Ulice i budynki Warszawy interesują nie tylko polskich reżyserów i twórców filmowych. Sporo scen prosto ze stolicy Polski pojawiało się także w produkcjach amerykańskich, japońskich, a nawet bollywoodzkich. Dzięki kręconym w mieście ujęciom, Warszawa i jej mieszkańcy byli świadkami wybuchów, podpalanych kamienic czy spadających do Wisły autobusów. Zobacz, w jakich filmach pojawiły się takie sceny i z jakimi miejscami są związane.
Pałac Kultury i Nauki, Politechnika Warszawska, Rotunda czy Novotel Warszawa Centrum – najprawdopodobniej bardzo dobrze znasz te miejsca. Czy wiesz jednak, że odkryli je także twórcy zagranicznych filmów? Przedstawiciele sieci AccorHotels przygotowali dla Ciebie spis kilku filmów, w których się pojawiły.
Filmy ze Stevenem Seagalem kojarzą się głównie z produkcjami kręconymi w Stanach Zjednoczonych (Chicago – „Nico”, Brooklyn – „Szukając sprawiedliwości”) lub na Dalekim Wschodnie („W stronę słońca”, „Bestia”). Ten słynny policjant tropił jednak złoczyńców także w Polsce. W filmie „Poza zasięgiem” Seagal zagrał byłego agenta specjalnego, który w Warszawie próbuje znaleźć zaginioną nastolatkę, przez co trafia w ręce mafii handlującej ludźmi.
Najbardziej rozpoznawalnym momentem filmu jest scena finałowa, w której to William Lansing, czyli właśnie Steven Seagal, walczy ze swoim głównym wrogiem – Faisalem. Starcie, najpierw na pistolety, a później – szable, rozgrywa się na dziedzińcu Głównego Gmachu Politechniki Warszawskiej. Jeśli wkrótce planujesz odwiedzić to miejsce, pomyśl, że właśnie tam aktor walczył o życie nastoletniej dziewczyny. Grała ją Ida Nowakowska, którą możesz znać – Nowakowska była jurorką 9. edycji „You Can Dance”.
Kolejny film sensacyjny produkcji polsko-amerykańskiej kręcony w Warszawie również przedstawia historię policjanta, który musi przyjechać do Polski. Tym razem funkcjonariusz szuka zabójcy swojego brata, by pomścić jego śmierć. W filmie, poza zagranicznymi aktorami, wystąpiła też Bożena Szymańska znana m.in. z „Czterdziestolatka. Dwadzieścia lat później”, a także Artur Żmijewski.
Główny bohater filmu, Frank Wusharsky, pojawia się m.in. na warszawskiej Pradze i Stadionie Dziesięciolecia. Miejsce to jest przedstawione jako „wielki targ…”, gdzie „przyjeżdżają Rosjanie i kupują różne rzeczy, które później sprzedają u siebie na czarnym rynku”. Nie brzmi zbyt zachęcająco? Obejrzyj jednak ten film, a dowiesz się, jak kiedyś wyglądała prawobrzeżna część stolicy. W innych ujęciach sprawdzisz także, jak wyglądają inne znane warszawskie miejsca.
Kolorowy świat Bollywood w Polsce? To było możliwe właśnie dzięki filmowi „Kick”. Kilka lat temu, w 2014 roku, scenami kręconymi w Warszawie żyła niemal cała Polska. To właśnie w tym czasie do kraju nad Wisłą przyjechał Salman Khan, jeden z najsłynniejszych indyjskich aktorów. Jeśli interesujesz się bollywoodzkim kinem, na pewno znasz go z „Coś się dzieje”, „Prosto z serca” czy filmu „Sultan” nagrodzonego przez IIFA (Międzynarodową Indyjską Akademię Filmową).
Warszawskie akcenty w „Kicku” to:
Warszawskie widoki zwróciły też uwagę Mamoru Oshiiego, japońskiego reżysera i twórcy kultowego „Ghost in the Shell”. W 2008 roku reżyser nakręcił anime „The Sky Crawlers”. Pojawiają się w nim piloci, zwani Kildrenami, którzy brali udział w sztucznych konfliktach zbrojnych.
Część akcji z podniebnymi pilotami w roli głównej toczy się nad Warszawą. Pojawia się Rotunda, która obecnie jest stawiana od nowa. W filmie możesz też zobaczyć front oraz wejście Novotel Warszawa Centrum, jednego z najbardziej rozpoznawalnych hoteli w stolicy. Chciałbyś wiedzieć, jakie wydarzenia mają miejsce dokładnie nad głowami polskich mieszkańców? Koniecznie zobacz „The Sky Crawlers”. Może uda Ci się rozpoznać inne warszawskie budynki.
Politechnika, Stadion Dziesięciolecia, Most Gdański, Pałac Kultury, Novotel – uwierzyłbyś, że w tych miejscach miały miejsce tak sensacyjne wydarzenia? Odwiedź stolicę jeszcze raz i spójrz na jedne z najpopularniejszych atrakcji przez pryzmat filmów. Poszukaj także innych lokalizacji w Warszawie, w których gościli zagraniczni aktorzy. Podpowiedzi znajdziesz w filmach „Noc generałów”, Avalon” czy „Biały Kruk”. Zaplanuj kilka dni pobytu, aby wytyczyć swój własny szlak śladami zagranicznych produkcji.
Zobacz hotele Warszawa >>
Zarezerwuj przynajmniej 2 lub 3 doby. Miejsc do zwiedzania będziesz mieć bardzo dużo. Jeśli dodatkowo jesteś miłośnikiem polskiej kinematografii, czeka Cię jeszcze dłuższy spacer. Z jakimi polskimi filmami kojarzy Ci się Warszawa?