Polskie Miasta

Krakowski Kazimierz przez wiele stuleci był osobnym miastem i ważnym ośrodkiem kultury żydowskiej w Polsce. W XIX wieku został włączony do Krakowa jako nowa dzielnica, lecz do dzisiaj zachował swój oryginalny charakter. Przedstawiamy 5 miejsc, dzięki którym poznasz tę część Krakowa.

Kazimierz to ośrodek kulturalnego życia stolicy Małopolski i jedna z najpiękniejszych atrakcji dostępnych dla zwiedzających miasto. Obok niezwykłych zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO znajdziesz tu mnóstwo kawiarni, pubów i klubów tętniących życiem o każdej porze dnia i nocy.

1. Plac Wolnica – dawny rynek miasta

Kiedyś plac Wolnica pełnił funkcję miejskiego rynku. Jego nazwa pochodzi od wolnego handlu – przywileju nadanego miastu w XVIII wieku. Na placu stoi zbudowany w XV wieku dawny ratusz miejski, będący aktualnie oddziałem Muzeum Etnograficznego.

2. Bazyliki i świątynie

Kazimierz obfituje też w atrakcje, które przyciągną miłośników sakralnych zabytków. Każda z nich to historia, którą warto poznać. Na obszarze tej części Krakowa znajdują się:

  • bazylika Bożego Ciała – zbudowana w XIV wieku, ufundował ją Kazimierz Wielki. Warto zobaczyć umieszczone w niej gotyckie witraże;
  • kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty – powstał również w XIV wieku. Jest to jeden z najlepszych przykładów architektury gotyckiej w Polsce, zaś wnętrze jest utrzymane w stylu barokowym (m.in. potężny czarny marmurowy ołtarz, XVII-wieczny krucyfiks czy obraz przedstawiający koło śmierci);
  • barokowa bazylika św. Michała Archanioła i Stanisława Biskupa – wzniesiono ją w XII wieku. Potocznie nazywa się go Skałką lub kościołem na Skałce;
  • kościół św. Trójcy – powstał w XIII wieku. To kolejna gotycka budowla. Warto zobaczyć zgromadzone w niej liczne malowidła ścienne i obrazy.

3. Krypta zasłużonych Polaków

W podziemiach kościoła na Skałce znajduje się krypta, w której spoczywają między innymi Stanisław Wyspiański, Czesław Miłosz, Jan Długosz i Adam Asnyk. Zgodnie z legendą na schodach świątyni został zamordowany św. Stanisław. Był on patronem Polski w czasach, w których świątynia stanowiła miejsce ścierania się kultury chrześcijańskiej z kulturą świecką.

4. Dawna dzielnica żydowska – ozdoba krakowskiego Kazimierza

W okolicy krakowskiego Kazimierza znajdują się też przepiękne synagogi. W synagodze Tempel odbywają się żydowskie nabożeństwa, a także wydarzenia kulturalne i koncerty. Główną synagogą Kazimierza jest zaś XVII-wieczna synagoga Kupa, wyglądająca znacznie okazalej w środku niż na zewnątrz.

Zwróć także uwagę na zespół renesansowych obiektów, w których skład wchodzi: synagoga Remu – nazwana na cześć wybitnego uczonego, rabina – oraz stary cmentarz, na którym znajduje się jego grób. Jest to również miejsce pielgrzymek Żydów, którzy wierzą, że to miejsce posiada cudowne właściwości. Co ciekawe, podczas II wojny światowej Niemcy pozostawili nagrobek rabina Remu bez szwanku, gdyż obawiali się klątwy.

 

Zarezerwuj pokój w jednym z hoteli w Krakowie , by zwiedzić wszystkie atrakcje Kazimierza.

5. Ulica świętego Wawrzyńca

Nazwa ulicy pochodzi od patrona kościoła znajdującego się przy tej ulicy w średniowieczu. Dziś przebiega przez nią nowoczesny kompleks obiektów – Krakowski Szlak Techniki. Powstał w XIX i XX wieku – zaprojektowali go znakomici architekci i konstruktorzy tego czasu. Na szlak składa się 17 budowli i kompleksów związanych z przemysłem, komunikacją, energetyką itp., w tym m.in.: Stacja kolejowa Kraków, Elektrownia Teatru Miejskiego, elektrownia krakowska, Bulwary Wiślane, Fabryka Schindlera i Most im. Józefa Piłsudskiego.

 

Niezwykła atmosfera Krakowa sprawia, że niezależnie od wieku i upodobań chce się tu przebywać. Krakowski Kazimierz jest zaś punktem obowiązkowym w planie zwiedzania miasta. AccorHotels życzy niezapomnianych wrażeń!

Address : Radius :