utrzymany w stylu industrialnym, co czyni go jednym z najbardziej niezwykłych centrów handlowych, nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie.
Na terenie Manufaktury znajduje się ponad trzysta sklepów i lokali usługowych. Gdy zgłodniejecie możecie wybrać się do jednej z kilkunastu restauracji, specjalizujących się w kuchniach z różnych zakątków świata. Osoby szukające rozrywki mogą także pójść do klubu muzycznego, zajrzeć do kina lub wybrać się na kręgle. Każdy znajdzie coś dla siebie! (Adres: Drewnowska 58, Łódź)

3. Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Ulokowana jest w malowniczym Parku Źródliska, który również warto zwiedzić.

Łódzka Palmiarnia to z pewnością propozycja dla każdego kto kocha naturę i egzotyczną roślinność. Obiekt daje możliwość przeniesienia się w świat roślinności z najodleglejszych zakątków świata – od afrykańskich palm, aż po południowoamerykańskie kaktusy.
Palmiarnię szczególnie warto zwiedzić zimą. Ciepło, które panuje w obiekcie i duża wilgotność, pozwala choć na chwilę, na przeniesienie się do ciepłych krajów, nawet gdy na zewnątrz pada śnieg. (Adres: Piłsudskiego 61, Łódź)

4. Ulica Piotrkowska

Łódź lubi być naj! Dlatego to właśnie tu powstała jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie! Ulica Piotrkowska, bo o niej mowa, to położona w ścisłym centrum miasta, licząca ponad cztery kilometry, arteria która w dużej części jest deptakiem.

„Pietryna” - jak nazywają ją łodzianie, to ich największa duma. Dziesiątki sklepów i restauracji, sprawiają że jest to ulubione miejsce wszystkich imprezowiczów. A wszystko w otoczeniu najwspanialszych XIX wiecznych kamienic, które niegdyś należały do zamożnych fabrykantów.

5. Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej

Jeśli już odwiedzicie „Pietrynę”, to koniecznie musicie zajrzeć do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej, który mieści się na Piotrkowskiej 282.
Skansen jest zbiorem najwspanialszych i najokazalszych budynków drewnianych, jakie powstały w Łodzi i jej najbliższych okolicach. Aż trudno w to uwierzyć, ale każdy z obiektów to oryginał, który powstał w pierwszej połowie XIX wieku! Wszystkie zostały zabezpieczone i wielką pieczołowitością przeniesione w nowe miejsce.
Dzięki doskonałej stylizacji, skansen jest istną kapsułą czasu. Zwiedzający mogą choć na chwilę przenieść się o dwa stulecia wstecz i zobaczyć jak żyli pierwsi Łodzianie. (Adres: Piotrkowska, Łódź)

6. Muzeum Kanału

Kanały również mogą być interesujące, co pokazuje przykład Muzeum Kanału, który Łodzianie nazywają po prostu „Dętką”.
Muzeum Kanału mieści się pod (!) Placem Wolności, czyli punktem, w którym zaczyna się ulica Piotrkowska. Jest to ogromny, podziemny zbiornik na wodę, który powstał w 1926 roku. Dziś można w nim poznać historię łódzkich wodociągów i kanalizacji. Być może dla niektórych brzmi to nieco dziwnie, ale gdzie indziej można znaleźć takie atrakcje?! Fenomen na skalę światową! (Adres: plac Wolności, Łódź)

7. Park Ocalałych

Kolejną atrakcją dla lubiących spacery, jest Park Ocalałych. Miejsce położone jest przy ulicy Wojska Polskiego na terenie dawnego Litzmannstand Getto, które istniało w czasie II wojny światowej.

Nowoczesny park poświęcony jest pamięci żydów zamordowanych przez hitlerowców w Łodzi w latach 1940-1944. Niezwykłe jest również czterysta osiemnaście drzewek zasadzonych przez osoby ocalałe z łódzkiego getta.

Park Ocalałych to nowoczesny obiekt, który kilka lat temu przeszedł gruntowną przebudowę. Przepiękna sceneria, w połączeniu z licznymi pomnikami, pozwalają na relaks oraz naukę historii. Najważniejszym punktem jest Kopiec Pamięci na którym czeka sam… Jan Karski.

8. Woonerfy

Woonerfy to typowe dla Holandii ulice, na których nie ma ruchu drogowego. Dzięki temu cała ich szerokość jest przeznaczona dla ruchu pieszego i rowerowego. Są niezwykle estetyczne, bezpieczne i mają niepowtarzalny klimat.

Łódź jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na stworzenie własnych Woonderfów. Obecnie jest ich trzy. Są to odcinki ulic w samym centrum metropolii – 6 Sierpnia, Traugutta i Piramowicza. Wszystko jednak wskazuje, że z czasem będzie ich przybywać. Według pierwotnych planów ma być ich sześć.
Woonderfy warto zobaczyć, gdyż są absolutnym ewenementem w skali całego kraju. Inne miasta mają w planach ich budowy, ale obecnie tylko Łódź może się pochwalić gotowymi i w pełni funkcjonalnymi ulicami tego typu.

Każdy z Woonderfów to doskonałe miejsce na spacer. Można podziwiać doskonale odrestaurowane, zabytkowe budynki oraz zajrzeć do jednej z kilkudziesięciu restauracji.

9. Muzeum kinematografii

Łódź niegdyś była nazywana jako „HollyŁódź”, gdyż to właśnie tu swoje siedziby miały najlepsze wytwórnie filmowe. Niestety te czasy minęły. Jednak pozostał po nich ślad – Muzeum Kinematografii.

Muzeum jest placówką niezwykłą, gdyż łączy w sobie dwie najlepsze epoki w historii Łodzi. Jedną są czasy fabrykanckie. Budynek placówki był w przeszłości własnością najbogatszego łodzianina w XIX wieku – Karola Scheiblera. Po tym okresie pozostały wspaniałe neorenesansowe wnętrza. Natomiast stała ekspozycja pozwala na zobaczenie wielu eksponatów ze znanych polskich filmów z XX wieku. Dla kinomaniaków obecność obowiązkowa! (Adres: plac Zwycięstwa 1, Łódź)

10. Las Łagiewnicki

Na koniec najlepsze! Miejsce idealne aby odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Las Łagiewnicki to ogromny kompleks leśny, który mieści się w granicach administracyjnych Łodzi. Trudno w to uwierzyć, ale nie opuszczając miasta, można przenieść się do zupełnie innego świata. Cisza i spokój, jaką zapewniają drzewa, działa kojąco.

W lecie można skorzystać z dwóch sztucznych zbiorników wodnych, aby popływać (również kajakiem lub rowerem wodnym).
Las Łagiewnicki jest idealnym miejscem na zakończenie swojego pobytu w Łodzi. Warto go zobaczyć, aby poobcować z naturą. Warto jednak zarezerwować sobie dużo czasu, gdyż cały las jest naprawdę ogromny. Liczy ponad tysiąc dwieście hektarów powierzchni. Jest gdzie wędrować! (Adres: Lagiewnicka 305, Łódź)

Address : Radius :