Polskie Miasta

Ulice i budynki Warszawy interesują nie tylko polskich reżyserów i twórców filmowych. Sporo scen prosto ze stolicy Polski pojawiało się także w produkcjach amerykańskich, japońskich, a nawet bollywoodzkich. Dzięki kręconym w mieście ujęciom, Warszawa i jej mieszkańcy byli świadkami wybuchów, podpalanych kamienic czy spadających do Wisły autobusów. Zobacz, w jakich filmach pojawiły się takie sceny i z jakimi miejscami są związane.

Pałac Kultury i Nauki, Politechnika Warszawska, Rotunda czy Novotel Warszawa Centrum – najprawdopodobniej bardzo dobrze znasz te miejsca. Czy wiesz jednak, że odkryli je także twórcy zagranicznych filmów? Przedstawiciele sieci AccorHotels przygotowali dla Ciebie spis kilku filmów, w których się pojawiły.

Politechnika Warszawska z Seagalem – „Poza zasięgiem”

Filmy ze Stevenem Seagalem kojarzą się głównie z produkcjami kręconymi w Stanach Zjednoczonych (Chicago – „Nico”, Brooklyn – „Szukając sprawiedliwości”) lub na Dalekim Wschodnie („W stronę słońca”, „Bestia”). Ten słynny policjant tropił jednak złoczyńców także w Polsce. W filmie „Poza zasięgiem” Seagal zagrał byłego agenta specjalnego, który w Warszawie próbuje znaleźć zaginioną nastolatkę, przez co trafia w ręce mafii handlującej ludźmi.

Najbardziej rozpoznawalnym momentem filmu jest scena finałowa, w której to William Lansing, czyli właśnie Steven Seagal, walczy ze swoim głównym wrogiem – Faisalem. Starcie, najpierw na pistolety, a później – szable, rozgrywa się na dziedzińcu Głównego Gmachu Politechniki Warszawskiej. Jeśli wkrótce planujesz odwiedzić to miejsce, pomyśl, że właśnie tam aktor walczył o życie nastoletniej dziewczyny. Grała ją Ida Nowakowska, którą możesz znać – Nowakowska była jurorką 9. edycji „You Can Dance”.

Targowisko na Stadionie Dziesięciolecia – „Anioł śmierci”

Kolejny film sensacyjny produkcji polsko-amerykańskiej kręcony w Warszawie również przedstawia historię policjanta, który musi przyjechać do Polski. Tym razem funkcjonariusz szuka zabójcy swojego brata, by pomścić jego śmierć. W filmie, poza zagranicznymi aktorami, wystąpiła też Bożena Szymańska znana m.in. z „Czterdziestolatka. Dwadzieścia lat później”, a także Artur Żmijewski.

Główny bohater filmu, Frank Wusharsky, pojawia się m.in. na warszawskiej Pradze i Stadionie Dziesięciolecia. Miejsce to jest przedstawione jako „wielki targ…”, gdzie „przyjeżdżają Rosjanie i kupują różne rzeczy, które później sprzedają u siebie na czarnym rynku”. Nie brzmi zbyt zachęcająco? Obejrzyj jednak ten film, a dowiesz się, jak kiedyś wyglądała prawobrzeżna część stolicy. W innych ujęciach sprawdzisz także, jak wyglądają inne znane warszawskie miejsca.

Most Gdański i Pałac Kultury – „Kick”

Kolorowy świat Bollywood w Polsce? To było możliwe właśnie dzięki filmowi „Kick”. Kilka lat temu, w 2014 roku, scenami kręconymi w Warszawie żyła niemal cała Polska. To właśnie w tym czasie do kraju nad Wisłą przyjechał Salman Khan, jeden z najsłynniejszych indyjskich aktorów. Jeśli interesujesz się bollywoodzkim kinem, na pewno znasz go z „Coś się dzieje”, „Prosto z serca” czy filmu „Sultan” nagrodzonego przez IIFA (Międzynarodową Indyjską Akademię Filmową).

Warszawskie akcenty w „Kicku” to:

  • Most Gdański – z którego do Wisły zrzucono autobus,
  • Pałac Kultury i Nauki – po którym skakał główny bohater,
  • Śródmieście – czyli wszystkie hotele i budynki wokół Pałacu Kultury oraz przy ulicy Złotej.

Centrum z Novotelem – anime „The Sky Crawlers”

Warszawskie widoki zwróciły też uwagę Mamoru Oshiiego, japońskiego reżysera i twórcy kultowego „Ghost in the Shell”. W 2008 roku reżyser nakręcił anime „The Sky Crawlers”. Pojawiają się w nim piloci, zwani Kildrenami, którzy brali udział w sztucznych konfliktach zbrojnych.

Część akcji z podniebnymi pilotami w roli głównej toczy się nad Warszawą. Pojawia się Rotunda, która obecnie jest stawiana od nowa. W filmie możesz też zobaczyć front oraz wejście Novotel Warszawa Centrum, jednego z najbardziej rozpoznawalnych hoteli w stolicy. Chciałbyś wiedzieć, jakie wydarzenia mają miejsce dokładnie nad głowami polskich mieszkańców? Koniecznie zobacz „The Sky Crawlers”. Może uda Ci się rozpoznać inne warszawskie budynki.

Na tropie zagranicznych filmów – atrakcje w Warszawie dla miłośników kinematografii

Politechnika, Stadion Dziesięciolecia, Most Gdański, Pałac Kultury, Novotel – uwierzyłbyś, że w tych miejscach miały miejsce tak sensacyjne wydarzenia? Odwiedź stolicę jeszcze raz i spójrz na jedne z najpopularniejszych atrakcji przez pryzmat filmów. Poszukaj także innych lokalizacji w Warszawie, w których gościli zagraniczni aktorzy. Podpowiedzi znajdziesz w filmach „Noc generałów”, Avalon” czy „Biały Kruk”. Zaplanuj kilka dni pobytu, aby wytyczyć swój własny szlak śladami zagranicznych produkcji.

Zobacz hotele Warszawa >>

Zarezerwuj przynajmniej 2 lub 3 doby. Miejsc do zwiedzania będziesz mieć bardzo dużo. Jeśli dodatkowo jesteś miłośnikiem polskiej kinematografii, czeka Cię jeszcze dłuższy spacer. Z jakimi polskimi filmami kojarzy Ci się Warszawa?

 

Tematy: